הנזק שגרמה דליפת השפכים החומציים בנחל אשלים שלשום (ו') גדול משחשבו בתחילה. ברשות הטבע והגנים אמרו שטרם נראה מצב כזה שבו הנחל כולו הזדהם ונפגע מקצה לקצה. ממדי האסון האקולוגי החלו להתברר לאחר שביום שישי בצהריים אותרה פרצה בדופן של אחת מבריכות האידוי של מפעל רותם אמפרט נגב, שגרמה לגלישת מי גבס לשטח הנחל. 100 אלף קוב של חומצה מסוג פוספוגבס נשפכה לנחל. נכון לעכשיו, נעצרה הזרימה מתוך הבריכה, וישנה זרימה מעטה בנחל עצמו.

מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין. צילום: יניב מרטג

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אמר בסיור בשטח: "זה אסון יחיד. לא נתקלנו בעבר באסון בהיקף כזה. זה נחל של עשרות קילומטרים שהזדהם כולו. אנחנו עובדים לחקור את הנזק לקרקע ולבעלי החיים, ומפעילים יחידות ניטור. לפי הערכתנו הראשונה, הנזק כבד מאוד, והפגיעה העיקרית היא בצמחייה ובתיירות לנחל. הנחל הזה הוא אחד היפים במדבר יהודה, אחד היפים שיש בישראל, אך ההערכה היא כי השנה הנחל לא יהיה נגיש. הגבים מזוהמים יהיו מזוהמים עוד הרבה זמן. ניאלץ להיפרד מהנחל לתקופה ארוכה מאוד ולתת לו להשתקם".

גולדשטיין הוסיף: "הנזקים רחבים יותר ממה שחשבנו בהתחלה, ולכן ההשערה הראשונה אחרי הדגימות ביומיים האחרונים היא שהנחל ייסגר לפחות לשנה ואולי ליותר. אנחנו למודי ניסיון מזיהומים אחרים, בעיקר של נפט, ולמדנו שצריך קודם כול לנטר ולבדוק מה שיש בשטח בלי היסטריה, ושלהיכנס ולהתחיל ישר עבודות לפעמים יותר מקלקל ממתקן. לכן הדבר הראשון שנעשה יהיה לבחון את השטח ולנטר אותו, ורק אחרי כן נוכל להחליט על דרכי הפעולה. כנראה נצטרך להזרים מים מתוקים ולתת לטבע לשקם את עצמו".

החומצה הרעילה בנחל אשלים (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

בנחל הופעלה יחידת שאיבה שתשאב את החומצה מהגבים, ובלית ברירה תזרים אותה לנחל. יש לציין כי מדובר בנחל שבימות הקיץ אין בו מים, ולכן לפני הדליפה לא היו מים בנחל, אלא רק בגבים, שהיו מעופשים ברובם. כעת שוקלים ברשות הטבע והגנים להזרים מים נקיים לנחל כחלק מתהליך השיקום.

פקחי רשות הטבע והגנים עוסקים בתיאום ובשיתוף המשרד להגנת הסביבה והמפעלים במיפוי ובדיגום שטח נחל אשלים וסביבתו, שנגרם להם נזק חמור כתוצאה מדליפת השפכים החומציים. הצוותים סורקים את השטח מקרוב, ברכב וברגל, ממישור רותם ועד מאגר אשלים הצמוד לכביש 90 – רצועה ברוחב של כ-20 ק"מ.

הצוותים מבצעים דגימות של השטח בגבים ובאיגומי המים הרבים שנוצרו בעקבות זרם השפכים האדיר. על פי הממצאים בשטח, הזרימה הייתה בעוצמה רבה ובגובה של עד ארבעה מטרים בחלק מערוצי הנחל – יותר מכל זרם של שיטפון רגיל. בתוך כך פועלים פקחי הרשות להרחיק בעלי חיים מקרבת המים, וכמובן למנוע כניסת מטיילים למסלולי הטיול באזור המסוכן.

מאמצים למנוע את התפשטות הזיהום בנחל (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

בחלק מהנחל עדיין ניכרת זרימה חלשה, ולפי הבדיקות בשטח רמת החומציות ברבים מהגבים ובאיגומי המים עדיין גבוהה מאוד. ברשות הטבע והגנים עוסקים במיפוי השטח על ידי חלוקה ליחידות ומתחילים בשיקום. הזרמת המים המתוקים לנחל הופסקה, ולאחר ייעוץ ובדיקה של רשות המים יוחלט כיצד להמשיך בהזרמת המים.

כפי שהבהיר גולדשטיין, מלאכת שיקום הנחל כרוכה בקשיים רבים. "לחלקו הגדול של הנחל אי אפשר להגיע", סיפר. הוא הוסיף כי עלות השיקום תהיה גבוהה מאוד, וככל הנראה ייאלצו המפעלים לשלם את הנזק, וגם הממשלה תצטרך לסייע. כרגע מוערכות הוצאות השיקום בעשרות מיליונים, אך גולדשטיין הבהיר כי זו רק הערכה ראשונית, משום שהיקף הנזק עדיין לא ברור.

ברשות הטבע והגנים מבקשים מהציבור לא להגיע לנחל אשלים. גולדשטיין הבהיר כי "זה מסוכן, וזאת עברה על החוק". עובדי רשות הטבע מנסים להבריח את היונקים מהנחל, ומקווים שבעלי החיים יריחו את הסכנה ויתרחקו מהמים המזוהמים. תותחי אוויר הוצבו במקום כדי להבריח את הציפורים.

מתנדבי המשטרה סורקים אחר מטיילים באזור המזוהם (צילום: דוברות המשטרה)

ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, אמר גם הוא כי זהו אחד האירועים הקשים שידע האזור. "כרגע כולם נמצאים כאן בשטח כדי לדגום את השטח ולראות שאין זליגה של חומרים מסוכנים לאקוויפר שממנו שואבים להשקיה, בשיא לקראת הגדיד באוגוסט". ליטבינוף הוסיף כי המשרד להגנת הסביבה וגורמים נוספים חוקרים את הנושא, וכי "חשוב להמתין ולראות מה החקירה תעלה".

עוד ציין ליטבינוף כי למרבה המזל היה יום חם מאוד ולכן לא היו מטיילים בנחל. אחרת, לדבריו, היה האירוע עלול להוביל לקיפוח חיי אדם. "כרגע מדברים על היתרים להפעלה, נעשה את כל הבחינות יחד עם הגורמים לראות עד מתי אפשר להפעיל את הבריכות", אמר ראש המועצה האזורית.

לצד הניסיון להתמודד עם הנזק האקולוגי ולשקם את הנחל, הביע ליטבינוף תקווה שהמפעל יוכל לשוב לפעולה תקינה. "אנחנו בטח לא רוצים להשבית מפעל שמעסיק אלפי עובדים, המשמעות כבדה מאוד", אמר ליטבינוף, והוסיף כי "הנזק האקולוגי כבר נעשה", וכעת פועלים לשיקום ולהשבת האזור לסדרו.

נושאים קשורים: