יום לאחר שחומצה מסוכנת דלפה ממפעלי 'רותם דשנים',וזיהמה את נחל אשלים שבנגב, אנשי רשות הטבע והגנים החלו כבר מוקדם בבוקר, בתיאום כל הגורמים המעורבים ובכוחות מתוגברים, בדיגום ומיפוי הנזקים הסביבתיים בעקבות האירוע.

פקחי הרשות חולקו לצוותים ולאזורים שונים לאורכו של הנחל כדי לבחון מקרוב את איגומי המים שנוצרו תוך בחינה ודיגום רמת החומציות שלהם.

"אתמול (ו') העריכו ברשות הטבע והגנים כי כ-10 קילומטרים נפגעו בנחל. וביקשו מציבור המטיילים לא להגיע לנחל ולמסלולים בקרבתו עד להודעה חדשה. ההערכה כעת היא שישנה עדיין זרימה של המים החומציים בחלק מערוצי הנחל, וכי הזרימה הגיעה לגובה של 3-4 מטר.

החומצה הרעילה בנחל אשלים (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

כמו כן, מאמצים רבים של הפקחים המסיירים באזור מופנים להרחקת בעלי החיים מהשטחים שזוהמו, כאשר עכבות של חיות שונות אותרו על ידי אנשי הרשות בחלק מהמקומות.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים, אמר כי "כרגע אנו מתמקדים בצוותים שנעים רגלית בערוץ הנחל ודוגמים את המים לכל אורכו, כדי שאחרי זה נוכל לקבל תמונות מצב מלאה של איפה נאגמו המים מה הכמות שלהם ועד כמה הם חומציים.

"במקביל אנו מפעילים רחפן לצילום כדי לצלם את כל ערוץ הנחל וליצור מיפוי שיציג איפה הבעיות באיזו רמה ובהתאם נוכל להיערך ולתכנן איך לטפל בהם".

מאמצים למנוע את התפשטות הזיהום בנחל (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)
נושאים קשורים: