חומצה מסוכנת דלפה היום בצהריים (ו') ממפעלי רותם דשנים, וזיהמה את אזור נחל אשלים שבנגב. לפי הערכת רשות הטבע והגנים, כ-10 קילומטרים נפגעו בנחל. הרשות מבקשת מציבור המטיילים לא להגיע לנחל ולמסלולים בקרבתו עד להודעה חדשה שכן כל מגע עם החומצה מסוכן.

בעקבות כך ציר 90 מנאות הכיכר ועד מפעלי ים המלח סגור בשני הכיוונים, וציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע למקום ולנסוע בצירים חלופיים. כוחות משטרה, נציגי רשות הטבע והגנים ומתנדבי יחידת החילוץ של משטרת ישראל ערד ועין גדי פועלים במקום, וסורקים בעזרת מסוק את הנחל כדי לוודא שאין בו מטיילים שנלכדו.

מאמצים למנוע את התפשטות הזיהום בנחל (צילום: עודד נצר, המשרד להגנת הסביבה)

נציגי המשרד להגנת הסביבה, כולל נציגי המשטרה הירוקה, נמצאים גם בשטח, ובודקים את נסיבות פריצת בריכת האידוי של רותם דשנים, ששטחה נע בין 20 ל-30 דונם. המפעל מפעיל מספר בריכות אידוי לשפכי גבס, המכילות שפכים חומציים ביותר. הדופן קרסה בבריכה המכילה כמה עשרות אלפי מטר קוב שפכים. חלק מהשפכים הוזרם לבריכה אחרת, אולם חלק ניכר זרם לכיוון נחל אשלים – כ-100 אלף מ"ק.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים: "מדובר במים מאוד חומציים שדלפו מהמפעל, ופוגעים בחי ובצומח. זה נחל שיש בו גבים ובעלי חיים באזור עלולים לשתות מהם. מדובר גם בנזק ארוך טווח שידרוש שיקום ארוך, שכן אלו מים שנשארים בתוך הקרקע ומחלחלים ועלולים להשפיע גם על אזורים אחרים.

שלט האוסר על כניסת מטיילים לאזור המזוהם (צילום: דוברות המשטרה)
מתנדבי המשטרה סורקים אחר מטיילים באזור המזוהם (צילום: דוברות המשטרה)

"בשלב זה אנו פועלים בשטח ובכלל בשיתוף הגורמים האחרים שמעורבים, כדי למזער עד כמה שניתן את הפגיעה בטבע, והכי חשוב למנוע פגיעה במטיילים, שכן כל מגע עם המים מסוכן עבורם. לאור כך, אנו מבקשים מציבור המטיילים לא להגיע לאזור עד להודעה חדשה, גם כדי לשמור על בריאותם וגם כדי לאפשר לנו לטפל בשטח. בשלב זה אנו מעריכים כי השטח שנפגע בנחל הוא מעל 10 ק"מ".

לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה, הוא דורש מרותם דשנים שלא להזרים יותר שפכים לבריכות, עד שהמשרד ישתכנע שאירוע כזה לא יישנה. בנוסף, נכתב כי "המשרד ינקוט בצעדי אכיפה כנדרש וידרוש התחלה מידית של שיקום המפגע".

נושאים קשורים: