לרגל שנת החמישים לאיחוד ירושלים, הושק השבוע בגן הלאומי עיר דוד שליד הכותל המערבי המופע האורקולי "הללויה" – אטרקציה קבועה, רב חושית ראשונה מסוגה בארץ. האירוע התקיים במעמד שר התיירות יריב לוין, השר לענייני ירושלים זאב אלקין וראש העיר ירושלים ניר ברקת, ובהנחיית העיתונאי דן מרגלית.

מאחורי המופע החדש, שתוכנן והופק על ידי חברת AVS במשך שמונה השנים האחרונות, עומדת עמותת עיר דוד יחד עם רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, משרד התיירות, משרד ירושלים ומורשת, החברה הממשלתית לתיירות ועיריית ירושלים.

"הללויה" בעיר דוד (אופיר פרקש )

המופע, העושה שימוש בטכנולוגיה החדשנית של "Video mapping", מציג על גבי עתיקות עיר דוד את סיפור החזרה אל ירושלים לפני יותר מ-2,000 שנה, סיפור שיבת ציון. החוויה הלילית מורכבת משני מופעים, הראשון על רקע חומות העיר העתיקה- בחפירות חניון גבעתי, והחלק השני על גבי עתיקות עיר דוד בחפירות שטח G.

בניגוד למיצגי מולטימדיה אחרים אשר מוקרנים על גבי קירות ישרים, המופע "הללויה" מוקרן באמצעות 13 מקרנים שונים על גבי מדרון אבן תלול – רב ממדי, המתנשא לגובה של 12 מטרים, ומורכב משרידי ירושלים הקדומה מלפני 3,000 שנה, עובדה ההופכת את חווית הצפייה למוחשית. המופע מוקרן תחת כיפת השמיים, ובכך מנצל את מזג האוויר הייחודי של ירושלים, ואת הנוף המרהיב הנשקף מהמקום: העיר העתיקה, רכס הר הזיתים, הר הצופים, עמק המלך, ומורדות עיר דוד.

"הללויה" בעיר דוד (אופיר פרקש)

לדברי חתן פרס ישראל, דודל'ה בארי, מנכ"ל עמותת עיר דוד "לאחר שהגענו לשיא הקיבולת של האתר במהלך היום, הבנו שעל מנת להגדיל את מספר המבקרים עלינו למתוח את שעות הפעילות גם ללילה ומכאן נולד הרעיון של 'הללויה'. אנחנו צופים שהודות למיצג, שמאפשר חוויה חדשה ושונה גם לקהל הרב שכבר מכיר כיום את עיר דוד, נביא להגדלה של היקף המבקרים בכ-50% ועלייה מכ-400,000 מבקרים בשנה כיום לכ-600,000 מבקרים בתוך שנה, ובתוך 5 שנים הגעה להיקף שנתי של מיליון מבקרים ביום ובלילה".

לדברי שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, "עיר דוד הממוקמת בלב העתיק של ירושלים היא מוקד עלייה לרגל לכל המבקרים בעיר הבירה. החוויה החדשה היא עבודת אומנות המשלבת בין העתיקות אותן אנו רוצים להעצים ובין הטכנולוגיה המתקדמת ביותר – בלי פגיעה כלשהי באתר עצמו. חזון ראש העיר ירושלים המשולב בחזון משרד התיירות להגדיל את מספר התיירים ל-10 מיליון דורש פיתוח אתרים מחד והקטנת העומס מאידך. הפתרון של המיצג הוא שילוב ביניהם".

הללויה בעיר דוד (אופיר פרקש)

הגן הלאומי עיר דוד הוא אתר ארכיאולוגי בו שכנה ירושלים הקדומה. אל עיר דוד ואתריה השונים מגיעים כחצי מיליון מבקרים מדי שנה מהארץ ומהעולם. בשטחו של האתר מצויה נקבת השילוח, מעיין הגיחון וחניון גבעתי- המהווה את אחד מאתרי החפירה הארכיאולוגיים הגדולים בישראל.

המיצג יאפשר להגדיל את בסיס קליטת המבקרים שמוגבל כיום רק ל"גן המלך" המצוי בכניסה לעיר דוד, וזאת עד להשלמת מבואת הכניסה החדשה שצפויה להיבנות בחניון גבעתי.

"הללויה" תפתח את שעריה לציבור הרחב החל מ-16 ביולי 2017. המופע יוקרן חמישה ימים בשבוע, שלושה סבבים בכל ערב, בשפות: עברית, אנגלית, צרפתית, וספרדית.

נושאים קשורים: