ח"כ נחמן שי כינס הבוקר דיון חירום בנושא הקפאת מתווה הכותל­וקידום חוק הגיור הממלכתי. באופן חסר תקדים הגיעו היום (ג') לכנסת חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית למפגש עם השדולה הגדולה ביותר, השדולה לחיזוק העם היהודי בראשות ח"כ ד"ר נחמן שי.

הפגישה נערכה בעקבות ביטול המפגש עם ראש הממשלה נתניהו. בכנס השתתפו נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית לארץ ישראל, מייקל סיגל, יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, ריצ'רד סנדלר, יושב ראש הקהילות היהודיות, צפון אמריקה אברהם דובדבני, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית דיוויד קושיצקי, יו"ר מועצת הנגידים, קרן היסוד חברי כנסת, חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מנהיגים יהודים מרחבי העולם, ארגונים ומוזמנים נוספים.

דיון חירום בנושא הקפאת מתווה הכותל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הסערה סביב מתווה הכותל החלה כאשר בישיבת הממשלה שנערכה בתחילת השבוע הוחלט כי המתווה יוקפא ולא יקודם, ושכל בקשה לחדש אותו תחייב החלטת ממשלה נוספת. המשמעות היא ביטול בפועל של מתווה הכותל ושל ההקמה המתוכננת של הרחבה השוויונית הקבועה שאמורה הייתה להיבנות במקום הרחבה הזמנית שקיימת כיום.

במהלך הפגישהאמר יו"ר השדולה, ח"כ שי: "המפגש הזה הוא לא בעד הממשלה או נגדה. יש לנו אינסוף הזדמנויות לטפל בכך. זהו כינוס נגד החלטות הבוטות שקיבלה הממשלה, שפוגעות פגיעה עמוקה באחדות העם היהודי ובשוויון בין יהודים. מפה יוצאת היום קריאה לבטל החלטות אלה ולמחוק את הפרק הרע הזה".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, אמר למשתתפים היהודים מחו"ל כי "הממשלה חיכתה שתגיעו מחו"ל לישראל וסתרה לכם בפנים. הכותל ראה כאב אלפיים שנות גלות, מחלוקת, טרגדיות, ואיחוד ירושלים והעם היהודי. לצערי זה הפך להיות מקום של מחלוקת בעם היהודי. אני מרגיש בושה מהחלטות הממשלה, יהודים ברחבי העולם נעלבו". לדבריו, "אסור להיות מנומסים. צריך להגיד את האמת: כל התפילות בכותל שוות. אי אפשר לריב על הכותל. אני מתנצל בשם הרבה ישראלים שמאמינים שצריך שיוויון לכולם כיהודים".

הרצוג בדיון החירום בנושא הקפאת מתווה הכותל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מי שהתבטא בצורה קשה הוא נשיא ארגון הפדרציות היהודיות ריצ'ארד סנדלר, שאמר כי "הצעירים שלנו מתרחקים מישראל. אנחנו מחנכים אותם לחיבור לישראל, אבל אנחנו חייבים להרגיש בבית בישראל". לדבריו, "אנחנו מגנים עליכם כל יום, ומה שאנחנו עושים בשבילכם הוא שבריר ממה שאתם עושים בשבילנו".

ראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס סיפר כי בתנועה שלו חברים קרוב לשני מיליון יהודים, ויחד עם הקונסרבטיבים הם מגיעים לשלושה מיליון. "כשבארה"ב שמעו שוויתרו על הפשרה של מתווה הכותל, הם הרגישו כאילו מדינת ישראל מזיזה אותם הצידה. לא מקובל עלינו שיהיו אזרחים סוג ב'".

פרופ' עמנואל טרכטנברג הציע שני פתרונות: "אני קורא לכם לגייס מיליון חתימות של יהודים מארה"ב שלא מוכנים לעבור לסדר היום בעקבות ההצבעות כאן בישראל". עוד הציע, בעקבות "בורות" של אזרחי ישראל בנושא יהדות התפוצות לקיים "תגלית הפוכה" בו צעירים ישראליים יבקרו בקהילות היהודיות בעולם.

בני בגין יצא נגד ממשלתו ואמר כי "צריך לתת לאנשים להתפלל היכן שהם רוצים. אני מצטער על ההתפתחויות האחרונות. זה מצער, ברגע זה צריך לחכות ולראות מה קורה, אבל צריך לדבוק לפשרה כפי שהושגה, אין עוד פתרון".

ענת הופמן מנשות הכותל סיכמה ואמרה, "נשים רבות עזבו את 'נשות הכותל' בגלל הפשרה שהשגנו על מתווה הכותל. בדת בישראל פשטנו רגל. מה שקרה זו סתירת לחי עבור מי שלחמו 29 שנים על הנושא". היא התעטפה בטלית ואמרה, "יש יותר מדרך אחת להיות יהודי בישראל".

נושאים קשורים: