נשיא, שגרירה, קשיש בן 104, בנקאי בפנסיה ועוד 50 ישראלים – אלה רק חלק מהאנשים שהשתתפו בסוף השבוע בצעדה היסטורית מיוחדת במינה שנערכה בסוף השבוע באלפים האוסטרים. הצעדה, שנערכה בפעם העשירית, משחזרת מסע הברחה היסטורי ומפרך של 5,000 פליטי השואה מאוסטריה לאיטליה, בפרשייה שבמשך עשרות שנים נותר עלומה.

את צעדות השחזור יזם ד"ר ארנסט לשנר, לשעבר בנקאי אוסטרי וכיום פנסיונר בן 73, לאחר שנחשף לפרשה במקרה בעת שטייל בעצמו באזור שבדרום אוסטריה ושמע ממדריך הרים מקומי כי פעם היהודים נאלצו ללכת את המסלול. לשנר החל לחקור את הפרשה והגיע אל יהודי בשם מרקו פיינגולד, תושב זלצבורג בן 104 וניצול שואה בעצמו, שהיה בשעתו הרוח החיה מאחורי המבצע ושחזר באוזניו את מה שאירע.
 
"השנה בה התרחשו האירועים היא 1947, כלומר לאחר השואה, אבל כזכור באותה תקופה הבריטים עשו כל שלאל ידם כדי למנוע את עליית המעפילים ארצה", מספרת שגרירת ישראל באוסטריה, טליה לדור-פרשר. כדי לחסום את זרימת היהודים מרחבי היבשת אל אוניות המעפילים שהמתינו בעיקר באיטליה, פנו השלטונות הבריטים אל מעצמות אירופה בדרישה לחסום את הגבולות ולנסות לעצור את היהודים. צרפת, ששלטה אז באוסטריה, נענתה לבקשה וחסמה את מעברי הגבול בפני היהודים. אלא שהפליטים היהודים שחיו אז ברובם במחנות בזלצבורג לא ויתרו ובאמצעות המוסד לעליה ב'  ניסו להבריח את הגבול לאיטליה.

"זו הייתה הנקודה שבה פיינגולד נרתם לעניין. הוא גילה את מסלול המעבר המפרך הזה בהרים ובמשך חמישה חודשים העביר בו כ-5,000 איש. בסביבות עשר בלילה היו מביאים את הפליטים במשאיות מזלצבורג ועד אור הבוקר הם היו מגיעים לאיטליה, כלומר למדינה שממנה היה להם סיכוי להגיע לארץ המובטחת. אחת לשני לילות היה נערך מבצע ההברחה, כ-50 איש בעל פעם", מספרת השגרירה.
  

השגרירה לדור פרשר עם ד"ר לשנר (צילום: שגרירות ישראל)

לאחר שלמד על פרטי הפרשייה יזם ד"ר לשנר צעדה שנתית שתשחזר אותה. הוא קיבע שש אנדרטאות קטנות בהרים הגבוהים כדי שיהוו סימני דרך למסע שערכו היהודים וקרא לפרויקט 'צעדת השלום של האלפים' (ALPINE PEACE CROSSING). בשנים האחרונות החלו להצטרף למסע צאצאים של הניצולים וכן אזרחים אוסטרים מן השורה, עד שהשנה הגיע מספר המשתתפים ל-250 בכללם נשיא אוסטריה, אלכסנדר ואן דר בלן.

"אנחנו הלכנו ביום ובמזג אוויר נוח וזה היה קשה מאוד. למעשה אני מתקשה להאמין שעמדתי במשימה. טיפסנו 1,000 מטר לאורך 18 קילומטר ב-8 שעות. היה לנו ציוד טוב, נעליים מתאימות אספקה וכמובן ליווי. לאורך כל הדרך הקשה במעלה ההרים ליוותה אותי המחשבה על היהודים שללא כל ציוד טיפוס הולם התגברו על כל הקשיים תוך רצון ואמונה להגיע למולדת. הסיפור של הבריחה והנדודים של פליטי השואה ברחבי אירופה בכמיהה להגיע ארצה הוא בעל חשיבות ומשמעות רבה, אך לא מספיק ידוע", אומרת השגרירה שאביה הגיע גם הוא ארצה באחת מספינות המעפילים. היא הביעה הערכה להשתתפותו של נשיא אוסטריה אלכסנדר ון דר בלן בצעדה וציינה כי דבריו בעלי חשיבות לקשרים בין ישראל לבין אוסטריה.

לפני הצעדה נערך דיון שנועד להפיק לקחים מהתנהגות האוסטרים בימים ההם אך עיקרו הוקדש ליחס לפליטים החיים באוסטריה כיום. עם זאת, הנשיא ואן דר בלן הסביר כי "היהודים ביקשו לברוח כי לא חשו בנוח באירופה בימים ההם".

נושאים קשורים: