צעירים יהודיים בארצות הברית, בעיקר סטודנטים במכללות ובאוניברסיטאות, מצניעים את יהדותם ומשנים את שמם בכדי שלא 'יבלוט' לאנטישמים ולפעילים אנטי ישראליים בקמפוסים השונים. התופעה הוצגה היום (א') בכנס של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית בירושלים שעסק במאבק באנטישמיות.

יעקב חגואל, סגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, סיפר למשתתפים כי ברשתות החברתיות בארצות הברית צעירים יהודיים לא מזדהים עם השם היהודי ומצניעים אותו או בוחרים את השם הלועזי שלהם במקום זה העברי."מדובר בתופעה של השנה האחרונה: התרחקות מהשורשים היהודיים, ופחות גאווה וזהות יהודית מוחצנת כבעבר. מדובר במדרון חלקלק המוביל להתבוללות", טען.

המשתתפים, ביניהם חברת הכנסת עליזה לביא, עודכנו על מגמות האנטישמיות ברחבי העולם מהתקופה האחרונה והציגו המלצות לגבי התמודדות על תופעת האנטישמיות הגואה בעולם, תוך מיקוד בחינוך לזהות יהודית ציונית בקהילות השונות בעולם וכן העצמת החינוך הציוני לישראלים.
 

עליזה לביא (צילום: יונתן זינדל – פלאש 90)

חגואל סיפר עוד כי נציגים יהודיים באירופה מעדכנים שיותר ויותר יהודים מכניסים את המזוזות אל תוך הבתים מחשש שיזוהו כיהודים. "אם לפני עשור יהודים פחדו ללכת עם כיפה ברחוב, כעת מפחדים להציג מזוזה בכניסה לבית. הייתי בכמה מדינות אירופאיות לאחרונה וברוב הבתים שאתה הולך אליהם, המזוזות הם לא בחלק החיצוני של הבית אלא בתוך הבתים", סיפר.
   

בית הקברות שחולל בפילדלפיה (צילום: AFP)

נציגים ישראלים בארצות הברית אמרו כי הם חוששים שתופעה זו תגיע גם לאמריקה בקרוב. "רוב היהודים לא מדווחים על אירועים אנטישמיים לרשויות, וזו בעיה. אם יהודים מפחדים להזדהות, זה רק יוביל לכך שהם גם לא יפנו לרשויות אלא יורידו את ראשם לקרקע. החשש הוא שאחוזי ההתבוללות יעלו".

נושאים קשורים: