חוק הגיור החדש שיזם יו"ר ש"ס השר אריה דרעי אושר היום (יום א') בוועדת השרים לענייני חקיקה מאחר שהמתנגד היחיד לו, שר הביטחון אביגדור ליברמן נעדר מישיבת ראשי הקואליציה ולא הטיל וטו על קידום החוק.

השר דרעי. החוק השנוי במחלוקת אושר (צילום: מרק ישראל סלם)

על פי החוק שיזם דרעי, למעשה תבוטל פסיקת בג"ץ המכירה בגיורים פרטיים והסמכות תישאר בלעדית בידי הרבנות. מדובר בהישג שני לחרדים בתוך שעות ספורות לאחר שמוקדם יותר נדחה מתווה הכותל בישיבת הממשלה.

למרות אישור החוק, והיעדרותו של השר ליברמן מהישיבה, בכוונת ישראל ביתנו להגיש ערר בנושא – צעד שיביא להקפאת החוק עד אשר ראש הממשלה יחליט האם להעלות אותו לדיון מחודש בממשלה. כלומר, אישור החוק יהיה נתון אך ורק להחלטת נתניהו. רק בסוף השבוע הודיע יו"ר ישראל ביתנו כי לא יסכים שהחוק יעבור.

ישראל ביתנו פרסמה ביום חמישי האחרון הודעה חריפה נגד החוק, שתמיכה של ועדת השרים לענייני חקיקה בו תשפר מאוד את סיכוייו לעבור בכנסת. שר הביטחון ליברמן אמר כי "החוק הזה ייצור אפליה קשה. בגללו אנו עלולים לאבד מאות אלפים מבני עמנו או כאלה המעוניינים להתגייר, כולל כאלו ששירתו ומשרתים בצה"ל".

השר ליברמן. נעדר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

 
השר ליברמן אמר אז כי "הצעת החוק פוגעת קשות ביהדות התפוצות ובציבור העולים. היא לא רק מנוגדת להיגיון, אלא גם תפגע בעלייה לארץ, תהיה בכייה לדורות ותחזיר את מדינת ישראל עשרות שנים לאחור".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה לאישור החוק:"זה מלמד שהממשלה לא יוצאת רק נגד הרפורמים והקונסרבטיבים, אלא נגד כל מי שמאמין ביהדות מתונה ומסבירת פנים ובחזון הציוני של קיבוץ גלויות. העם היהודי בתפוצות וגם בישראל יתגייס למאבק חריף בהצעת החוק כפי שעשה זאת בעבר".

נושאים קשורים: