בישיבת הממשלה שנערכה היום (א') הוחלט כי מתווה הכותל יוקפא ולא יקודם, ושכל בקשה לחדש אותו תחייב החלטת ממשלה נוספת. המשמעות היא ביטול בפועל של מתווה הכותל ושל ההקמה המתוכננת של הרחבה השוויונית הקבועה שאמורה הייתה להיבנות במקום הרחבה הזמנית שקיימת כיום.
 
בכך קיבל ראש הממשלה את עמדת ראשי המפלגות החרדיות, שדרשו לבטל את המתווה כדי לשמור על הסטטוס-קוו ברחבת הכותל. לפי החלטת הממשלה המתווה לא יקודם, וכל שינוי במקום יחייב החלטת ממשלה חדשה. כל השרים תמכו בהחלטה מלבד השרים שטייניץ וליברמן שהצביעו נגד. השר נפתלי בנט לא נכח בהצבעה, לטענתו מכיוון שהיה בתדריך שבועי של המועצה לביטחון לאומי, אך ההערכה היא שהוא התחמק ולא רצה לנקוט עמדה בסוגייה.

ראשי המפלגות החרדיות ברכו על ההחלטה ואמרו כי היא "משקפת את רצון רוב העם המעוניין לשמור על קדושת הכותל ומעמדו, כפי שהיה מימים ימימה". עוד נמסר כי הם "דרשו מתחילת הדרך את ביטול המתווה, והסכימו כעת להקפאתו כדי לא לאפשר מצב בו אין החלטת ממשלה בנושא, מה שייתן פתח לבג"צ להכריע בנושא באופן הנוגד לחלוטין את קדושת הכותל".
 

רחבת הכותל (צילום: EPA)

מהצד השני, הרב יגאל קריב מהתנועה הרפורמית הגיב בחריפות: "החלטת הממשלה היא מהלך מביש ועגום של כניעה ללחצים של המפלגות החרדיות, ויש בה פגיעה חמורה באינטרסים היסודיים של מדינת ישראל ושל העם היהודי. ראש הממשלה ושותפיו נתנו יד למהלך אנטי ציוני הפוגע בקשריה של מדינת ישראל עם התפוצות ומחליש את הזיקה של מיליוני יהודים לירושלים".

רפורמים לראשונה בשחרית בכותל השוויוני
 

"אנו נוסיף להיאבק על הזכות לשוויון ולחופש דת בכותל ובכל אתר אחר במדינת ישראל, יחד עם שותפינו הרבים בארץ ובתפוצות", הוסיף הרב קריב. "לאור אוזלת ידה של הממשלה פנינו עתה אל בג"צ, ואנו מקווים שהוא ייטיב להגן על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית באופן ראוי יותר ומשכנע יותר מהממשלה, שכשלה בכך בהחלטתה האומללה".

מתווה הכותל גובש בסוף 2015, אז קיים מזכיר הממשלה דאז אביחי מנדבליט מגעים עם הח"כים החרדיים ועם נציגי התנועות הרפורמיות. לפי מתווה הפשרה שגובש, ברחבת הכותל המרכזית לא יתקיימו עוד תפילות שחורגות מההסדר הוותיק במקום, אולם בתמורה לכך תוקם "רחבה משותפת" בסמוך לכותל הדרומי. כבר כיום קיימת במקום רחבה קטנה, אולם על פי המתווה התחייב משרד רה"מ לייחד תקציב גדול לשיפוץ הרחבה ולהפיכתה למקום מרכזי עבור הקהילות הרפורמיות. כעת, כאמור, הוקפא המתווה.

בהכנת הידיעה השתתף צביקה קליין