צה"ל שינה את פקודותיו לקבורת חללים, וכעת ניתן יהיה לאפשר לחיילים קבורה בבית עלמין אזרחי, ללא סימנים דתיים. בנוסף תינתן אפשרות לקיים קבורה צבאית בבית עלמין אזרחי. כל זאת, לפי טענת ארגון "חדו"ש לחופש דת ושוויון", בעקבות פניית ראשיו למפקדי הצבא.
 

מטח כבוד באזכרה ממלכתית בהר הזיתים בירושלים (צילום ארכיון: אי.פי)

עד כה אפשר הצבא לקבור חיילים שנהרגו במהלך שירותם בטקס דתי בלבד, כשאלה התקיימו בבתי עלמין צבאיים. משפחות שביכרו לקבור את יקיריהן בבית עלמין צבאי יכולות היו לעשות כן, אך לא קיבלו זכות לקיים הלוויה צבאית, הכוללת נשיאת ארון, הנחת זרים, הספד רשמי ועוד.

לפי הפקודה החדשה, "שאר הבשר רשאי במהלך תיאום הלוויה לבחור אם ברצונו לקיים את הסממנים הדתיים של טקס הלוויה", בין אם מדובר בלוויה אזרחית או צבאית. המדיניות החדשה ועיגונה בצורה מפורשת בפקודות הצבא נערכו ביוזמת גורמים בצה"ל.

מנכ"ל ארגון "חדו"ש", אורי רגב, ציין כי "אנחנו מברכים על הצעד החשוב שנעשה על ידי רשויות הצבא במענה לדרישתנו ועל ההתקדמות לכיוון חופש דת בצה"ל. הפקודה החדשה מהווה מהפך אמיתי בתחום כה רגיש, שמזה עשרות שנים היה בשליטת הרבנות הצבאית האורתודוקסית ללא כל צידוק".

עם זאת, בארגון קובלים על כך שהפקודה החדשה עדיין "מגלה חוסר הבנה וחוסר כבוד לחלופות חילוניות לקבורה אורתודוקסית", וטוענים כי נוסח הפקודה "הכותב על ידי הרבנות הצבאית". "לא נשלים עם המשך הפגיעה", הצהיר רגב, "ולפיכך אנחנו דוחים את טענת הפרקליטות הצבאית כאילו בתיקונים שהוכנסו יש 'מענה מלא' לדרישותינו. לפיכך", הוא הצהיר, "נעמוד על המשך הדיון בעתירה".

תנועת חדו"ש הגישה עתירה לבג"ץ בנושא לאחר שפקודה שהנפיק היועץ המשפטי של מערכת הביטחון – אף היא לבקשת הארגון – לאפשר הלוויות צבאיות ללא סממנים דתיים לא הניבה שינויים בצבא. העתירה הייתה אמורה להידון בימים הקרובים, ועוד לפני כן שלח הצבא את נוסח הפקודה המעודכן.

מדובר צה"ל נמסר כי "לאחרונה הושלם עדכון לפקודת המטכ"ל בנושא לוויות צבאיות, ולפיו ניתן יהיה לערוך טקס לוויה צבאי בבית קברות אזרחי, בהתאם לבקשת שארי החלל או אם הביע את רצונו טרם מותו מתוך רגישות לצרכי ורצון המשפחות השכולות. מדובר במדיניות הנהוגה בצה״ל מזה מספר שנים, שעוגנה כעת בפקודות הצבא".

נושאים קשורים: