אחד מ-10 חרדים זכאי לתעודת בגרות? אז אני נמצא בין התשעה שלא. ואם זה לא מספיק, אז גם שני ילדיי לומדים במוסדות שלא מספקים תעודת בגרות. מיותר לציין שאני אב גאה, וכמו כל אבא, אני חושב רק על עתידם ורווחתם הכלכלית והנפשית.

עוד כותרות ב-nrg:
עוד יהיה לי? חברה בהיריון, ואני שונאת אותההרב דרוקמן: לא מבין איך יהודים חיים בחו"ל– כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

אבל, ידידיי האינטלקטואלים ובוגרי הליבה, שימו לב למה שכן למדתי בכל שנותיי: בגיל שלוש (!) התחלתי חגיגית את לימודי הקריאה. בגיל חמש נכנסתי לכיתה א' כאשר אני יודע קרוא וכתוב (בשלב ההוא עוד היו לי קצת שגיאות כתיב, תודה על הסלחנות). בגיל תשע, או מה שהיה מכונה אצלנו "כיתה ה'" התחלתי ללמוד משפטים הישר מתוך מקורותיו של המשפט העברי.

נתנו לנו לנתח מקרים מורכבים באופן אנליטי, להבין מתוך טיעונים של מתדיינים מי צודק ומי משקר, ובסופו של דבר להוציא את האמת לאור. החומר הוא גולמי לחלוטין, ואנחנו כילדים נדרשנו לפצח את הקוד הלוגי, לעבד את החומר, לנתח ולהגיע למסקנות.

כשלומדים את הדברים הללו עם אמצעי המחשה צבעוניים ומכשירי עזר זה סיפור אחד, אך כאשר לומדים את כל אלו מתוך מקורות גולמיים, מטקסט עתיק בשפה זרה, לא מנוקד, לא מפוסק וללא כותרות, רמת החשיבה ויכולת הניתוח הנדרשת ממך היא גבוהה מאוד.

ללימודים האלה היה גם בונוס: "נסענו" על ציר הזמן ההיסטורי ועל מפת הגלובוס. יכולנו לגעת בדמויות, למשש את האווירה ההיסטורית ואת הרקע, להכיר סגנון חשיבה מתקופה אחרת, ובעיקר להתחבר למתודולוגיה ולדיאלקטיקה שחוצה דורות.

בסוגיה אחת יכולת להיחשף לתלמוד שנחתם בעירק לפני 1,600 שנה ולפירוש רש"י שנכתב בגרמניה (חבל הריין) לפני קרוב ל-1,000 שנה. ראית את בעלי התוספות מצרפת של ימי הביניים, ואת הרמב"ם (שמיותר להציג). את המהרש"א שחי בפולין לפני קרוב ל-400 שנה ואת רבי יוסף חיים מבגדד מלפני כמאה שנה.

כשאתה לומד גמרא אתה מקבל מיומנויות חשיבה גבוהות: יכולת ניתוח, הבחנה, חשיבה מופשטת ויכולת פתרון בעיות. לא שבשביל זה למדתי, לא בשביל זה אני לומד. אני לומד כי אני מאמין בעם היהודי המופלא, שאחרי כמעט 2000 שנות גלות לא סימפטית שגם נפרשה על פני שלושת רבעי גלובוס, הוא נשאר עם אחד עם תרבות אחת, מסורת מדויקת וחזון משותף (גם בלי צבא, מדינה וסטארט-אפ ניישן).

"בגיל תשע, התחלתי ללמוד משפטים הישר מתוך מקורות המשפט העברי" (צילום: מרים צחי)

זה גם מה שהחזיר אותו לארץ הזאת ואיפשר לו להקים מחדש את המדינה היהודית. יהיה זה בלתי נסלח אם כעת, כשזכינו לשוב לפיסת הארץ הזאת, נשכח בצד את כל הערכים הללו ואת כל מאסת הידע והתרבות הזו לטובת קרב מגע, ריאלטי, F-35 או ווטסאפ. לא שהם לא נחוצים, אבל הם בשום פנים ואופן לא במקום ארון הספרים היהודי.

לא אשכח את סדר היום האינטנסיבי שהיה לי בעת לימודיי ב"ישיבה הקטנה" (מקבילת התיכון), אז נטשתי לחלוטין את "לימודי החול" ברמה של פתרון משוואות בשני נעלמים לצד ידע מקביל בתחומים כמו הנדסה, גיאוגרפיה, היסטוריה ומדעים.

סדר היום החל ב-7:00 בבוקר והסתיים ב-21:30. כאשר זמן ההפסקות מצומצם יחסית. בזמן שרבים מבני גילי בילו שעות במגרש הכדורגל או בים, אני שאפתי אוויר פסגות רוחני בספריית הישיבה. "חדר כושר רוחני ואינטלקטואלי", הגדיר הנשיא לשעבר פרס את בית המדרש היהודי – חדר כושר בו עימלתי את מוחי שעות על גבי שעות.

ראוי להתעמת לוגית עם הטיעון שבוגר מערכת החינוך החרדי הוא "בור". אין בורות חמורה מזו ואין כשל אינטלקטואלי חמור יותר מאשר לכנות מערכת למידה מעמיקה, אינטנסיבית ומחנכת לחשוב כמו זו – "בורות".

ולהורה המודאג: יותר מעשור חלפו מאז עזבתי את גיל התיכון ובידי אין תעודת בגרות מרשימה. אני ורעייתי מפרנסים את משפחתנו בכבוד, וזה לא רק בגלל שהיא עובדת בהיי-טק. השוק התורני הוא עשיר ואנשים עם השכלה כשלי נחטפים למשרות כמו רבנות, דיינות, הוראה בבתי הספר ובישיבות, עריכה תורנית, סת"ם ועוד. אלו שבוחרים במסלול האקדמי נכנסים ל"מכינות קדם אקדמיות" ומשלימים את הפער. יהיה זה בלתי מדויק לחשוב ששוק העבודה מתחיל ונגמר בתעודת בגרות.

נושאים קשורים: