מחאת הנכים עולה מדרגה: עשרות נכים חוסמים הבוקר (ד') את כביש הגישה לנמל התעופה בן גוריון, ומאיימים להצית את עצמם אם השוטרים יתקרבו. כחמישים מפגינים הגיעו לכניסה לנתב"ג וחסמו את המקום באמצעות כלי רכב וכיסאות גלגלים.

 

הנכים מוחים על כך שוועדת שמחוןשמונתה כדי לטפל בזכויותיהם ובקצבה שהם מקבלים מהמדינה המליצה על עלייה מצומצמת של מאות שקלים בלבד ולא כפולה. לא מדובר בפעם הראשונה בה הנכים חוסמים צמתים, ובעבר נחסמו צמתים מרכזיים בתל אביב.

נכים חוסמים את הכניסה לנתב"ג ומאיימים להצית את עצמם (קרדיט: מטה מאבק הנכים)


לדברי עדי ראייה במקום, המפגינים מחזיקים בידיהם מציתים ובקבוקי דלק, ומאיימים להצית את עצמם אם השוטרים יתקרבו. "הם שפכו על עצמם דלק וצועקים לעבר השוטרים". המשטרה התמקמה במרחק גדול יחסית מהחסימה, וכוחות רבים הוזעקו למקום. אחרי שעה ארוכה נפתחה הכניסה לנמל התעופה.

 

מחאת הנכים (צילום: דני מרון)

ביום שני פורסם ב'ישראל היום' כי מסתמן פתרון למשבר בין הנכים לממשלה. בדיונים שהתקיימו בימים האחרונים בנושא העלאת קצבאות הנכים בין הממשלה לבין הכנסת מסתמן כי קצבת הנכים תעלה ל-3,2000 שקלים בפעימה הראשונה כבר בינואר 2018, ותגיע ליעד סופי של 4,0000 שקלים בעוד פרק זמן שטרם נקבע, הנע בין שנה לשנתיים.

כזכור, בשבוע שעבר התרחשו הפגנות נכים, במטרה להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. במהלך שיזם יו"ר הקואליציה דוד ביטן אמנם לא יושוו הקצבאות לשכר המינימום, אך כבר בחודש ינואר יצאו 100 אלף נכים בישראל מקו העוני.

 

מחאת הנכים (צילום: דני מרון)

עוד מסתמן כי בניגוד להצעת ההחלטה הנוכחית הקצבה תשולם לכלל הנכים, כולל אלה שיוצאים לעבודה, מבלי שמשכורתם תפגע בקצבה, וכי הקצבה לא תבטל הטבות נוספת כמו הנחה בארנונה. הערכה היא כי המהלך כולו יותנה בביצוע רפורמה בסוגיית קביעת אחוזי הנכות. מי שריכז את הנושא בליכוד מלבד חבר הכנסת דוד ביטן הם ח"כ נאווה בוקר ושר הרווחה חיים כץ.

הפתרון המסתמן נועד בראש ובראשונה להוציא את הנכים מקו העוני העומד היום על משתכרים המקבלים 3,160 שקלים בחודש ומטה. לפיכך כבר בחודש ינואר 2018 תועלה הקצבה הנוכחית ל- 3,200 שקלים, כך שלא יהיו יותר נכים מתחת לקו העוני בישראל. שלב זה יעלה לקופת המדינה כ-2 מיליארד שקלים. 

 

מחאת הנכים (צילום: דני מרון)

בשלב השני, שטרם נקבע אם יבוצע בתוך שנה או שנתיים, תעלה הקצבה ל-4,000 שקלים בעלות כוללת של 2.5 מיליארד שקלים נוספים ובכך תאומץ למעשה מסקנת ועדת ירון זליכה שקבעה כי קצבת הנכים תעלה לסכום זה, לעומת מסקנות ועדת פרופ' אבי שמחון שקבעה כי הקצבה תגיע לסכום של 3,200 בפעימה הסופית.

בנוסף, בניגוד להמלצות ועדת שמחון לא יבוטלו הטבות נוספות במקביל להעלאת הקצבה. נכה שיוצא לעבודה לא ייפגע וזאת בעקבות דרישה מהכנסת שלא לגרום לנכים להפוך את יציאתם לעבודה לבלתי משתלמת על ידי קיזוז שכר עבודתם בקצבה המגיעה להם.