( )

פיסול פמיניסטי בישראל

מה? תערוכה קבוצתית חדשה, שכוללת יצירות ממבחר עבודותיה של חנה אורלוף, לצד אמניות עכשוויות, המבקשות לבחון גבולות מקובלים בתיאורים של גוף האישה בזיקה למרחב הקולקטיבי.

למה? ההתייחסות הפמיניסטית לגוף האישה צברה תאוצה והתאפיינה במבע רדיקלי יותר בחלוף השנים. כחלק מרצף זה, התערוכה בוחנת את מערכת היחסים ההיסטורית של הגוף הנשי עם החלוקה המגדרית המקובלת של המרחבים הציבוריים והפרטיים. מהלך זה נעשה דרך התייחסות לפיסול של אמניות ישראליות עכשוויות, המשתמשות בטקטיקות פוסט-מודרניות של הלם, פרובוקציה ואירוניה כדי לחקור היבטים עכשוויים הקשורים לגוף הנשי. בין האמניות המשתתפות: נעה ארד-יאירי, שרון בלבן, רונית ברנגה, מאירה גרוסינגר, מירב היימן, אמירה זיאן, טובה לוטן, דליה מאירי, אורלי מונטג, אסתר נאור, טלי נבון, ורד סיוון, ורה קורמן, חוה ראוכר, אירה רייכוורגר.

מתי? פתיחה חגיגית: מוצאי שבת, 24 ביוני 2017, שעה 20:00; שעות פתיחה: א'-ד' 10:00-16:00, ה' 10:00-19:00, ו' 10:00-13:00, שבת 10:00-15:00.

איפה? מוזיאון מאנה-כץ, רח' יפה נוף 89, חיפה.

כמה? בערב הפתיחה הכניסה חופשית, לאחר מכן 35 ש"ח.

הידעת? חנה אורלוף (1888-1968) הייתה בין היוצרות הראשונות שהציבו את הגוף הנשי במרכז יצירתן והשתמשו לשם תיאורו בדרכי הבעה מודרניסטיות. עוד בצעירותה באוקראינה סירבה לקבל את התפקיד המסורתי של האישה. עם הגיעה לפריז פגשה את הבולטים שבאמני התקופה והרבתה ליצור דיוקנאות של נשים שייצגו בעיניה את אידיאל האישה המודרנית והעצמאית. אורלוף יצרה עשרות פסלי עירום נשי ופסלים של גיבורות המקרא, חלוצות ורקדניות, נשים הרות ואימהות, וכן עבודות המבקשות להדגיש את אידיאל הידידות בין נשים.
 

פסל של חנה אורלוף (צילום: רונית ברנגה)

 

( )

שיבה

מה? רומן ביכורים מאת יא ג'סי, שמביא את סיפורה המלא של הקהילה השחורה.

למה? הרומן "שיבה" עוקב לסירוגין אחר שני ענפים באילן היוחסין של האחיות אֵפִיָּה ואֵסִי, שנולדות בשני כפרים שונים בגאנה, באמצע המאה השמונה-עשרה. אפייה נישאת לאנגלי וחיה חיי נוחות בחדרי הפאר של מצודת קייפ קוסט. אחותה למחצה, אסי, שאפייה אינה יודעת על קיומה, כלואה מתחתיה בצינוק של אותה מצודה, נמכרת יחד עם עוד אלפים ונשלחת לארצות הברית, שם יגדלו צאצאיה בעבדות ובצלה. בספרה, מספרת יא ג'סי סיפור היסטורי ואישי גם יחד על האופן שבו אפליה, השפלה וגזענות נצרבות בנשמתה של קהילה שלמה.

איפה? בכל חנויות הספרים.

כמה? 98 ש"ח.

הידעת? יא ג'סי נולדה בגאנה, גדלה בהנטסוויל, אלבמה, ומתגוררת כיום בניו יורק. היא בעלת תואר ראשון בספרות אנגלית מאוניברסיטת סטנפורד ותואר שני מתכנית הכתיבה היוקרתית באיווה, שהעניקה לה מלגת מחקר בעלת לא פחות מ-7 ספרות, לכתיבת הרומן עטור השבחים שרואה עתה אור בעברית.
 

"שיבה" (כריכת הספר)

 

( )

סבתא בישלה גורמה

מה? ספר בישול ישראלי המתעד שיתוף פעולה בין קשישים ניצולי שואה לצמרת השפים בישראל.

למה? ספר זה הוא סיכומו של פרויקט ייחודי שבו חברו קשישים ניצולי שואה ל-24 שפים מהמובילים בארץ. הקשישים "השתלטו" על מטבחי השפים, ויצרו כל קשיש יחד עם השף המיועד מנה קלאסית מהמטבח השורשי של הקשיש ווריאציה מעודכנת ומודרנית של השף. הספר מתעד את 24 המפגשים בין הקשישים לשפים, את המתכונים והמנות שנוצרו באותו המפגש, את הסיפור האישי של הקשיש והשף והכל בליווי צילומים של מיטב צלמי האוכל בארץ. בין השפים שלקחו חלק בפרויקט: מאיר אדוני, אייל שני, עומר מילר, משה שגב, רימה אוליברה, אביב משה, עזרא קדם, מיקי שמו ועוד רבים.

איפה? הספר זמין במספר חנויות, את הרשימה המעודכנת של החנויות ניתן לראות באתר.

כמה? 70 ש"ח. וכל ההכנסות ממכירת הספר יועברו ישירות לקבוצת שורשים, להמשך פעילות עם הקשישים.

הידעת? ההחלטה של העמותה לא לגרוע אפילו שקל מהכנסות ממכירת הספרים לטובת עמלה לחברת הפצה כל שהיא הכתיבה פתרון "ידני". הספר נמכר עד היום ב-11,000 עותקים, ללא כל הוצאת ספרים, אלא בהפצה אישית של מתנדבי הקבוצה אל נקודות מכירה בכל רחבי הארץ, בהן מכבסות, ברים, מסעדות, קונדיטוריות וחנויות ספרים פרטיות שהתנדבו למכור ללא כל עמלה כדי ש-100% מהכנסות הספר יחזור אל העמותה לטובת פעילות למען הקשישים. בשבוע שעבר זכה הספר במקום השלישי בקטגוריה 'ספר הבישול הטוב בעולם' בתחרות 'גורמנד' העולמית שהתקיימה בסין.
 

"סבתא בישלה גורמה" (כריכת הספר)

( )

נועם בנאי – "זה יבוא"

מה? סיבוב הופעות מיוחד עם הלהקה של אביו מאיר, לרגל השקת האלבום החדש "זה יבוא".

למה? ההופעה משלבת שירים מתוך האלבום החדש ושירים חדשים שטרם יצאו שנכתבו בביתו של אביו, מאיר בנאי ז"ל, בימים הראשונים לאחר השבעה, והם מהווים את הבסיס לאלבום הבא. בהופעה יבוצעו גם מספר קאברים לשירים של אביו.

מתי? 20.6.17, שעה 21:30.

איפה? תאטרון תמונע, שונצינו 8, תל אביב.

כמה? 70 ש"ח ברכישה מוקדמת; 80 ש"ח בקופות, לרכישה.

הידעת? הופעותיו הראשונות של נועם בנאי התקיימו בפני קהל של מטיילים ישראלים בהודו. כך שהשירים שיצאו באי.פי הראשון של בנאי התנגנו לראשונה כבר בדרמסאלה, קאסול, מנאלי ופושקר.
 

 

( )

"אלביס וליברצ'ה"

מה? מופע מאת הפסנתרן לאוניד פשטקה והאמן מוזס סי.

למה? מופע ייחודי המפגיש על במה אחת את שני אמני הבידור הגדולים של המאה ה-20 בארה"ב, שסחפו אחריהם קהל אוהדים גדול בזכות כישרון עצום ואומנות בלתי מתפשרת: ליברצ'ה, פסנתרן בחסד ואחד אמני הבידור הנחשבים ביותר בתרבות האמריקנית, שהשנה יציינו 30 שנים למותו, ואלביס פרסלי, הפרפורמר הנערץ של המאה ה-20. המופע משלב קטעי שירה ונגינה תיאטרליים, ויכלול ביצועים מארסנל השירים האהובים של אלביס מכל הזמנים, בהם: Jailhouse rock, Are you lonesome tonight, Fever וקטעים אינסטרומנטליים מוכרים של ליברצ'ה, בין הג'אז לקלאסי, בביצועו של פטשקה.

מתי? 20.6.17, שעה 20:30.

איפה? מוזיאון תל אביב לאמנות.

כמה? 124-194 ש"ח. לרכישה: fgk.cupatbravo.co.il, או בטלפון: 072-2753221.

הידעת? החברות בין אלביס וליברצ'ה החלה בשנות ה-50 ומעולם לא זכתה למעמד של הופעה משותפת על בימות לאס וגאס, מאחר ווגאס לא הייתה ערוכה לקבל את אלביס בראשית הקריירה, שנתפש כמוזיקאי חתרני.
 

המופע "אלביס וליברצ'ה" (צילום: שלומי פינטו)