סוגיית מתווה הכותל חוזרת לכותרות: לידי "ישראל היום" הגיע מכתב ארוך וחריף שכתב הרב רפאל פרנק, עוזרו של הרב הראשי דוד לאו, ובו הוא מביע את עמדתה התקיפה של הרבנות הראשית נגד מתווה הכותל, ונגד אפשרות של חלוקת רחבת הכותל המערבי לאזורים מעורבים, המיועדים לתפילת נשים וגברים יחד.
 

"אסור לעשות שום שינוי בסדרי התפילה". ברכת הכהנים בכותל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 )

במכתב, בן 13 עמודים, נאמר כי "עמדת הרבנות הראשית היא כי החלטת הממשלה בעניין חלוקת הכותל חסרת תוקף ואינה יכולה לעמוד". עוד נאמר בו כי "הרבנות הראשית היא הסמכות ההלכתית העליונה במדינה, ולכן חל איסור מוחלט על קיום תפילה מעורבת, נשים וגברים יחד בכל אתר בכותל המערבי".

תחת הכותרת "עמדת הרבנות הראשית לישראל ביחס לעתירות בעניין סדרי התפילה בכותל", פירט עוזרו הבכיר של הרב הראשי לישראל את עמדת הרבנים הבכירים לאורך השנים ואת עמדת הרבנות כיום, שלפיה "אסור לעשות שום שינוי בסדרי התפילה".
 
לדברי פרנק, "עמדה זו לא השתנתה. הרבנות הראשית שוללת מכול וכול קיומם של טקסים אלה ברחבת הכותל, שפוגעים ברגשותיהם של הרוב המכריע של ציבור המתפללים בכותל, מעוררים ריב ומדון, ופוגעים בזכויות רוב הציבור לפולחן בכותל. טקסי שירה וקריאה בתורה של נשים גוררים מהומות ומעוררים בעיות הלכתיות, ובכך מונעים ממרבית הציבור את הזכות לפולחן בכותל", טוען פרנק.

עוד נכתב כי "בחלוף השנים מאז הפסיקה בענייני נשות הכותל, התברר מעל לכל ספק סביר כי תפילת נשות הכותל גורמת למהומות, מפרה את הסדר הציבורי, פוגעת ברשות הציבור הרחב ומביאה לחילול המקום הקדוש. ברור שאסור להתיר טקסים אלה בכותל".
 

"חל איסור מוחלט על קיום תפילה מעורבת בכל מקום בכותל המערבי". הרחבה המעורבת (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

 
המכתב מוען ליועץ המשפטי של הרבנות הראשית עו"ד הראל גולדברג, בדרישה לאפשר לרבנות הראשית ייצוג עצמאי, ולא על ידי היועץ המשפטי לממשלה. "בעניין זה מודגש כי הרבנות הראשית היא הסמכות ההלכתית העליונה. בכל הכבוד הראוי היועץ המשפטי לממשלה איננו מוסמך 'לשקול' את עמדת הרבנות הראשית, הרבנות הראשית היא הגורם המוסמך במדינה להכריע בסוגיות דתיות הלכתיות, ולפיכך על היועץ המשפטי לממשלה לאשר לרבנות ייצוג עצמאי כדי שתוכל להביע את עמדתה כראוי", נאמר במכתב.