בשנת 2014 נשבר שיא כל הזמנים בעלייה מצרפת, ולישראל הגיעו יותר מ־8,000 עולים, אך בשנת 2017 המצב שונה בתכלית. בנתוני משרד העלייה והקליטה שהגיעו לידי 'מקור ראשון' מתועדת ירידה של 58 אחוזים במספר העולים מצרפת מאז תחילת 2017, בהשוואה לשנת השיא 2014.

ב־2014 עלו לישראל 2,174 עולים מצרפת בחודשים ינואר עד מאי, ואילו בשנת 2017 עלו 913 עולים בלבד. מגמת הירידה מאפיינת את השנים האחרונות: 1,887 עולים הגיעו לישראל באותם חודשים בשנת2015, ו־1,223 בשנת 2016.
 

עולים חדשים בנתב"ג (צילום: אבישג שאר ישוב)

בתחום סבורים שהסיבה המרכזית לירידה במספר העולים היא קליטה לא מוצלחת של רבים מהם בישראל, בעיקר בגלל קשיי תעסוקה, דיור וחינוך. מקורות בכירים במשרד העלייה והקליטה אמרו השבוע ל'מקור ראשון': "נערכו כל כך הרבה דיונים בהסרת החסמים בכל ועדות הכנסת, אך הנושא לא זז. פתרונות התעסוקה של משרד העלייה והקליטה מתאימים לתקופה של לפני עשרים שנה. כיצד לא פועלים בנושאי תעסוקה כבר במדינות היעד, לפני העלייה?" מקור אחר קבע: "אי אפשר להאשים רק את משרד העלייה והקליטה. כל משרדי הממשלה היו צריכים לפעול יחד בנושא, אך זה לא צלח".

את עליית יהודי צרפת בשנים האחרונות בחן ד"ר דב מימון מ'המכון למדיניות העם היהודי'. הוא מספר שנכון להיום, הוא לא קורא למשפחות מצרפת לעלות ארצה: "בחודש החולף הרציתי בקהילות יהודיות בפריז ובמרסיי, ואמרתי להם שישלחו את הצעירים ואת הפנסיונרים. לצערי, לא עודדתי את המשפחות לעלות".

מימון היה מהפעילים הבולטים לקידום עלייתם וקליטתם של יהודי צרפת בישראל, אך לדבריו בשנה החולפת הוא זנח את העיסוק בנושא בעקבות "חוסר הרצינות של ממשלת ישראל בקידום תוכניות מהותיות לשינוי המצב". לדעתו, מערכת הקליטה בישראל "אולי מותאמת לעולים מרוסיה – לא לעולים ממערב אירופה".
 

אנשי הקהילה היהודית בצרפת מפגינים בעד ישראל (צילום: AP)

הוא מספר על מצב קשה של משפחות יהודיות שעלו מצרפת, ובמיוחד בקרב משפחות דתיות: "ביקרתי בעשרים בתי ספר בישראל שבהם לומדים ילדים עולים מצרפת, ונפגשתי עם משפחות. יש סיפורים קשים על גירושין, או על ילדים שההורים שלהם הביאו אותם לארץ כדי שלא יתחתנו עם גויים, ובישראל הם הרבה פחות יהודיים באופיים ממה שהיו שם. ההורים אומרים בפירוש שהילדים שלהם פחות דתיים בישראל מאשר בצרפת. גם מבחינה לימודית המצב קשה. ההורים מיואשים לגמרי".

מנכ"ל ארגון הגג של יהודי צרפת בישראל, אריאל קנדל, אומר שמצד אחד יש ירידה של 60 אחוז בעלייה, "ומצד שני, ממחקר שערך מכון סקרים ממשלתי בצרפת עולה כי 43 אחוז מיהודי צרפת אמרו שהם רוצים לעלות לישראל – 13 אחוזים מהם 'רציניים' לגבי העלייה. זה אומר שכ־60 אלף יהודים רוצים לעלות ארצה. אז למה יש ירידה?
 

ליזום מסלולי קליטה נוחים כמו ליוצאי אתיופיה. בחגיגות חג הסיגד (צילום: מירי צחי)

"אם מדינת ישראל רוצה למשוך עלייה איכותית, היא צריכה ליזום מסלולי קליטה נוחים כמו ליוצאי אתיופיה, וכן לסייע כמו שמסייעים לעליית רווחה של אמריקנים דרך ארגון 'נפש בנפש', הממומנת חלקית בידי המדינה. נגמר עידן כור ההיתוך – אנשים צריכים קליטה קלה בשלב הראשון, ורק אחרי זה הם ייקלטו בחברה הישראלית. קליטה מוצלחת היא הדרך הטובה ביותר לגייס עולים חדשים".

משרד העלייה והקליטה מסר בתגובה: "כבר בשנת 2014 משרד העלייה והקליטה, באמצעות המוסדות הלאומיים, יזם פעילות לעידוד עלייה בצרפת. המשרד ממשיך וימשיך לקדם ולהרחיב את הפעולות הללו, שמונות מגוון של ירידים, ערבי מידע וסמינרים. בתחום הקליטה בארץ הוביל המשרד כמה החלטות ייעודיות לטובת עולי צרפת בתחום הסיוע לפרט, והסרת חסמים בתחומי התעסוקה, החינוך ועוד. שיעור העלייה הוא תוצר של משתנים רבים, על פי רוב רב־שנתיים, הנוגעים לגורמי דחיפה בארץ המוצא ולגורמי משיכה בארץ".

נושאים קשורים: