בשנים האחרונות נתקלים יותר ויותר רופאים ובעלי מקצועות רפואיים, במיוחד מצרפת, בקשיים ביורוקרטיים קשים מאוד בקבלה לעבודה בישראל – דבר המונע מהם לעלות לישראל או גורם להם לעזוב אותה. לפני כשנה וחצי היה זה ד"ר דוד טיבי, רופא שיניים מצרפת שפתח במחאה, שגררה בסופו של דבר להקלה על קבלתם של רופאי שיניים עולים.
 

ד"ר דוד טיבי (צילום: ד"ר דוד טיבי)

אך המאבק רחוק מלהסתיים: מתמחים ברפואה מצרפת המעוניינים לעלות לישראל נתקלים בבעיות קשות, דבר המונע מהם לבצע את הצעד הרצוי. בנוסף, למרות המחסור באחיות בישראל, והרצון של אחיות רבות מהקהילה היהודית בצרפת לעלות לישראל, קבלתם במוסדות רפואיים ישראליים כמעט בלתי אפשרית.

אתמול (ג') פתחו מתמחים בוגרי לימודי רפואה בצרפת במחאה, ואף העלו עצומה לרשת עם מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן ושרת העלייה והקליטה סופה לנדבר. "אנו סטודנטים ומתמחים ברפואה בצרפת, יהודים ציונים צעירים, בעלי רצון עז לעלות לארץ ישראל, מגישים עצומה זו על מנת לבקש הכרה בתואר לימודי הרפואה שלנו שתאפשר לנו ‏להגשים את חלומנו לעלות ולהתמחות בישראל", נכתב באתר, בו ינסו להביא 5000 חתימות.

לדבריהם, "מסלול ההכשרה הצרפתי בתחום הרפואה נחשב לאחד המובילים בעולם ועומד בכל הסטנדרטיים האירופאים והאמריקאים. המדינה היחידה בעולם שלא מכירה בלימודי הרפואה הצרפתיים לצורך התמחות – היא ישראל".
 

ישראל היא המדינה היחידה בעולם שלא מכירה בלימודי רפואה בצרפת לצורך התמחות. (צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק)

יוזמי העצומה כותבים עוד כי "נוצר מצב שבו סטודנטים לרפואה הלומדים במקומות כמו יוון, הונגריה, רומניה – ואפילו ירדן וסוריה – יכולים להתקבל למסלול ההתמחות והכנה לבחינות הרישיון הישראליות, בעוד אנחנו, הסטודנטים הצרפתיים, איננו מורשים להתחיל את מסלול ההתמחות ויכולים להשתלב במערכת הישראלית רק לאחר השלמת ההתמחות בצרפת. לכן אנו ‏נאלצים להישאר בצרפת ולדחות את תכנית העלייה שלנו בשנים רבות: במקרה הטוב עד לסיום ההתמחות. במקרה הרע, נוותר על מדינת ישראל ונהגר למדינות כמו ארה״ב וקנדה, שם נוכל להשלים את ההתמחות הנדרשת".

לסיכום הם קוראים "להכיר בתואר שלנו ולתמוך בהצעת החוק של ח"כ אלי אלאלוף לתיקון פקודת הרופאים, אשר נותנת למשרד הבריאות את האפשרות להכיר בלימודי הרפואה בצרפת לצורך ביצוע התמחות ושתאפשר לנו לעלות ארצה ולקחת חלק משמעותי בחברה הישראלית".

"הצעד הבא – עתירה לבג"צ"

רפאל דרמן, מיוזמי העצומה, הוא רופא צעיר המתגורר בפריז – שם הוא עושה התמחות בהרדמה וברנימציה. "כבר שנים שאני רוצה לעלות לארץ, התנדבתי במגן דוד אדום ועשיתי גם התמחות רפואית בבית החולים אסף הרופא בישראל", הוא מספר ל-360, ואומר כי אחותו התאומה החליטה לעבור לישראל במהלך שנת הלימודים השלישית ברפואה, דבר שהקל עליה להשתלב בישראל.

"ביקשתי עם תום שש שנות לימוד הרפואה להגיע לישראל להתמחות, אבל במשרד הבריאות אמרו לי שאני לא יכול לעשות זאת כיוון שאני בא מצרפת ואין לי תעודת MD, זאת למרות שאני מוכר כרופא בכל מדינות האיחוד האירופי ובארצות נוספות בעולם", הוסיף.
 
דרמן אומר כי הוא וחבריו צפויים להתמודד עם הנושא ברמה המשפטית, זאת לאחר שהתייאשו מניסיונות חוזרים ונשנים להתקבל: "יש לי הרבה חברים יהודים שרצו לעלות לארץ, במהלך ההתמחות, אך כעת יש להם עבודות בצרפת, משפחות, וזה הרבה יותר קשה עכשיו לעלות. בגלל זה אנחנו רוצים לאפשר עלייה לקראת ההתמחות. הרי עדיף ללמוד את העבודה שלך במדינה בה אתה רוצה לעבוד ולחיות, זה גם טוב יותר למדינת ישראל".

לדבריו, אחוז ניכר מהסטודנטים היהודים לרפואה בצרפת חושבים לעזוב ולעלות לישראל: "חצי מהיהודים בלימודי הרפואה רוצים לעלות לארץ, הבעיה היא שזה כל כך סבוך אז חלק מוותרים. בעיניי אם המאבק שלנו יצלח, בשנה הראשונה יעלו כמה עשרות, אך בשנה השנייה נוכל להגיע כבר ל-100 עד 150 רופאים שיעלו לישראל".

בארגון הגג של עולי צרפת בישראל, "קעליטה", מסייעים לסטודנטים לרפואה מצרפת לקדם את המחאה. "הצעד הבא מבחינתנו הוא עתירה לבג"צ", אומר מנכ"ל הארגון אריאל קנדל. "מדובר באנשים שסיימו שש שנות לימודי רפואה בצרפת, מדינה בה מקבלים תואר MD רק בסוף ההתמחות – אשר משרד הבריאות לא מוכן לתת להם הכרה. למרות שבישראל צריך להציג תעודות של סיום לימודים ברפואה, לצערי לא מקבלים אותם על עניין סמנטי". לדבריו של קנדל, "מדובר במאות צעירים יהודיים בצרפת, בוגרי רפואה, שרוצים לעלות בשנים הקרובות לישראל, ואנחנו רוצים שהם אכן יגיעו, ולא יהגרו למדינות אחרות המכירות בתארים שלהם כמו ארה"ב וקנדה".

קנדל אומר שהבעיה רחבה יותר, "הבעיה היא שאין כל תוכנית קליטה מסודרת לעולים מצרפת. מאידך, לעולים מאתיופיה של את המשרד לשוויון חברתי, ולעולים מארה"ב וקנדה יש את 'נפש בנפש' שממומן חלקית על ידי המדינה. במשרד העלייה והקליטה פועלים בעיקר לטובת קליטת עולים מרוסיה. יש לעולים מצרפת ארגון גג בשם 'קעליטה' שמוכן להיכנס למשבצת הזו – אך המדינה טרם מכירה בנו ככזו".
 

העולים רוצים להיות רופאים – למרות שהתפקיד תובעני. לילה לבן בבית חולים. (צילום: פלאש 90)

עו"ד מאיר בוחניק, סמנכ"ל פורום קהלת, נמצא בקשר עם הסטודנטים ומלווה את המחאה. "היו לנו המון ישיבות עם מנהל האגף לרישוי מקצועות רפואיים במשרד הבריאות, ד"ר אמיר שנון, ועם המחלקה המשפטית של המשרד בנושא – ולצערנו לא קיבלנו מענה", הוא אומר ומוסיף כי "אנחנו לקראת עתירה לבית משפט לעניינים מנהליים מפני שלמרות שיש להם תעודות המעידות על סיום שש שנות לימודי רפואה, הם אינם מתקבלים להתמחות בישראל". האירוניה, לדבריו של בוחניק היא כי "גם הסטודנטים הבריטים לרפואה לא מקבלים תואר ד"ר, MD, כעבור שש שנות לימוד, אלא תואר בשם אחר, MBS – ולמרות זאת הם מוכרים בישראל להתמחות".

לדבריו, החוק הישראלי אומר כי "יש לבחון את מוסד הלימודים של הסטודנטים לרפואה, הדיפלומה והסטאז' כדי לתת רישיון ברפואה". בוחניק מסביר כי "הם לומדים במוסדות מוכרים, אבל הדיפלומה שלהם קרויה בשם אחר". הוא מוסיף כי "ההשכלה של הסטודנטים בצרפת ובישראל היא אותו הדבר. האיחוד האירופי מכיר בהם כרופאים לכל דבר כעבור שש שנות לימודים, ומחייב את המדינות החברות לקבל אותם למוסדות הרופאה המקומיים". בנוסף, הם אף יכולים להתקבל כרופאים בבתי חולים ובמוסדות רפואיים בארה"ב ובקנדה".

נושאים קשורים: