בישיבה שערכו היום (ב') ראשי רשויות בצפון, רופאים, משפחות מטופלים וארגונים חברתיים, תקפו את שר הבריאות יעקב ליצמן, עקב המדיניות שלו, שהביאה לדבריהם לקריסת שירותי הרפואה בגליל המערבי. הם דרשו משר הבריאות 2.5 מיליארד שקלים, שיועברו במהלך חמש השנים הקרובות לבית החולים בנהריה, כצעד להחייאה מיידית.

הכנס על קריסת מערכת הבריאות בגליל: (צילום: יאיר קראוס)
 

"ליצמן הוא אחד משרי הבריאות הגרועים ביותר שהיו לנו. הוא בלוף גדול ואין כלום מאחורי ההצהרות שלו", זעק שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא וממובילי מטה המחאה. "שיבוא לסיבוב בחצר האחורית כאן בגליל המערבי ויראה עם מה אנחנו מתמודדים".
  

אנשי המאבק מחוץ לעיריית מעלות תרשיחא. (צילום: אייל מרגולין, ג'יני)

במהלך הישיבה הוצגו נתונים קשים, מתוך דוחות של משרד הבריאות, המצביעים על פער של שמונה שנים בתוחלת החיים של תושבי הגליל המערבי, לעומת תושבי מרכז הארץ. דוח נוסף מלמד כי לתינוק ישנו הסיכוי הגדול יותר למות בלידה, כשהוא נולד בגליל. זאת בשל מערכת הבריאות המפגרת בפערי ענק ממרכז הארץ.

מספר תושבים, בהם חולי סרטן והורים או אלמנות לחולים, שנפטרו בשל מחסור בשירותי רפואה, הציגו מציאות קשה של המתנה לטיפולי סרטן מול מערכת חלשה, מצומצמת ומוגבלת. "הטכנולוגיה מפגרת, ולרופאים אין זמן ויכולת לטפל בנו. אפשר היה למנוע נכויות, כשלים וכאבים איומים אם מערכת הבריאות הייתה רואה את הגליל", אמרו ההורים. 
 
"אנחנו רוצים לחיות, זה יותר חשוב מתחבורה וחינוך. אנחנו דורשים הקמת ועדת חקירה, כי מה שקורה פה בבתי החולים פה זה כאוס אחד גדול", אמר בדיון ראש עיריית סחנין מאזן גנאים. "זה נראה שאנחנו חיים בשתי מדינות, מדינת תל אביב ומדינת ישראל. מדוע אני שונה מתושב במרכז הארץ? אם נחכה ולא נפעל, מי שאין לו כסף או פרוטקציה אצל מנהל בית החולים, השר או המנכ"ל הוא ישלם בחייו".

ראשי המאבק הודיעו כי מדובר ביריית הפתיחה במאבק, והם ולא יהססו בהמשך להגיש נגדו תביעות אישיות בגין גרימת מוות ברשלנות, דרך משפחות  שאיבדו את יקיריהם בשל הכשלים הרפואיים. בוחבוט הצהיר כי המאבק גם יגיע למרכז הארץ ואמר: "אני מבקש מעם ישראל תתייצבו לצד הגליל".

נושאים קשורים: