לפני מספר חודשים קם אתר שידוכים חדש ומרענן המציע שידוכים ליהודים מרקע מזרחי בלבד בשם "אל דלאלה", שמשמעו "שדכנית" או "מדריכה" בערבית. האתר מוגדר כ"דרך המסורתית אך גם החדשנית לבנות גשר במרחק בין שני אנשים ולהביאם יחד".

"הקמנו אתר זה בהיסוס רב", נכתב בעמוד הבית של אתר השידוכים החדש. "מצד אחד, הקהילה הבבלית שלנו שפזורה ברחבי העולם מאוד רוצה להשתלב. אך מצד שני, המנהגים שלנו הפכו להיות חלק מאתנו, למרות שאנחנו פזורים ברחבי תבל וכך בדיוק אנחנו מנסים לשדך".
 
לדברי מנהלי האתר, "בין אם אתם דור ראשון, שני או שלישי ליהודים מרקע מזרחי-יהודי, אנחנו יכולים לעזור. גם אם הקשר הוא רק מצד אחד של ההורים או סבים שלכם – או שזה חלק כלשהו מההיסטוריה המשפחתית שלכם – אנחנו יכולים לעזור".

לאתר שלוש שדכניות, האחת מהן היא המייסדת, סינת'יה שמש, שנולדה בעיראק, גדלה באמסטרדם וכעת חיה בניו יורק במשך קרוב ל-20 שנה ועובדת ברפואת שיניים. "תמיד הרגשתי שאני צריכה להכיר מחדש את העושר התרבותי שנקטע בצורה כל כך מיידית – מסורת בת 2700 שנה".

היא מספרת כי "המנהגים והמסורות שלנו טבועים בנו כל כך, וחלק חיוני מחיי היום יום שלנו. אגב, זה לא אומר שאנחנו כפויי טובה למדינה שאנחנו חיים בה כעת. זה רק אומר שאנחנו יכולים לראות צד נוסף בתרבות שלנו שאנחנו חיים כיום". על השידוכים בין יהודים מזרחיים ברחבי העולם היא אומרת כי "אני רוצה לערוך היכרות שני אנשים שיש להם מגבלות גיאוגרפיות, ולאחד אותם סביב אותם סביב רקע משותף".
 

יצאו זוגות מהאתר החדש (צילום: שאטרסטוק)

שלושת השדכניות הן ממוצא עירקי, וחברות בקהילה היהודי-עיראקית בארה"ב. דוריס שיינה זילכה (אחת השדכניות) כותבת באתר כי "המטרה שלי היא לסייע בחיבור בין יהודים-עיראקיים כדי ליצור שידוכים מוצלחים".

בשיחה עם 360 אומרת שמש כי "החלטתי להקים את האתר הזה מפני שהרגשתי שאין אתר הכרויות עם פוקוס על מזרחיים". לדבריה, "במקום המציאות הקיימת, בה יש אתר וכביכול מאפשרים לך להיות יהודי מזרחי באתר כללי – בעיניי זה לא צריך להיות ככה. חייבים להגיע למציאות שיש מאגר גדול יותר של יהודים מזרחיים, בכדי שהם יוכלו להרגיש שיש להם יותר אפשרויות בחירה".

לפני מספר שנים פרסמה שמש ספר על ההגירה של משפחתה מעיראק, "אחרי שפרסמתי את הספר ועשיתי מסע הרצאות סביב השקתו, הבנתי שישנו קהל גדול שצריך את הקשר הזה. למה לא לנצל את הטכנולוגיה של המדיה החברתית כדי לחבר אותנו שוב?", היא אומרת.

האם אשכנזים צריכים להיעלב מהדרתם מהאתר שלך?
"אשכנזים לא צריכים להיעלב מכך, גם לא כתבנו שאין מקום לאשכנזים. אם אשכנזים מוכנים לצאת עם יהודים מזרחיים – מעולה, תצטרפו. אך חשוב לי שהמזרחיים ירגישו שיש אתר שידוכים שהוא חלק מהמסורת ומהמנהגים שלהם".

האתר החדש הושק בחודש מרץ האחרון, והוצא לגולשים בחינם בשלושת החודשים הראשונים. כעת השדכניות דורשות תשלום של 20 דולר לחודש, ולהציע לכל רווק או רווקה שלוש עד ארבע הצעות לשידוך.

שמש מספרת כי יש כבר כמה זוגות שיצאו מהאתר, "אני מקבלת הרבה מאוד בקשות הצטרפות לאתר. זו כבר הצלחה מבחינתי, מפני שזה מראה שאנחנו עונות על צורך קיים. שידכתי כבר כמה זוגות, אך עדיין מוקדם להגיד מה יתפתח. אני ללא ספק נחושה שזה יצליח".

נושאים קשורים: