ביוזמת ישראל, מתגבש איום ממשי על מועצת זכויות האדם של האו"ם: ישראל עומדת מאחורי הקמת קואליציה של מדינות, בראשות ארה"ב, אשר מאיימת לפרוש בקרוב מהארגון. זאת, אם המועצה לא תבטל שני מהלכים פוגעניים נגד ישראל.

הצעד הראשון שישראל דורשת הוא ביטול הדיון השנתי הקבוע בהפרת זכויות האדם שכביכול מבצעת ישראל. הדיון מתקיים בכל שנה . ישראל דורשת גם את ביטול הוועדה שאוספת מידע על גופים עסקיים הפועלים בשטחים שנוספו לישראל מעבר לקווי 1967 (ירושלים, יהודה ושומרון והגולן). ירושלים אמנם הצליחה לדחות את פעילות הוועדה, אך היא צפויה לסיים את עבודתה בינואר הקרוב. אגב, בעבר ישראל וגם ארה"ב פרשו מהארגון, אך שבו אליו, מתוך תקווה לשינוי.

 

דני דנון, שגריר ישראל באו"ם, העביר את הדברים למזכ"ל האו"ם. בראיון ל"ישראל השבוע", שיפורסם ביום שישי, חושף השגריר דנון כי בשלה העת לשינוי משמעותי באומות המאוחדות – בעיקר בשל עליית הממשל החדש בארה"ב, ונוכחותה של שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, שפועלת באופן נחרץ לשנות את הקו התוקפני והלא מוצדק, כדבריו, של האו"ם נגד ישראל.

אתמול ביקרה היילי במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה, והודיעה רשמית כי ממשל טראמפ "בוחן בזהירות את תפקוד המועצה ואת השתתפות ארה"ב בה". היא קראה לחברי הגוף לבצע רפורמות בארגון שישימו קץ למה שהיא כינתה "האפליה הכרונית נגד ישראל".

 

היילי הקדישה חלק גדול מדבריה לביקורת על החלטות המועצה "הקמפיין הבלתי נלאה, הפתולוגי הזה, נגד מדינה שהלכה למעשה יש לה רקורד חזק של זכויות אדם, שם ללעג לא את ישראל אלא את המועצה עצמה", הטיחה השגרירה האמריקנית. היילי הוסיפה כי ונצואלה, שמפרה את זכויות אזרחיה באופן שיטתי, חברה במועצה ולא קיבלה ולו גינוי אחד.

 

דני דנון: "מצפים לשינוי אמיתי" (צילום: משלחת ישראל לאו"ם)

השגריר דנון הגיב לדבריה והוסיף: "אנו מצפים להוביל לשינוי אמיתי עם ארה"ב. הגיעה העת לשים סוף לפרק ההזוי הזה בתולדות האו"ם. הרי מה שקורה כעת, עם היו"ר הנוכחי של המועצה, הוא אבסורדי. הנציב שכח שתפקידו הוא לדאוג לזכויות האדם בעולם ולא להסית נגד ישראל. המועצה בתקופת כהונתו הפכה את הפגיעה בישראל למטרת קיומה".

דנון צפוי להצטרף היום להיילי בביקור שתקיים בישראל. במהלכו צפויה שגרירת ארה"ב באו"ם לפגוש את נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ולקיים סיור מוסק מעל גבולות הארץ עם רה"מ בנימין נתניהו. כמו כן, היא צפויה לבקר גם בכותל המערבי, ולפי התכנון תעמוד מולו ללא מלווים ישראלים, בדיוק כפי שנהג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בביקורו בחודש שעבר.

בהכנת הידיעה השתתף יוני הרש, כתבנו בארה"ב