מקרה נוסף של פשיעה חקלאית: אב ובנו, תושבי רהט,  נעצרו בשבוע שעבר בחשד לגניבה חקלאית מקיבוץ סעד בדרום הארץ. השניים נעצרו בזמן שפרקו את היבול הגנוב של אבוקדו ועגבניות בשווי של למעלה מ-15 אלף שקל, בחנות ירקות ברהט. זאת בעקבות פעילות מודיעינית של משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול. לאחר שהחוקרים גיבשו תשתית ראייתית, הוגשה אתמול (ב') הצהרת תובע, ובמהלך היום יוגש נגד החשודים כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

במהלך חקירת העצורים חוקרי המשטרה הצליחו לקשור את השניים לאירוע נוסף של גניבת טון שום בשווי של כ-30 אלף שקל ממושב שדה צבי, שאירע בחודש שעבר. ממשטרת ישראל נמסר כי היא "תמשיך בפעילותה הנחושה לרבות הפעלת אמצעים טכנולוגיים וכוחות סמויים כנגד גניבות חקלאיות".

ראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג', הגיב על תפיסת הגנבים ואמר כי "זה טרור לכל דבר וככה המדינה צריכה להתייחס לזה. יש לטפל ביד קשה, להגביר אכיפה, להחמיר את הענישה ולמגר את התופעה".

פשיעה חקלאית (צילום: איתמר זילס)

 
לאחרונה התכנסה הוועדה לביקורת המדינה כדי לדון בדו"ח המבקר בנושא טיפול המשטרה בפשיעה החקלאית, שהיקפה מגיע על פי ההערכות למאות מיליוני שקלים בשנה, והיא גורמת נזקים כלכליים עצומים לחקלאים. בדיון הוצגו נתונים קשים אודות הפשיעה, ולמרות האירוע האחרון, גם הוצגו נתונים על הטיפול הלא מספק מצדה של המשטרה בנושא.

המרחב הכפרי והשטחים החקלאים בישראל כוללים כ-85 אחוז משטח המדינה. הפשיעה החקלאית בישראל כוללת גניבות של חיות משק ותוצרת חקלאית, גניבת ציוד, גביית דמי חסות והשחתת רכושם של אלו שלא מוכנים לשלם. לפי נתוני המשטרה, הפשעים מבוצעים בעיקר על ידי כנופיות מאורגנות המגיעות משטחי הרשות הפלסטינית, מזרח ירושלים וכפרים שונים בנגב ובצפון הארץ.

הסיבות לסגירת התיקים בעברות של פשיעה חקלאית (צילום: אנצ'ו ג'וש, ג'יני)

 
מנתוני הדו"ח עולה כי רק 27 אחוז מהסיורים הנדרשים להגברת מניעת הגנבות יצאו לפועל, וכ-94 אחוז מהתיקים נסגרו ללא כל תוצאה. בנוסף, בדיון עלה הנושא של חברות הביטוח, שלא מסכימות לבטח את הציוד והשטחים החקלאיים לאור הפגיעות הרבות וחוסר המניעה על ידי המשטרה.

נושאים קשורים: