מאות תושבים בכפר קאסם התעמתו הלילה (ג') עם כוחות משטרה בעיר. בין היתר דווח על יידוי אבנים לעבר נקודת המשטרה, ועל הצתת שלוש ניידות. שוטר אחד נפצע קל במהלך האירועים ומפגין נפגע מירי ומת מפצעיו.

כוחות תגבור גדולים של המשטרה נכנסו לעיר, וחברו לכוחות שהיו באזור העימותים. עוצר הוטל ברחבי העיר, והמשטרה קראה לתושבים להיכנס לבתים. לאחר כמה שעות של מהומות הצליחו השוטרים להשתלט על האירוע ולהשיב את השקט למקום.

הרס והצתות:


מפקד מחוז מרכז, ניצב מוטי כהן, וראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, ניצב ג'מאל חכרוש, הגיעו לכפר קאסם ועקבו מקרוב אחר המתרחש. במהלך הלילה קיים מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, הערכת מצב עם פיקוד מחוז מרכז, ולאחר מכן קיים פגישה עם חברי כנסת ערביים וראש עיריית כפר קאסם, במסגרת מאמצי ההידברות עם הנהגת הציבור הערבי. 

למה ההתקפות האוטומטיות של ח"כ עודה על המשטרה גובלות בצביעות

על פי גרסת המשטרה, האירועים החלו אמש סמוך לשעה 23:30, אז עיכב כוח משטרה את אחד התושבים לבדיקת רישיונות בכניסה לעיר. בבדיקה עלה כי מדובר באדם הדרוש לחקירה והכוח ביקש לעצור אותו.

שוטרים בכפר קאסם הלילה (צילום: אהרון קרהאן/TPS)

  
האיש התנגד למעצר והחל לתקוף את השוטרים. כחמישים בני אדם הצטרפו אל האיש, והצליחו לחלץ אותו רגעית מידי השוטרים. בהמשך הצליח הכוח המשטרתי להשתלט על החשוד, תוך שהחל לספוג מטחי אבנים לעברו ולעבר ניידת המשטרה. השוטרים עצרו מתפרע נוסף ויצאו מהעיר עם שני החשודים.

לטענת המשטרה, כתוצאה מפעולת האכיפה החלו להתאסף מאות מתפרעים בכניסה לעיר וסביב נקודת המשטרה שנמצאת בבניין העירייה. מאות מתפרעים החלו ליידות אבנים לעבר נקודת המשטרה שבה שהו באותה עת שוטר ומאבטחים. במהלך ההתפרעות הוצתו שלוש ניידת משטרה.

מממצאים ראשוניים עלה כי אחד המאבטחים האזרחיים בנקודה חש בסכנת חיים ופתח באש לעבר המתפרעים. כתוצאה מכך, תושב העיר בן 21 פונה לבית החולים בילינסון כשהוא פצוע באורח אנוש, ומאוחר יותר נקבע מותו. המשטרה פתחה בחקירה לבירור נסיבות מותו של הצעיר.
  

כוח משטרה בפיקוד מפקד המרחב נכנס לעיר, כפר קאסם. (צילום: קובי ריכטר/ TPS)

לדברי המשטרה, במשך דקות ארוכות התפרעו מאות צעירים, חלקם רעולי פנים, שניסו לפגוע במבנה נקודת המשטרה. כוח משטרה בפיקוד מפקד המרחב נכנס לעיר, הגיע לנקודת המשטרה ופיזר את המתפרעים. לאורך כל האירוע שמר פיקוד המשטרה על רצף הידברות עם המנהיגות המקומית להרגעת הרוחות.

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל רואה בחומרה את ההתפרעות שלוחת הרסן של פורעי חוק, ומודיעה כי ימוצה הדין עמם".

לטענת התושבים, העימותים התרחשו על רקע מקרי הרצח שאירעו בעיר בחודשים האחרונים, והכרזת ראש העיר עאדל בדיר על שביתה כללית במוסדות החינוך עד למעצר חשודים ברצח. ביומיים האחרונים הושבתו כל בתי הספר בכפר קאסם. ראש העיר אמר כי אם לא יחול שינוי במצב שנת הלימודים הבאה לא תיפתח.
 

במהלך ההתפרעות הוצתו שלוש ניידת משטרה. עימותים בכפר קאסם. (צילום: אהרון קרהאן/TPS)

בחודשים האחרונים נרצחו שבעה בני אדם בכפר קאסם והמשטרה לא לכדה חשודים. בעקבות כך התקיימה לדברי התושבים הפגנת מחאה, שגלשה לבסוף למהומות אלימות. מאות מפגינים החלו להתפרע, רגמו והציתו ניידות משטרה. שוטר נפצע קל, ושוטרים אחרים ביצעו ירי באוויר. אחד המפגינים נפגע מירי ולאחר מכן מת מפצעיו.

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיע הלילה לכפר קאסם יחד עם הח"כים אחמד טיבי ואוסאמה סעדי. עודה התייחס לעימותים, ואמר כי ״המשטרה מוסיפה עוד חטא על פשע – היא לא רק מפקירה את ביטחוננו, את רחובות היישובים שלנו, ולא מפענחת מקרי רצח – אלא היא בעצמה תוקפת ופוגעת באזרחים.

"המשטרה ממשיכה להתייחס לאוכלוסייה הערבית כאויבים שיש להגן מפניהם ולא כאזרחים שיש להגן עליהם.
אני נמצא עכשיו בכפר קאסם עם האזרחים שלא מוכנים לקבל יותר את המציאות המעוותת הזאת שבה דמם הוא הפקר. המעט שהמשטרה יכולה לעשות עכשיו הוא לאפשר לתושבים למחות כרצונם, בלי שהמשטרה עצמה תסכן אותם ואת ביטחונם".
 

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל התכנסה לישיבת חירום. (צילום: קובי ריכטר/ TPS)

בעקבות המהומות, ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל התכנסה לישיבת חירום. יו"ר הוועדה, מוחמד ברכה, הזהיר מפני הסלמה שתדרדר את המצב עוד יותר. "יד המשטרה קלה מאוד על ההדק, אבל אותה יד רפה במאבק האמיתי באלימות ובפשע", אמר.

בתום ישיבתם הטילו חברי ועדת המעקב על ראש הממשלה, השר לביטחון הפנים ומפכ"ל המשטרה את האחריות לאירועים בכפר קאסם. לדבריהם, "נתניהו, ארדן ואלשיך נושאים באחריות, הן להרג האזרח בכפר קאסם והן לאזלת היד בטיפול בפשע המאורגן בחברה הערבית".

בעקבות האירועים הכריזה הוועדה על שביתה כללית שתתקיים מחר בכל החברה הערבית, ושתכלול הפגנות בצמתים נבחרים. כמו כן הוחלט לקיים הפגנה ארצית בכפר קאסם בשבת הקרובה.

נושאים קשורים: