הלחץ נמשך: ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח״כ יואב קיש וח״כ בצלאל סמוטריץ, הוציאו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וקראו לו להגדיל את היקף הבנייה ביהודה ושומרון באופן מיידי. ״היקפי התכנון שאושרו לאחרונה ליהודים ביו"ש אינם תואמים את צרכי האוכלוסייה, בתום שמונה שנות הקפאה. לטעמנו זו טעות שאין להשלים איתה, ויש לתקנה", כתבו ראשי השדולה. סמוטריץ' וקיש ביקשו להבהיר כי לא ישלימו עם היתרי הבנייה החדשים שאישר ראש הממשלה וביקשו לתקן את התוכנית.

״אנו קוראים לך לעדכן ולהגדיל באופן משמעותי כבר בימים הקרובים את רשימת התכניות, תוך התייעצות עם ראשי המועצות, ולקבוע ימי דיון נוספים במועצת התכנון לפעימה הנוכחית באופן שייתן מענה לצרכי הגידול הטבעי של האוכלוסייה״, כתבו השניים.
 

"הקפאה – טעות שאין להשלים עמה" (צילום: פלאש 90)

מדובר במהלך נוסף בכנסת נגד נתניהו בדרישה לשנות את מדיניות הבנייה המצומצמת ביו"ש, כהמשך ישיר להקפאה בשמונה שנות כהונת נשיא ארה"ב לשעבר אובמה. אתמול, שרים וחברי כנסת בליכוד קראו אף הם לראש הממשלה להגדיל את הבנייה וטענו כי לא ניתן לפעול "בשיטת המכסות" על בנייה יהודית. בהמשך, יצאו גם בבית היהודי בדרישה לשנות את השיטה ולהרחיב את הבנייה.

חבר הקבינט והשר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת זאב אלקין אמר כי "האצת הבנייה ביו"ש זה אינטרס לאומי אחרי שבמשך שמונה שנים, בעקבות לחץ בינלאומי, בנינו מעט ולא בקצב הנדרש. אני מצפה שבתקופה הקרובה יחול שינוי. המספרים שפורסמו בימים האחרונים אמנם מאכזבים ולאור המדיניות בנושא הבנייה שהוצגה לנו בקבינט ופורסמה לאחרונה, אני מצפה לאישורים נוספים".
 

גם בליכוד דורשים בנייה. ח"כ יואב קיש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

גם שר התיירות יריב לוין אמר כי "ההחלטה שהתקבלה בלתי מספקת לחלוטין". השר הוסיף: "אני לא מקבל את ההנחה שאי אפשר לעשות יותר. עדיין לא מאוחר, ואני מצפה שתתקבל החלטה הרבה יותר משמעותית על בנייה. כל בנייה ביו"ש אין טובה ממנה לתועלת של מדינת ישראל. צריך לעשות מאמץ עילאי כדי לקדם בנייה בהיקפים יותר משמעותיים. אני פונה לראש הממשלה: אי אפשר להמשיך בצורה הזאת, צריך לבנות הרבה יותר".

בבית היהודי העדיפו לשים את הכדור במפלגת הליכוד. מנכ"ל המפלגה, ניר אורבך, אמר אמש כי "מי שמקפיא בפועל זו מפלגת הליכוד, בראשות בנימין נתניהו, ולכן מי שצריך להוביל את המאבק נגד ההקפאה הם חברי מרכז הליכוד, ובתוכם ראשי המועצות ביו"ש ובבנימין, חברי הליכוד ופוקדי הציבור לליכוד".

ראש המועצה האזורית שומרון מבהיר: לא אאפשר הקפאת תכנון נוספת 

 
בתוך כך, עו"ד יוסי פוקס, ממובילי המאבק נגד ההתנתקות שלח מכתב לראשי המועצות ביו"ש בבקשה שיציבו אולטימטום לראש הממשלה – הפשרת הבנייה או הפסקת חברותם בליכוד. פוקס טען כי כל הסימנים מראים כי נתניהו הולך למהלך מדיני ולכן על ראשי המועצות החברים במפלגה לפעול כדי להבטיח את האינטרסים של המתיישבים.

"אני מתריע כי נתניהו הולך לעשות 'מעשה שרון'. נשיא אמריקאי ידידותי, מעמד חזק במפלגתו ובציבור על אף החקירות ודווקא אז יוזמה מדינית דרמטית", כתב פוקס. "אם בקואליציה הכי ימנית שהייתה כאן, עם נשיא אמריקאי אוהד, ראש הממשלה לא מפשיר את הבנייה בכל יהודה ושומרון, המשמעות היא שלא תהיה יותר בנייה ביו"ש. כבוגרי המאבק בתוכנית ההתנתקות, אסור לאפשר לנתניהו להוביל אותנו בעיניים עצומות עד אשר יבשיל 'הסדר מדיני..".

בגוש עציון זועמים

במקביל, גורמים בהתיישבות ובמערכת הפוליטית מפעילים לחץ על ראש הממשלה ושר הביטחון לאשר תכניות נוספות לבנייה בגוש עציון. בשבוע שעבר גיבש צוות מטעמו של ראש הממשלה רשימה של תכניות בנייה בהיקף של אלפי יחידות דיור שיעלו השבוע לדיון ולאישור במועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי.

מאז פירסום רשימת התכניות וההחלטה שלא לכלול את מועצת גוש עציון ברשימה מפעילים גורמים בכירים בהתיישבות וכן גורמים במערכת הפוליטית לחץ על ראש הממשלה ושר הביטחון לצרף לדיון שיתקיים במנהל האזרחי גם תכניות בנייה הנוגעים בפרוייקטים במועצה האזורית גוש עציון. גורם המעורב בעניין אמר ל-360 כי "מועצה אזורית נחשבת לקונסנזוס גם בשמאל. לכן לא הגיוני שאחרי שנים ארוכות של הקפאה גוש עציון נשארת באותו סטטוס. לא ייתכן שמכינים רשימה שכוללת את כל המועצות אך לא כוללת אף לא תכנית אחת ולא יחידת דיור אחת בגוש עציון. אנחנו פועלים לתקן את המצב הזה".
 

זועם. נאמן (צילום: מירי צחי)

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן התייחס בסוף השבוע לעובדה שמועצתו נשארה מחוץ לרשימה וקרא לשרי הממשלה שלא להגיע לחגיגות 50 שנה לשחרור יהודה ושומרון ומלחמת ששת הימים שצפויות להיערך בתחומי המועצה.

"התבשרתי על סדר היום של ועדת תכנון הקרובה ובה אמורים לדון בבניית אפס יחידות דיור בגוש עציון", כתב נאמן בזעם בדף הפייסבוק שלו. "ממשלת ישראל מתכננת לקיים כאן בגוש את חגיגות ה-50 שנה לניצחון במלחמת ששת הימים ולחידוש ההתיישבות, ואני אומר לכם אם אין לממשלתנו די עצמאות אל תבואו לחגוג. באנו לכאן לבנות את בתינו עדי עד. אין לנו צורך בחגיגות אם נשללת מילדינו את הזכות הפשוטה להמשיך ולחיות כאן".

נושאים קשורים: