החלטת ההמשלה השבוע, להסיר את חסם התמיכה הממשלתית במוסדות שאינם מלמדים ליבה, היא מוצדקת ונכונה. במדינה דמוקרטית מן הראוי להשאיר להורים לקבוע את סדרי העדיפויות בחלוקת הזמן החינוכי של בניהם, על פי שיקול דעתם. אולם הדבר שבאמת טעון בדיקה הוא היכן בדיוק עומד היחס של מדינת ישראל לליבת הערכים שלנו, במערכת החינוך בפרט ובמדינה בכלל.

עוד ב-nrg יהדות:
חרדיות בסרטון תגובה לאמנון לויבקייפטאון ביטלו את האיסור על שירת נשים– כל התכנים הכי מעניינים – בעמוד הפייסבוק שלנו

אין ספק שתוכניתו של שר החינוך נפתלי בנט לתגבור חמש יחידות במתמטיקה, תוך שימת הדגש על הישגים פדגוגיים, היא חשובה. התוכנית תקנה למדינה חוסן כלכלי ומשענת של אזרחים בעלי יכולת ותפוקה נאותים. ישראל הפכה בעשורים האחרונים למעצמת נשק והיי טק המייצאת לעולם סטארט-אפים מדהימים, ובכך מיצבה את עצמה כאחת הייצואניות הגדולות של כלי נשק מתקדמים בעולם.

אבל בשבוע שבו הכותרות עוסקות במערכת יחסים אסורה בין מורה לתלמיד שלה בן ה-15, כדאי שנבין שהחוסן הלאומי שלנו וההצדקה לקיומנו כעם במשפחת האומות נובעת קודם כול מליבת הערכים שאנחנו סוחבים בגאון כבר אלפי שנים.

בתוככי ליבת החינוך שלנו לא מושתתים היסודות של "ואהבת לרעך כמוך", ו"כבד את אביך ואת אמך". בני הנוער לא מכירים את דמויות המופת עליהן מושתתת הליבה הערכית והמוסרית שלנו. וכך למעשה אנו מאבדים את זכות הקיום. לא ייתכן שבני הנוער שלנו יגיעו לצבא ויאחזו בנשק להגן על המדינה בזמן שהם כלל לא מכירים בזכות הערכית שלנו מול העמים שהיו כאן לפנינו.

בפרשת השבוע "מטות" יוצא עם ישראל לראשונה למלחמה יזומה – וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה אֶל-הָעָם לֵאמֹר, הֵחָלְצוּ מֵאִתְּכֶם אֲנָשִׁים לַצָּבָא וְיִהְיוּ עַל-מִדְיָן לָתֵת נִקְמַת- ה' בְּמִדְיָן. זו מלחמה ראשונה שאיננה באה בתגובה. היינו מצפים שהתורה תפרט את מהלך המלחמה, כלי המלחמה, האסטרטגיה שבה נקט העם והדרך שהובילה אותו לניצחון מהיר ומוחץ. במקום זאת, ובאופן מפתיע, התורה רק מעדכנת אותנו על הניצחון הדרמטי של העם על ממלכת מדין על כל שלוחותיה.

מכאן אנו נחשפים לשרשרת מפורטת של הנחיות להתנהגות מול שבויים, לתהליך ההיטהרות של אלו אשר הרגו בני אדם במלחמה, ולצד כל אלו מופיעות הנחיות מדויקות על היחס המאוזן של חלוקת השלל שנלקח במלחמה. התורה מעדיפה לתת דגש על ההתנהגות הערכית סביב המלחמה, יותר מאשר ללמד אותנו פרק באסטרטגיה צבאית כיצד לשכפל את הניצחון המזהיר.

הגיע הזמן שמדינת ישראל, אשר הוקמה בשם הזכות ההיסטורית שלנו על הארץ, תכיר ותפנים את תפקיד העם שלנו במשפחת העמים. "ליבת ערכים" היא המאפיין הייחודי שלנו, ולא רק חוסן כלכלי ומעצמת נשק. ממדינת ישראל נדרש שלכל הפחות כל ילד העובר במערכת החינוך שלה יכיר את התנ"ך ודמויותיו, את פרקי אבות, את הרמב"ם וגדולי הראשונים ואת ספרי המוסר שעל פיהם צלחנו את המאורעות ההיסטוריים הלא נתפסים שעברו עלינו.

הכותב הוא יו"ר ומייסד "יוזמת אורות" להעמקת הזהות היהודית בישראל ומנכ"ל קרן חרו"ת