רגע לפני מלחמת ששת הימים ב-1967, בכירים בישראל ניסו להשלים במהירות הרכבת פצצת אטום ופיתחו תכנית להפעיל אותה באזור מרוחק בחצי האי סיני במטרה להזהיר את צבאות ערב שתקפו אותה – זאת לפי ריאיונות שקיים לפי עדותו החוקר ד"ר אבנר כהן עם אחד ממארגני המבצע, תא"ל יצחק יעקב.

באתר "ניו יורק טיימס" פורסם היום (שבת) על אתר אינטרנט חדש ומיוחד שיעלה ביום שני השבוע ביוזמת מרכז וודרו וילסון הבינלאומי לחוקרים, שבסיסו בוושינגטון ושבו אבנר כהן הוא חבר עמית. לפי הדיווח, באתר תפורסם סדרת מסמכים היסטוריים הקשורים לתכנית הישראלית במלחמת ששת הימים.

לפי הדיווח ולפי מאמר של ד"ר כהן שפורסם באתר החדש, המבצע הסודי להפגנת היכולות הגרעיניות הישראליות לצרכי הרתעה כונה "מבצע יום הדין" על ידי תא"ל יצחק יעקב, שהיה אחראי על פיתוח אמצעי לחימה בצה"ל ונפטר בשנת 2013 בגיל 87. לפי האתרים, לא היה במיזם צורך בסופו של דבר בגלל הניצחון המהיר של צה"ל נגד הצבאות של מצרים, סוריה וירדן.

"זהו הסוד האחרון של מלחמת 1967", טוען כהן, חוקר המתמחה בהיסטוריית הגרעין של ישראל, באתר החדש. לפי מה שהוצג כתמלול של אחד מתוך סדרת ריאיונות שהוא קיים עם תא"ל יעקב בשנים 1999-2000, יעקב אמר: "תראה, זה היה כל כך טבעי. יש לך אויב, והוא אומר שהוא יזרוק אותך לים. אתה מאמין לו. איך אתה יכול לעצור אותו? אתה מפחיד אותו. אם יש לך אמצעי שבעזרתו אתה יכול להפחיד אותו, אתה מפחיד אותו".

נשפט לשנתיים מאסר על מסירת ידיעה סודית. יצחק יעקב בעת הקראת גזר הדין (צילום ארכיון: אריק סולטן)

ישראל מעולם לא אישרה או הכחישה את הפרסומים בעולם שלפיהם יש לה ארסנל של נשק גרעיני, ושמרה על מדיניות של עמימות בסוגיה. יצחק יעקב נעצר בישראל בשנת 2001, והואשם בעבירות חמורות כגון מסירת ידיעה סודית ללא סמכות בכוונה לפגוע בביטחון המדינה, ומסירת ידיעה בכוונה לפגוע בביטחון המדינה.זאת עקב חשיפת "ידיעות כמוסות לרבות בנושא הגרעין, שהיו ידועות למתי מעט גורמים בצה"ל" בספרים שכתב ובריאיונות שהעניק.

עם זאת, הוא הורשע בסופו של דבר רק בעבירה פחות חמורה, מסירת ידיעה סודית ללא סמכות, ונידון לשנתיים מאסר על תנאי.

בתגובה לכתבה ב"ניו יורק טיימס", דובר של שגרירות ישראל בוושינגטון אמר כי ממשלת ישראל לא תגיב בעניינו של יעקב.

עוד לפי הדיווח, יעקב טען בריאיונות כי הכינוי שניתן למבצע היה "מבצע שמשון", על שם הגיבור התנ"כי שהקריב את עצמו כדי להרוג פלישתים רבים. לטענתו, הוא פחד שאם התכנית תצא לפועל, הפיצוץ יהרוג אותו ואת הצוות שאיתו. יעקב סיפר כי לאחר סגירת מצרי טיראן, הוא זומן מארה"ב לישראל בבהילות – ולאחר מכן יזם, כתב וקידם את התכנית.

במהלך מלחמת ששת הימים בסיני ( )

לפי תמלולי הריאיונות שקיים כהן עם יעקב באתר החדש של המרכז האמריקאי, המקום שנבחר להפעלת הפצצה היה פסגת הר בסיני שהייתה מרוחקת כ-20 קילומטרים ממתקן צבאי מצרי באבו עגילה, צומת דרכים קריטי שבו פיקד אריאל שרון על כוחות צה"ל במהלך המלחמה בצבא מצרים.

לפי ה"ניו יורק טיימס", התכנית הייתה לשלוח כוח צנחנים מצומצם לאזור כדי להסיח את תשומת לבו של הצבא המצרי – ואז לשלוח שני מסוקים גדולים לפסגת ההר שנבחר כמקום הפיצוץ. הכוח היה אמור לנחות, להניח את הפצצה הגרעינית, ואז ליצור מרכז שליטה בתוך מערה או קניון באזור – כל זאת לפי הדיווח. עוד נכתב כי אם הייתה מגיעה ההוראה להוציא את התכנית לפועל, הפיצוץ העז ועשן הפטרייה שלו היה נראה בכל רחבי מדבר סיני והנגב, וכנראה אפילו מקהיר.

לפי הדיווח, יעקב תיאר גיחת סיור שביצע במסוק יחד עם ישראל דוסטרובסקי, המנכ"ל הראשון של הוועדה לאנרגיה אטומית – "הזרוע האזרחית של מיזם הפצצה". עוד אמר יעקב כי המסוק נאלץ לחזור אחורה לאחר שהתקבל מידע כי מטוסים מצריים המריאו, אולי במטרה ליירט אותם. "התקרבנו מאוד. ראינו את פסגת ההר, וראינו שיש שם מקום להסתתר, בתוך קניון", צוטט יעקב.

עוד לפי תמלולי הריאיונות שפורסמו, יעקב אמר כי בערב המלחמה תקפו אותו לבטים דומים לאלו של החוקרים האמריקאים ב"פרויקט מנהטן" לפני הטלת פצצות האטום בהירושימה ונגסאקי ב-1945: "האם הפצצה תתפוצץ? האם הוא ישרוד את הפיצוץ?".

הוא מעולם לא גילה משום שצה"ל הביס בתוך מספר ימים את כל צבאות האויב, אבל לפי הדיווח הוא ניסה גם לאחר הניצחון לקדם את הוצאת התכנית לפועל, במטרה להפגין ברבים את מעמדה של ישראל כמעצמה גרעינית: "עד היום אני חושב שהיינו אמורים לעשות זאת", אמר לד"ר כהן.