פרויקט JEWZ: לילי רייכויין נולדה בגרמניה לסב ניצול שואה שזנח מאחור את יהדותו, גדלה בבית נוצרי, אבל אמה חינכה אותה לאהוב את הדת היהודית. כשהפכה לנערה הניצוץ היהודי בער בה והיא החליטה להגיע לישראל לחופשה קצרה, התאהבה במדינה ובהמשך התייצבה אצל הרב של פרנקפורט, וביקשה ממנו לעזור לה להמיר את דתה.

צפו: סיפורה המרגש של לילי רייכויין מגרמניה
 

"היה לי סבא יהודי שמו היה וילי כהן. הוא נולד בברלין. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא היה במחנה עבודה. אחרי המלחמה אני חושבת שהוא לא רצה שום קשר לדת. הוא חי בסביבה נוצרית מאוד", סיפרה רייכויין.

אז סבא שלך הוא ניצול שואה יהודי אבל את נולדת כנוצריה?
"נכון, אבל אמא שלי תמיד ניסתה ללמד אותנו על היהדות. מילים מסוימות ביידיש, אני לא יודעת.. אני מניחה שהאופן שבו אמא שלי הכינה מרק עוף או משהו".

על השינוי בחייה סיפרה רייכויין באריכות: "בבית הספר פגשתי חברים יהודים רבים, ופעם נסענו ביחד לחופשה בתל אביב. החום של האנשים ריגש אותי, הם היו מאוד חברותיים חמים. התאהבתי במדינה. כשחזרתי לגרמניה חשבתי על דרך שבה אוכל לחזור לישראל. החלטתי לחזור לשם ולהתנדב. הגעתי לגן ילדים והדבר היחיד שידעתי לומר היה 'אתה רוצה עוגה?' ואי אפשר לשרוד שנה עם המשפט הזה".
 

"כשחזרתי לגרמניה חשבתי על דרך שבה אוכל לחזור לישראל". לילי רייכויין (צילום: מתוך האוסף המשפחתי )

את יכולה לדבר עברית חופשי?
כן.

באמת?
"כן (היא עונה בעברית), עבדתי בגן ילדים בבית וגן (ירושלים). ומאוד אהבתי את זה".

"איך הפכתי ליהודייה?", שאלה רייכויין והשיבה באותה נשימה כי "נדרשו לי עוד שנה וחצי עד שיכולתי לדבר עם הרב בפרנקפורט והוא שאל אותי מספר שאלות, כמו למה אני רוצה לעשות את זה. היום אני באמת חושבת שאני יודעת מה אני עושה.
 

"אמא שלי תמיד ניסתה ללמד אותנו על היהדות". לילי, המשפחה והחברים (צילום: מתוך האוסף המשפחתי)

"כשהגעתי לישראל הרגשתי שסוף סוף מצאתי משהו, לא ידעתי שהוא קיים והוא היה חסר לי באופן כלשהו. יש משהו גדול ממני ורציתי להיות שייכת לשם. חיפשתי הזדמנות לחזור לישראל ואז מצאתי את ה'תוכנית'. לתת לאנשים צעירים את הזדמנות לייצג את גרמניה החדשה. להגיד 'שלום, אני גרמני, סבי וסבתי אולי עשו משהו רע מאוד, אבל היום זה שונה לגמרי, אין לי קשר לזה'".

נושאים קשורים: