הספר שבחרתי הוא ספר יצירה, ספר הקבלה הקדום ביותר המיוחס לאברהם אבינו. הספר הזה קרוב אליי מאוד ומשמש השראה למחקר הקולי שבו אני עסוקה. בעיניי הוא ספר חכמה עתיקה, וככזה אני מוצאת בו קשר מרתק בין המשמעות שלו למוזיקליות שלו.

כאשר נתקלתי בו לראשונה מיד התאהבתי והפה שלי מיד רצה לדבר את הטקסט ולא רק לקרוא ולהבין. ואכן כתבתי והלחנתי את השיר 22 אותיות המופיע באלבום החדש שרק יצא:

בעשרים ושתים אותיות יסוד
חקוקות בקול חצובות ברוח
קבועות בפה בחמשה מקומות
בגרון
בחיך בלשון
בשיניים בשפתיים
עשרים ושתיים אותיות שקשר בלשונו
וגילה את סודו
משכן במים דלקן באש רעשן ברוח בערן בשבעה
נהגן בשנים עשר מזלות
עשרים ושתים אותיות
חקקן, חצבן, שקלן, המירן, צרפן,
צר בהן נפש כל יצור וכל העתיד לצור

פזמון:
יצר מתוהו ממש
עשה אינו ישנו
חצב אבנים גדולות
מאוויר שאינו נתפס

בעשרים ושתים אותיות יסוד
שלוש אמות שבע כפולות
מם דוממת שין שורקת אלף חוק מכריע בינתיים
שלוש אמות שהן שלושה אבות מהן יצא אש רוח מים
שבע כפולות – בּב, גּג, דּד, כּכ, פּפ, רּר, תּת
שבע כפולות – שבע ולא שש
שבע כפולות – שבע ולא שמונה
שתי עיניים שתי אוזניים, שני נקבי האף והפה
צא וחשוב, מה שאין הפה יכול לדבר ואין האוזן יכולה לשמוע.

אני לוקחת ואוספת את הרמזים שהספר הזה מסמן לי, וחוקרת אותם פיזית וקולית. לפי ספר יצירה כל אות ממוקמת במקום אחר בגוף, והגוף עצמו במבנהו המדויק הוא השתקפות של מהויות גבוהות יותר. כך למשל האל"ף ממוקמת בבית החזה – והיא האמצע המפריד בין שמים לאדמה. המ"ם ממוקמת בבטן ושייכת לאדמה, והשי"ן ממוקמת בראש ושייכת לשמים.

וכך אני מנסה להרגיש את העיצורים האלה במקומות הספציפיים האלה בעזרת הוצאת קול – וזה מרגיש ממש מדויק. ואז אני לוקחת מילים. למשל, אל"ף ושי"ן – אש, ומתחילה מבית החזה ועולה לראש, ויש פתאום חיבור פיזי למשמעות – מרגישים את האש עולה מעלה.

הספר נחתם בטקסט המתאר איך א־לוהים חיבק את אברהם וקרא לו ״אוהבי״ וכרת לו ברית בין עשר אצבעות ידיו והיא ברית הלשון, וכרת לו ברית בין עשר אצבעות רגליו והיא ברית המילה. מבחינתי זהו מפתח מדהים לעבודת הקול – שני המשולשים המקבילים: ידיים ופה. שתי רגליים ופתח תחתון. הפתח העליון מוליד יצירות רוחניות בדיבור וקול, והפתח התחתון יצירות פיזיות: עוד גופים. כך בשימוש בקול אני מתייחסת אל הגוף ככלי ועובדת רבות במעברי הקול בין שני המשולשים המקבילים הללו.

ויקטוריה חנה היא יוצרת ואמנית קול בינלאומית. אלבום הבכורה שלה, 
המורכב כולו מטקסטים עבריים עתיקים, יצא לאחרונה