יובל אחרי המלחמה ששינתה את ישראל, ביקשנו לדעת איך רואה ההנהגה של המדינה היום את תפקוד ממשלת אשכול בימים שאחרי סיום המלחמה ומה הייתה עושה אחרת. הצגנו לראשי המפלגות הציוניות סדרת שאלות כשהמרכזית שהן היא – מה היית עושה ביום השביעי לו עמדת בראש ממשלת ישראל בשנת 67'? מי שנענו לאתגר הם שרירושלים והתפוצותזאב אלקין, יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, יו"ר ש"ס אריה דרעי, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ויו"ר מרצ זהבה גלאון.

אלקין: "אני מבין שהאינטרס הישראלי הוא לייצר מציאות חדשה ובלתי ניתנת לשינוי, ולכן מחיל ריבונות ישראלית על כל שטחי יו"ש. לפיכך לאוכלוסיה הערבית המתגוררת שם, שהיא באותה התקופה בעלת אזרחות ירדנית, אני מציע אפשרות לעזוב לירדן או לחלופין להישאר בשטח תחת הריבונות שלנו בתור אזרחים ירדנים. במקביל, הייתי מקים את תנועת ההתיישבות בכל שטחי יהודה ושומרון".

הרצוג: "הייתי מרחיב את שאלתו של ראש הממשלה דאז לוי אשכול, ששאל ימים ספורים לאחר תום המלחמה: "מה נעשה עם שני מיליון ערבים?" – ובוחן את כל האפשרויות כדי לקבוע גבולות ברורים למדינת ישראל, תוך מיצוי הישגי המלחמה, התנתקות מריכוזי האוכלוסיה הערבית שבשטחי הגדה ושמירה על גבולותיה, ביטחונה ואופיה היהודית-דמוקרטית של מדינת ישראל לדורות".

לפיד: "מלחמת ששת הימים הייתה מלחמה שבה צה"ל יצא לקרב מגובה בממשלת אחדות לאומית שתרמה לרוח צה"ל ולניצחונו. 50 שנה אחרי, קל לשכוח אבל חשוב להודות להנהגה שניהלה את המלחמה הזאת. לאחר מלחמת ששת הימים האהדה לישראל בעולם הרקיעה שחקים ולו אני ראש הממשלה הרי שמיד לאחר סיומה של הלחימה הייתי מורה ללא היסוס לקבוע עובדות בשטח במזרח ירושלים וסביבתה. כמן כן, הייתי מורה לצה"ל להתכונן לסיבוב לחימה נוסף, שכן היה ברור שצבאות ערב ישתקמו ויצאו ללחימה נוספת. באזור עוין ומוקף אויבים כמו שלנו ידו של צה"ל צריכה תמיד להיות על העליונה".

בנט: "חוגג, פועל להעלות שני מיליון יהודים עם הרוח הגבית של הניצחון (כפי שאבא ז״ל ואמא שלי עלו) ומחיל את החוק הישראלי".

חוגג. בנט (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

דרעי: "ודאי שהייתי עושה את אותו דבר, אנחנו יכולים לתאר לעצמנו אחרי 50 שנה, איך היינו חוגגים היום את ׳יום ירושלים׳ בלי הפעולות הללו?".

ליברמן: "שאלה שלא נכון לענות עליה בדיעבד. אני לא יכול לשפוט מה עמד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות באותה עת. הדבר החשוב ביותר: הניצחון הגדול של צה"ל, שהוביל לשחרור ירושלים ושאר שטחי ארץ ישראל".

גלאון: "בדיוק מה שממשלת ישראל של אז עשתה – הביעה נכונות לסגת לקווי 67. אבל להבדיל מאותה ממשלה לא הייתי מסתפקת באמירה של משה דיין ״מחכים לטלפון מהערבים״, אלא נוקטת בצעדים ממשיים לנרמול תוצאות המלחמה".

חוגג. בנט ( )

אלקין: "נולדתיארבע שנים אחרי המלחמה, אבל במידה רבה אני כאן היום במדינת ישראל בזכות הניצחון המזהיר שלנו במלחמת ששת הימים. תחושת הגאווה הלאומית שליוותה את יהודי התפוצות באה לידי ביטוי גם בתחילת ההתעוררות של הגאווה הלאומית של יהודי ברה"מ, והיא שגרמה להקמת תנועת המחתרת היהודית בברה"מ, שאני נמנה עם אחרוני משתתפיה. ללא הניצחון במלחמת ששת הימים איני בטוח שהייתי זוכה לעלות לישראל ולחזור למורשת היהודית שלי.

"ללא הניצחון במלחמה איני בטוח שהייתי זוכה לעלות לישראל", אלקין. (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

הרצוג: "הישג צבאי מפואר של העם היהודי בארצו שיש להנציח וללמוד לדורות, אך גם כזו שאחת מתוצאותיה – שליטה על חייהם של 2.5 מיליון פלסטינים – מאיימת על אופייה המוסרי של ישראל ועל זהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני זוכר את המלחמה כילד בן שש. ישבנו תחת רעם תותחים מקלקיליה שהפגיזו את שכונת מגורי, צהלה, שבה התגוררו שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל יצחק רבין ורבים אחרים. לעולם לא אשכח את שידוריו המרגיעים של אבי האלוף חיים הרצוג באותם הימים, שהקשבנו להם בשוחה בגינת הבית".

לפיד: "נס. המלחמה שהחזירה אותנו לכותל המערבי אחרי אלפיים שנהוהבטיחה את יכולתנו להגן על תושבי הצפון.הרגע שבו התברר לעולם הערבי באופן סופי שישראל היא עובדה קיימת שלא תיעלם לעולם. ירושלים היא לא רק מקום, אלא גם סיבת הקיום שלנו בישראל. אבא שלי לא עלה לארץ בגלל מגדלי עזריאלי, אלא בגלל מגדל דוד".

בנט: "אירוע בקנה מידה היסטורי שעומד לצד יציאת מצרים וכיבוש הארץ על ידי יהושע בן נון. ריבונות יהודית בפעם הראשונה מזה אלפיים שנה בליבת ארצנו".

דרעי: "בזמן המלחמה הייתי ילד קטן במרוקו, תחושה אחת אני זוכר במיוחד, את אנחת הרווחה של הניצחון שבאה לאחר החרדה הרבה והחשש מתגובות שכנינו במקרה של הפסד חלילה. לאחר הניצחון המופלא גם הם ידעו לכבד אותנו ולהכיר בעם ישראל ובאלוקיו".

"לא אשכח את שידוריו של אבי ברדיו". הרצוג (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

ליברמן: "ניצחון עצום של צה"ל על שלושה צבאות. הכרה בכוחנו ובעוצמתנו. כילד, אני זוכר ששמענו את קול ישראל ברוסית מבשר שהר הבית בידינו, ושצה"ל הֵסיר מישראל את עניבת הַחֶנֶק שמצרים, סוריה וירדן איימו להדק מעל צווארה. אני זוכר את הנופלים היקרים ומחבק את משפחותיהם, ואת מי שעדיין נושאים את צלקות הפציעה".

גלאון: "ההחמצה הגדולה מכולן שהולידה את מלחמת 50 השנה של שליטת ישראל בשטחים".

"לא אשכח את שידוריו של אבי ברדיו". הרצוג ( )

אלקין: "רגע של התרוממות רוח שללא ספק שימש שיא במלחמת ששת הימים ושחרור ירושלים, אך לצערי בשל גל הטעויות של חלק מהנהגת המדינה, לא השכלנו להפוך את ההישג האדיר הזה למציאות חדשה בהר הבית. הרבה עבודה כאן עוד לפנינו".

הרצוג: "רגע של התרוממות רוח אדירה. חזרה אל מקום נכסף עליו חלמנו במשך דורות ורגע של הישג צבאי חסר תקדים של מדינת ישראל, שימים ספורים בלבד טרם פרוץ המלחמה הייתה שרויה בתחושה של כיליון מתקרב".

לפיד: "כפי שאמר בן גוריון, זהו אחד משני הרגעים המאושרים ביותר בחייה של האומה, בצד יום הכרזת המדינה".

בנט: "אכן אנו הריבון. אך מסירת האחריות לוואקף הייתה טעות ולצערנו המצב בהר הבית היום הוא תוצאה של הטעות ההיא".

"אבן דרך בהיסטוריה". ליברמן (צילום: EPA)

דרעי: "הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, מתפלל כמו כל יהודי ״והביאנו לציון עירך ברינה ולירושלים בית מקדשך בשמחת עולם״.

ליברמן: "משפט מרגש שמלווה אותי מאז שהייתי ילד צעיר בקישינב, ומעורר התרגשות גם היום. הקריאה הזו היא אבן דרך בהיסטוריה של מדינת ישראל".

גלאון: "הר הבית מעולם לא היה בידינו, וכנראה כבר לא יהיה".

"אבן דרך בהיסטוריה". ליברמן ( )

אלקין: "אני רואה אותה כעיר בירה משגשגת המצטיינת לא רק בזכות עברה המפואר, אלא משמשת גם כעיר העתיד, בירת הייטק ברמה הבין לאומית ומרכז רוחני, מדעי ותרבותי של מדינת ישראל והעולם כולו.

אני רואה אותה כעיר שקבוצות האוכלוסייה השונות הגרות בה למדו לחיות אחת ליד השנייה ולהשלים האחת את חברתה. בנוסף, אני רואה גם שבניגוד למה שקורה היום, ירושלים משמשת עיר מאוחדת בכל המשמעויות של המילה והשכונות הערביות שחלקן לעתים נראות כשכונות במדינות העולם השלישי, ישנו את פניהן כפי שראוי לעיר הבירה של מדינת ישראל".

הרצוג: "אני רואה את ירושלים כאור לגוים. עיר עשירה ומשגשגת, המהווה מוקד עליה לרגל לכל הדתות וכל העמים, ושמביאה עמה מסר של שלום ואחדות לכל".

לפיד: "עיר מוארת, אקולוגית (כפי שהייתה בימי אבותינו), פתוחה וסובלנית, שנמצאת בריבונות ישראלית מלאה אבל בני כל הדתות מקבלים בה חופש תפילה. עיר שהחדש והישן משמשים בה בערבוביה קסומה והיא אבן שואבת לצעירים".

"עיר שנמצאת בריבונות ישראלית מלאה". לפיד (צילום: מירי צחי)

בנט: "עיר עם עוצמה שמהווה אבן שואבת תרבותית, יהודית, כלכלית וחינוכית לצעירי ישראל, ליהדות התפוצות ולאנושות כולה. מקור לחדשנות מדעית, טכנולוגית ומוסרית. כי מציון תצא תורה".

דרעי: "כהתגשמות חזונו של זכריה הנביא ״כה אמר ה׳ צבאות, עוד ישבו זקנים וזקנות ברחובות ירושלים, ואיש משענתו בידו מרב ימים, ורחובות העיר ימלאו, ילדים וילדות, משחקים ברחובותיה״".

ליברמן: "ממשיכה להיות מאוחדת בריבונות ישראלית. עם למעלה ממיליון תושבים, ממשיכה לשמש מרכז דתי עולמי, ואחד ממרכזי תעשיית ההייטק המובילים. עיר מובילה בעולם".

גלאון: "הנבואה ניתנה לשוטים".

"עיר שנמצאת בריבונות ישראלית מלאה". לפיד ( )

אלקין: "ברור שכן. אין צעד יותר הגיוני ומתבקש ואני מקווה שהנשיא טראמפ יקיים את ההבטחה שנתן לציבור בוחריו במהלך הבחירות ויעביר את השגרירות לירושלים".

הרצוג: "אני תומך בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים בירתנו. עם זאת, אנחנו לא צריכים אף שגרירות כדי לקבל הוכחה לזיקתו ההיסטורית של העם היהודי לבירתו הנצחית ירושלים. בכלל, במדינאות אני מאמין שיש לפעול בתבונה וברגישות. זה גם מופיע בחזון הנביאים".

לפיד: "שגרירות ארה"ב צריכה להיות בירושלים.כל שגרירויות העולם צריכות להיות בירושלים. כפי ששגרירות ארה"ב בצרפת שוכנת בפריס וכפי ששגרירות ארה"ב בבריטניה שוכנת בלונדון גם אצלנוהיא צריכה להיות בעיר הבירה של ישראל בירושלים. ויפה שעה אחת קודם".

גלאון. תומכת בהעברת השגרירות אבל… (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90 )

בנט: "ברור. אנו מכירים בוושינגטון כבירת ארה״ב זה כ-240 שנה. ירושלים היא בירתנו כבר 3,000 שנה ואך ראוי שידידתנו הגדולה תכיר בה. מה שיעזור לכך הוא שפוליטיקאים ישראלים יפסיקו לספסר בה. אומה שמוכנה לנהל מו״מ על בירתה, אל לה לצפות לכבוד והכרה בינלאומית. כשנתייחס אליה כבירתנו, יתייחסו כולם אליה כך".

דרעי: "בודאי, אבל לפני שאחרים יאמינו בזכותנו על ירושלים אנחנו צריכים להאמין בזה בעצמנו ולנהוג כך, כל השאר יבוא לבד".

ליברמן: "בוודאי. אני תומך בהעברת כל השגרירויות לירושלים. זו בירתנו ובה צריכות להיות כל השגרירויות".

גלאון: "תומכת, אבל לא כמהלך חד צדדי ומתריס, ולא בעת הזו, אלא כחלק מפתרון כולל, ותוך הכרה בירושלים המערבית כבירת ישראל והמזרחית כבירתה של המדינה הפלסטינית".

גלאון. תומכת בהעברת השגרירות אבל… ( )

אלקין: "השיר ירושלים של זהב".

הרצוג: "כולם הרי ישיבו ״ירושלים של זהב״ אבל אני מוסיף את השיר ״הכותל אזוב ועצבת״ שליבתו מהדהדת בי תמיד – ״יש אנשים עם לב של אבן יש אבנים עם לב אדם״.כמה אקטואלי".

לפיד: "'שבחי ירושלים' – בביצוע של הדג נחש".

בנט: "'על כפיו אותו יביא' – מבטא את כל מה שיפה בירושלים: האווירה הנעימה, התמימות, הציפייה לגאולה שלימה הופכת מחלום למציאות ממשית הנוכחת בפרטים הקטנים והיומיומיים".

דרעי: "'ירושלים אשרך' של רבי דוד בוזגלו, פיוט נפוץ שמבטא את כמיהתם והערכתם של עם ישראל לירושלים משך אלפי שנות גלות".

ליברמן: "'ירושלים' של אביגדור המאירי, וכמובן 'ירושלים של זהב' של נעמי שמר".

גלאון: "'אני וסימון ומואיז הקטן' – של יוסי בנאי".