הוועדה לביקורת המדינה התכנסה היום (ב') לדון בדו"ח המבקר בנושא טיפול המשטרה בפשיעה החקלאית, שהיקפה מגיע על פי ההערכות למאות מיליוני שקלים בשנה, והיא גורמת נזקים כלכליים עצומים לחקלאים. בדיון הוצגו נתונים קשים אודות הפשיעה והטיפול הלא מספק מצדה של המשטרה בנושא.
 

דמי חסות, גנבות והשחתת ציוד. שדה חקלאי בגליל. (צילום: אנצ'ו ג'וש, ג'יני)

המרחב הכפרי והשטחים החקלאים בישראל כוללים כ-85% משטח המדינה. הפשיעה החקלאית בישראל כוללת גניבות של חיות משק ותוצרת חקלאית, גניבת ציוד, גביית דמי חסות והשחתת רכושם של אלו שלא מוכנים לשלם. לפי נתוני המשטרה, הפשעים מבוצעים בעיקר על ידי כנופיות מאורגנות המגיעות משטחי הרשות הפלסטינית, מזרח ירושלים וכפרים שונים בנגב ובצפון הארץ.

מנתוני הדו"ח עולה כי רק 27% מהסיורים הנדרשים להגברת מניעת הגנבות יצאו לפועל, וכ- 94% מהתיקים נסגרו ללא כל תוצאה. בנוסף, בדיון עלה הנושא של חברות הביטוח, שלא מסכימות לבטח את הציוד והשטחים החקלאיים לאור הפגיעות הרבות וחוסר המניעה על ידי המשטרה.
 

הסיבות לסגירת התיקים בעברות של פשיעה חקלאית. (צילום: אנצ'ו ג'וש, ג'יני)

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), חבר הוועדה ויו"ר השדולה החקלאית בכנסת, אמר כי "רק לפני כמה ימים הוצת בפעם השלישית בית האריזה "רפקור" בראש-פינה על ידי פושעים שדורשים דמי חסות, ואפילו לספק להם ביטוח החברות לא מוכנות. אם כל המשבר הגדול בחקלאות אינו מספיק, על שאר הצרות באה גם הפשיעה החקלאית, שלא זוכה לטיפול ראוי. על הממשלה לטפל בפשיעה החקלאית ביד קשה, כמו במקרי הטרור בהם היא מראה שביכולתה לטפל כשצריך".

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, אמר בוועדה כי החקלאים איבדו את אמונם במשטרה: "אנחנו, החקלאים, נמצאים תחת טרור. לא פשיעה- טרור. מהלכים עלינו אימים. לפני מספר חודשים ישבנו בדיון סגור אצל השר ארדן והעלנו את הבעיות, אך המצב רק הולך ונהיה מסובך יותר. היום חקלאים לא רוצים לדווח על פשיעה, כי הם לא מאמינים שהמשטרה תטפל בתלונות".
 

"כולם יודעים מי הפושעים". שדה חקלאי בגליל. (צילום: אנצ'ו ג'וש, ג'יני)

אורי ספיר, מנהל שטח בארגון "השומר החדש", אמר כי ישראל מאבדת ריבונות על השטחים שלה: "המרחב הכפרי והשטחים החקלאיים מהווים את רוב שטח המדינה – וברובו אין ריבונות. מי שמנהל את העסק זה הבריון השכונתי. כולם יודעים מאיזה כפר ומאיזה משפחות וצריך להתחיל את הטיפול בתופעה".