דלית אייזנר או אם תתעקשו לכנות אותה בשם הבמה שלה, די ג'יי דאלי, כבר לא מתבלבלת היום: "יש את האמונה הפנימית, ויש את המקצוע והם הולכים נפלא ביחד. עשיתי ויתורים כדי להתקרב לאמונה שלי, אבל אלוקים מחזיר לי בכפל כפליים".

בעבר הרקידה אייזנר (39) עשרות אלפים במסיבות אלקטרוניקה מעורבות. אחרי מסלול חיפוש עצמי היא גילתה את תורתו של רבי נחמן, הצליחה להתחבר אליה וזו עזרה לה להגדיר את עצמה מחדש. מאז היא מחשבת מסלול בכל יום, נצמדת לעקרונות שקיבלה מרבניה ומורי הדרך שלה, ומנתבת את הכישרון המוזיקלי והבימתי שלה לשמחות, אירועים וכנסים – לנשים בלבד.

ב-2014 חברה לארבע מוזיקאיות נוספות – ליזי חזן, דנית הלוי דבורה הראל ונעמי צחקו – ויחד הקימו את להקת "היהודיות". ההרכב כולל בעלות תשובה שרוצות לעשות מוזיקה בועטת ומקורית – "בקדושה". ארבע הנשים החרדיות הללו שעושות פופ ורוק על הבמה, מהוות תופעה מרעננת וייחודית.

אייזנר, שמנהיגה את הלהקה, מרגישה שהיא מחוברת למוזיקה בצינור רוחני-יהודי: "בציון קבר רבינו נחמן מברסלב, יש את כל קשת החברה – דוסיות, חילוניות, בעלות תשובה, פריקיות, קרחניסיטיות ודתיות-לאומיות", היא מסבירה.

"יהודית (מהסיפור של חג החנוכה, י"נ) מסמלת עבורי דמות חזקה שלא חוששת להתעמת עם קשיים. למרות שזה לא היה מקובל באותה תקופה, היא אזרה אומץ והובילה לשינוי. גם הלהקה, שקרויה על שמה, נועדה ליצור שינוי. יש כידוע הרבה זמרים דתיים, והמון זמרות דתיות שמבצעות קאברים. הרצון שלנו היה ליצור מוזיקה מקורית, למרות שהדבר לא מספיק מקובל ופופולארי".

העובדה שכולכן בעלות תשובה הביאה לדרישה תרבותית של שירת רוק ופופ?
"החזון שלנו הוא לפתוח עולם חדש בתרבות היהודית-נשית, לפתוח מקום לנשים דתיות, לשמוע שירים שיוצאים ממקום של יוצרות בעלות תשובה, המוזיקה שלנו היא חלק בלתי נפרד מאיתנו".

בקליפ החדש שלהן "תתחילי מהתחלה" נראות חברות הלהקה כשהן מתכוננות לשיר בחזרות ועל במה, אבל בפועל הן אינן מצולמות שרות. זאת בשל האיסור ההלכתי על שירת נשים. יש זמרות דתיות שאינן מופיעות בפני גברים, אבל הפתרון היצירתי הזה טרם נראה בגבולות ז'אנר.

הקליפ הזה נחשב נועז סביב שאלת שירת נשים, קיבלתן אישור רבני?
"הקליפ 'כשר למהדרין'! לא רואים בו אף אישה ששרה במפורש. התייעצנו עם הרב שלנו, כל מה שאנחנו עושות: כמו גם הטקסטים וההופעות לא חורגים מההלכה. נזכיר – אנחנו לא מופיעות מול גברים, וגם לא עם גברים כבעלי תפקיד או כאנשי מקצוע, אנחנו מסתדרות לבד".

הרב שלכן ראה את ההופעה שלכן?
"ממש לא! הוא תלמיד חכם מוכר, פוסק הלכה ידוע בקהילת בעלי התשובה עם אוריינטציה חסידית, הוא מתווה את הדרך ההלכתית בלי יותר מדי מניירות דתיות, הוא מגדיר לנו את גבולות ההלכה ואנחנו פועלות למהדרין לכתחילה מבחירה, לא כאילוץ".

אמרת עליו הכול חוץ מהשם שלו, זה סודי?
"אנחנו לא רוצות לערב אותו בוויכוחים, אנחנו שואלות שאלות ומקבלות תשובות ופועלות בהתאם, כיאה לבעלות תשובה שרוצות לחולל מהפכה מבלי להרגיש שהן מתות".

ואיך ציבור הנשים מקבל אתכן?
"אושר גדול, גברים לא יבינו שמחה יהודית של נשים, השמחה שלנו קדושה, אמיתית. הסיפוק שאנחנו מקבלות ממחמאות של נשים, שלקחו הפוגה מהחיים והתפרקו בריקוד של שמחה עם חברות שלהן – הוא מטורף!"

נושאים קשורים: