התמונה שבאלבום: במשך 50 שנים החזיק מאיר שבתאי מזר (המכונה פפה) צילום מיוחד באלבום התמונות הפרטי שלו, שתועד רגע לפני הפריצה למערת המכפלה במלחמת ששת הימים. הרב הראשי לצה"ל, שלמה גורן, נראה בה עומד לפני דלת הכניסה הכבדה והנעולה של המערה שבחברון ומנהל דיון עם המח"ט בניסיון למצוא דרך לפתוח אותה.

פפה, אז קצין צעיר וצלם חובב, שלף את המצלמה, שאותה נשא לכל מקום, וצילם את הרגע. את התמונה הזאת הוא שמר באלבום הפרטי שלו, בלי לדעת את ערכה ההיסטורי, ורק בשבוע שעבר, כשסיפר לאשתו על רגע הפריצה, שלף אותה מהאלבום והציגה בפניה. במסגרת פרויקט הנצחת המשחררים מחטיבת ירושלים של בית ספר שדה כפר עציון, העביר פפה את התמונה לארכיון בית הספר.

פפה, בן 83, אב לשניים וסב לשישה, נולד וגדל בשכונת מקור ברוך בירושלים ובמשך שנים החזיק בחנות צילום ברחוב יפו בעיר. זמן קצר לפני שפרצה מלחמת ששת הימים חזר ארצה, לאחר שהות ארוכה בים מתוקף עבודתו בצי הסוחר. הוא התייצב במחנה שנלר בירושלים, ביקש להתגייס ושובץ בחטיבה הירושלמית (חטיבה 16). פפה השתתף בקרבות בקסטל, בבית איכסא, בגבעת המיבתר ובמנזר מר אליאס שליד רמת רחל.

כשהעיר שוחררה, קיבלו הוראה להמשיך דרומה. הם הגיעו לבית לחם הנטושה מחיילים, ובה מצאו תושבים עם דגלים לבנים. משם נסעו לחברון. בבוקר למחרת, בעודם מתארגנים, עצר לידם רכבו של הרב גורן. "הוא אמר לנו, 'אני רוצה להגיע למערת המכפלה ואני לא יודע איפה היא'. התנדבתי לעזור לו. עצרתי מכונית של ערבי מקומי שעברה במקום ושאלתי אותו אם הוא יודע איפה המערה. הוא ענה בחיוב ואמרתי לו, 'תיסע לפנינו'. כשהגענו למערה, הרב מיהר לעלות במדרגות, נעצר במדרגה השביעית, תקע בשופר והמשיך עד לדלתות העץ הכבדות והנעולות".

החבורה דפקה על הדלת ומהצד האחר ענה להם שומר הלילה. בתשובה לדרישה לפתוח את הדלת ענה השומר כי רק לראש העיר יש מפתחות. מיד שלחו מישהו להביא אותו, אך לרב גורן, כך לפי פפה, אצה הדרך. לא היתה לו סבלנות לחכות והוא ביקש לפתוח את דלת הכניסה מיד. במקום התנהל דיון בשאלה כיצד לפרוץ את הדלת. את השופר המפורסם של הרב גורן החזיק ברגעים אלה עוזרו. פפה היה שם ברגע הזה ותיעד אותו במצלמתו.

כמה דקות לאחר מכן הגיעו למקום האלוף עמוס חורב ואחריו זחל"ם של הסיירת הירושלמית. הלוחם בזחל"ם שלף את העוזי שלו וירה צרור במנעול של הדלת. "צעקתי לו, 'מה אתה עושה, אנחנו לא במערבון והכדורים האלה לא ידגדגו את המנעול' וביקשתי ממנו להביא לום מהרכב", תיאר פפה, והוסיף: "באמצעות הלום עקרתי את הדלת מציריה – וכך נכנסנו למערת המכפלה. כעבור יומיים הדלת הוחזרה למקומה".

נושאים קשורים: