דקה אחר דקה, מתעד יומן המבצעים של אלוף פיקוד מרכז, עוזי נרקיס, את המלחמה: השיחות והפגישות שערך עם הרמטכ"ל, יצחק רבין, ההבטחה שנתן לראש עיריית ירושלים טדי קולק, הפגישה הלילית עם הרב הצבאי הראשי, ומה היה כתוב בפתק שהטמין שר הביטחון משה דיין, בין אבני הכותל. כל אלה נחשפים היום (יום ה') באמצעות ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון במשרד הביטחון, לרגל חמישים שנים למלחמת ששת הימים. את היומן כתב יעקב שרת, סופר ובנו של משה שרת, אשר גויס על ידי נרקיס לכתוב ולתעד את אירועי המלחמה.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: צלמי במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

על פני עשרות עמודים מתקבלת הצצה מעניינת ביותר אל מאחורי הקלעים והנעשה בלשכתו של אלוף פיקוד מרכז, עוזי נרקיס. אחת הדמויות העסוקות ביותר במלחמה ההיא והאיש שפיקד על שחרור ירושלים ויהודה ושומרון. מהמסמכים המרשימיםניתן ללמוד על המלחמה ההיא ולקבל זוית נוספת על ניהול המלחמה בצד הישראלי, בדרג המפקדים הבכיר, מראשית הקרב ועד הניצחון המרשים.

"אתה תהיה ראש עירית ירושלים המאוחדת"

ביום שני, ה-5 ביוני 1967 בשעה 7:35 בבוקר מודיע נרקיס כי "בעוד עשר דקות שעת ה-ש'".לאחר מכןאלוף הפיקודמכנס פגישה עם קציני המטה בחמ"ל הפיקוד. "אנחנו התחלנו בפעולה, אין ספק שהניצחון על צדנו, אני בטוח בכך יותר מאשר קודם". בשעה 9:10 באותו הבוקר משוחח אלוף פיקוד המרכז עם טדי קולק ומעדכן אותו. "זוהי מלחמה, הכל תקין. אתה תהיה ראש עירית ירושלים המאוחדת – יש לנו הצלחות מצוינות". אחרי כן מתעד היומן עדכון שקיבל האלוף לפיו הצבא הירדני קיבל הוראה להיכנס לעמדות.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: לע"מ)

יומן המבצעים הזה מכיל בתוכו עשרות עמודים ובהם עדכון על הפסקת האש בארמון הנציב, וההוראה שנתן למוטה גור, מפקד חטיבה 55, חטיבת מילואים של הצנחנים, להתכונן לקרב בשייח' ג'ראח. בנוסף מתועדים הקרבות על שכונות ירושלים ומצב הכוחות במהלך הלחימה, ואף עדכונים שהוא מקבל ממפקדיו ומעביר לפקודיו.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: דוד רובינגר/ לע"מ)

בשעה חצות וחמש דקות משוחח נרקיס עם הרב שלמה גורן, הרב הצבאי הראשי ואומר לו "תכין שופר". הרב משיב לו "אתה תעשה היסטוריה, שם בדרום זה לא כלום. העיקר- העיר העתיקה הר הבית" בהמשך מנחה לתלות דגל על ה'ארמון'- ככל הנראה ארמון הנציב. "יש לדאוג שאצל אנשי מוטה יהיו דגלים" הוא מוסיף בשיחה עם אחד מפקודיו.

"הערבים בנסיגה כללית"

כפי שמתעד יומן האירועים, ב-6 ביוני עדכן האלוף את מוטה גור בתוכניות הלחימה בירושלים. "אתה תוציא הכוח מבית הספר לשוטרים ותרכז אותו בשייח' ג'ראח לקראת ההתקדמות הלאה". בשעה 13:15 באותו יום אמר נרקיס במהלך הערכת מצב כי"התושבים הערבים יוצאים מן החורים, בכל אזור בודרוס מוחאים כף… הערבים בנסיגה כללית… יש פקודה לצבא הירדני לסגת לגדה המזרחית. מעריך שתהיה התדרדרות והתמוטטות".

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צלמי במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

בשיחה של האלוף עם יוש (יוסף הרפז), שהיה מפקד חטיבת 'קרייתי' במלחמה הוא מבקש "תודיע למטכ"ל שאם הכותל לא ייכבש, אז האשמה תתלה בי". בהמשך הוא מודיע כי בערב יתחילו בתכנון כיבוש ה'גדה המערבית' ובין היתר מתועדות ביומן נסיעות ופגישות שלו עם שר הביטחון משה דיין, ראשעיריית ירושליםטדי קולק, וחיים הרצוג, שהיה המושל הצבאי הראשון ביהודה ושומרון.

"עושים את ההכנות, הטנקים הגיעו"

בשעה שבע בבוקר, של יום ה-7 ביוני, היום בו שוחררו העיר העתיקה והכותל המערבי משוחח האלוף נרקיס עם סגנו של מוטה גור ומקבל ממנו עדכון. "עושים את ההכנות, הטנקים הגיעו, ירדנו לבדוק את הדרך". קצת לפני השעה8:00, משוחח נרקיס עם הרמטכ"ל, יצחק רבין, ואחרי כן עובר לסגנו של רבין, חיים בר לב, שמנחה אותו לקראת הקרב החשוב ביותר שידעה ירושלים.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: לע"מ)

"להיכנס לעיר העתיקה, אבל בשכל. יש כבר לחץ להפסקת אש",מסביר בר לב וממשיך: "אנחנו כבר בתעלה, המצרים מנותקים. שלא יוותר מצב של העיר העתיקה כמובלעת, כמו הר הצופים… השאלה היא איך ומתי וכמה תיקח העיר העתיקה. במינימום אש, לא בהפצצות".

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: עמוס צוקר, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

בהמשך מתעד היומן שיחה של סגן הרמטכ"ל עם שלמה להט (צ'יץ') אשר מונה לתפקיד מושל ירושלים בתום מלחמת ששת הימים ומנחה אותו ש"לא להפגיז, להיזהר באש". בשיחה עם יצחק רבין, מעדכן סגנו, כי צי'ץ יתמנה למפקד העיר העתיקה.

בשעה 9:47 אחרי שהחלה פריצת הכוחות לעיר העתיקה הנחו נרקיס ובר לב את מוטה גור כי יפסיק את האש וירי הפגזים על העיר העתיקה. אחרי דקות ספורות ברשת הקשר עם מוטה גור מעודכן אלוף הפיקוד "נגמרה הפגזת הרובע המוסלמי, נכנסים לשער האריות".

בשעה 10:00 מתועדת כניסתו של אלוף פיקוד מרכז לאזור. "מגיעים לפינה הצפונית מזרחית של החומה, מתעכבים לרגל יריות צלף מחרך בחומה, אנשי מוטה פועלים נגדו בפגזי בזוקות בחיפוי תת מקלעים. האלוף זורק רימון עשן ירוק להקלה מעבר החיילים במורד לשער האריות".

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צלמי במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

ואחרי כמה דקות מתועדת אחת הקריאות הזכורותוהמרגשות ביותר של המלחמה "מוטה מודיע – הר הבית בידינו". יומן האירועים הזה מתעד את הפגישה של האלוף עם מוטה גור והרב גורן אחרי שחרור הכותל וכן את ההגעה אל רחבת התפילה. "מבקש שתצא הודעה 'דרמטית' מטעם דובר צה"ל על העיר העתיקה".הורה נרקיס בשעה 13:05 ואחרי כן בשעות הלילה סייר בעיר העתיקה עם הרמטכ"ל ושר הביטחון. "ליד הכותל, משה דיין תוחב פתק 'לו יהי שלום על כל ישראל'" נכתב ביומן האירועים.

"איך מחזיקים מיליון ערבים?"

למחרת שחרור ירושלים, ב-8 ביוני החלו בפיקוד מרכז להתכונן לפעילות ב'גדה המערבית' ובדיון עם הרמטכ"ל עלתה השאלה "איך מחזיקים מיליון ערבים?". בשעות הצהריים הקליטו הרמטכ"ל ושר הביטחון הצהרות בלשכת האלוף על כיבוש העיר העתיקה אותם שידרו אחרי כן ב'קול ישראל'. "שידור הקלטות אלו יהיו כשלעצמו ההודעה על כיבוש העיר" אמר הרמטכ"ל.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: משה מילנר/ לע"מ)

בשעה 16:35 השתתף נרקיס בדיון בלשכת ראש הממשלה, לוי אשכול, על סידורי האבטחה בהר הבית ובין היתר ביקש אשכול להבין האם הכוחות שיאבטחו את המקום יהיו עם נשק. בסיור בעיר העתיקה הוסיף ראש הממשלה ואמר "הקדושה נשפכה כאן בצרורות".

ב-9 ביוני, כונסה מסיבת עיתונאים בבנייני האומה שבה הצהיר אלוף פיקוד מרכז. "הבוקר אנחנו בחברון. באופן מעשי כל הגדה המערבית בידינו, עד הירדן וים המלח. כבשנו את כל הערים הראשיות, אין התנגדות מאורגנת, יש צליפות של חיילים ירדנים ואנשי הקומנדו המצרי שהגיעו ערב המלחמה לירדן… מן הרגע שנשבר המערך בצפון ירושלים הוכרעה המערכה" קבע נרקיס והוסיף. "חיל האוויר שלנו פעל מצוין. הצבא יכול לעשות כל מה שהוא אומר שהוא יכול לעשות, עכשיו אין אויבים. אין עם מי לדבר, התפוררות".

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: צלמי במחנה, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

בהמשך ממליץ נרקיס "לתת רשות לכל השרים, הח"כים והמנהלים לעלות להר הבית" ובמהלך ביקור 'הרוטשילדים' בחמ"ל הפיקוד אמר להם אלוף הפיקוד "זוהי אחת מן המלחמות הגדולות של היהודים, מן הניצחונות הגדולים שהוגשו אי פעם".

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: צלמי במחנה, באדיבות משרד הביטחון )
הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: מיכה ברעם, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )

בתיעודנוסף התגאה נרקיס בניצחון צה"ל במהלך ישיבה על הנעשה ביהודה ושומרון. "ב-3 ימים עשינו דבר פנטסטי, יש שהאמינו ויש שלא האמינו והכל יכול להתפספס בגלל מה שיהיה אחר כך אם תהיה חוסר השתלטות… יש מיליון ערבים ורק חלק קטנטן ברח…", מבהיר נרקיס.בהמשך הודיע האלוף כיהתושבים יהיו נתונים תחת שלטון צבאי של פיקוד מרכז.

הרב גורן תוקע בשופר בנוכחות חיילים ליד הכותל המערבי. (צילום: מיכה ברעם, באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון )