50 שנה לאחר מלחמת ששת הימים, נחשף היום (יום ה') סיפורו של סדין הדגל שהונף ברחבת הכותל המערבי ולא היה מוכר עד כה. ג'רלד סאק, מרצה בחוג לסיעוד במכללה האקדמית צפת ורעייתו ברברה, החליטו לחשוף את הסיפור ואתמול מסרו אותו למשמרת בספריית המכללה.

בזמן מלחמת ששת הימים ב-1967 היה סאק, יליד דרום אפריקה, אנתרופולוג וסטודנט אורח ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך המלחמה עקב בהתרגשות גדולה אחר זירות הקרבות והניצחונות. למחרת שחרור העיר העתיקה יצא ביחד עם חברו ללימודים לבקר לראשונה בחייו בכותל המערבי.

סאק מתאר כי כשחצו את הריסות הבתים באזור ממילא, שהיווה לפני המלחמה את הגבול של העיר החצויה, יצאה לקראתם קשישה מנופפת בדגל ישראל. רק אחרי מספר ניסיונות כושלים של תקשורת ביניהם בערבית ויידיש, הוא וחברו הצליחו לדובב אותה בשפה הרומנית בעקבות שליטתו בלטינית.

התברר כי מדובר ביהודייה שחיה עם משפחתה מעבר לגבול בירושלים המזרחית תחת השלטון הירדני. כשראתה את הישראלים נכנסים לשכונתה יצאה לקראתם בגאווה עם דגל כחול לבן, אותו תפרה בעצמה לפני שנים רבות.

היא סיפרה להם שהסתירה בביתה את הדגל במשך שנים מחשש לביטחונה. "בקשתי מהקשישה את הדגל כי רציתי להניף אותו בכותל. להפתעתי היא שמחה להעניק לי את הדגל והנפתי אותו בגאווה בכותל המערבי. לאחר המלחמה ניסיתי לאתר את הקשישה אבל לא הצלחתי למצוא אותה. היא הייתה כל כך שמחה לראות אותנו אבל רוב התושבים המקומיים הערביים, השכנים שלה, היו מאוד מאופקים. הם הסתובבו והיו בהלם", משחזר סאק ל-360.

עקב בהתרגשות גדולה אחר זירות הקרבות. כוח בשטח כינוס לפני פרוץ המלחמה בירושלים (צילום: באדיבות ארכיון צה"ל במשרד הביטחון)

לדבריו, "הדרך לכותל הייתה מורכבת והיינו צריכים כל הזמן להיעזר במקומיים שיכוונו אותנו. היה גם אחד ערבי אחד שהלך אתנו חלק גדול מהדרך כדי לעזור לנו להגיע".

במשך השנים היה הדגל שמור בארון בבית המשפחה שביישוב עמוקה הסמוך לצפת. לרגל חגיגות היובל הוא ורעייתו החליטו לחשוף את סיפורו האישי ולמסור את הדגל למשמרת בספריית המכללה וכעת עם הנהלת המוסד האקדמי הם מחפשים מומחים לשימור הבד הישן לפני שיתפורר או יינזק בשל פגעי הזמן.

"אינני אדם דתי אבל הביקור בכותל המערבי והנפת הדגל היו עבורי הגשמת המעשה הציוני. ואכן, אחרי לימודי בירושלים חזרתי לדרום אפריקה ועליתי לארץ בשנת 1978. מאז האירוע אני שומר באדיקות רבה על הדגל הייחודי, שנתפר בעבודת יד אוהבת מסדין בד לבן העטור בפסי בד תכלת. עבורי הדגל מסמל את איחוד ירושלים", מסכם סאק.

שמוליק הר-נוי, מנכ"ל המכללה האקדמית צפת: "המכללה שלנו מנסה לשמור על המורשת והעבר הן של צפת והן של המדינה והמרצים מתחברים לרעיון הזה וזו אחת העובדות שמיוזמתו הוא ראה והבין את חשיבות העניין. המבנים שלנו יושבים במקומות היסטוריים ועתיקים וזו האווירה במקום".