פרויקט הסינון של העפר מהר הבית מצא עדויות ישירות לנוכחות הירדנית בהר הבית ולקרבות מלחמת ששת הימים. לרגל יום ירושלים המתקיים היום (ד')מוצגים כלי הנשק והירי הקדומים והחדשים שנתגלו בכיכר המרכזית ברובע היהודי בעיר העתיקה.

בין הפריטים המעידים על המלחמה, נמצאו תת-מקלע עוזי מתוצרת ישראל ששימש באותה עת כנשקם האישי של הצנחנים ושל מפקדי צה"ל. כמו כן נמצאה מחסנית, מספר קליעים בקוטר 9 מילימטרים ששימשו כתחמושת לעוזי וכן גם כמה תרמילי קליעים המתאימים לתחמושת זו.

על אחד התרמילים שיובא מחו"ל מסומנת שנת הייצור "1956". על תרמיל 9 מילימטרים נוסף, משנת ייצור 1952 מופיעות האותיות העבריות "מ.י.ת." – מדינת ישראל, תע"ש. קליעים ותרמילים אלה מעידים כי במלחמת ששת הימים נעשה שימוש גם בתחמושת מיושנת מתוך מחסני התחמושת ברחבי המדינה.

בנוסף התגלה כדור חסר קליע, תחמיש בקוטר 7.62 מילימטרים משנת ייצור 1957. תחמישים יכלו לשמש לצורך ירי רימונים נגד טנקים מרומה רימונים, שהיה מורכב על גבי קנה רובה FAL או FN”" מתוצרת בלגיה,שהיה בשימוש נפוץ בצה"ל בתקופה זו.

שני קליעי 0.5 ממקלע כבד מסוג בראונינג, שחודם נפגע עקב פגיעה בקיר אבן לאחר שנורו (צילום: טל רוגובסקי)

יעקב גולדפיין, שבזמן המלחמה שירת במחלקת הצלפים של החטיבה הירושלמית ונכנס לעיר העתיקה משער האשפות לאחר טיהור הרובע סיפר כי, "השתמשנו ברובה אנגלי מסוג אנפילד ששודרג לרובה צלפים ולהגנה עצמית והחזקנו את ה-FN הבלגי שהיה רובה החי"ר של צה"ל ושימש כרובה גיבוי".

בין הפריטים נמצאו גם שני סמלי מתכת קטנים, שיתכן שהוצמדו למדי צבא ירדניים או לאנשי הוואקף המנהלים את הר הבית ועליהם מופיע הדגל הירדני. עוד נמצאו מספר מטבעות אלומיניום משוננים של אגורה אחת, מטבעות ישראלים שוודאי נשרו מכיסיהם של חיילי צה"ל או המבקרים הישראלים הראשונים שהגיעו להר הבית לאחר מלחמת ששת הימים.

מטבעות הממלכה ההאשמית הירדנית מהשנים 1948 – 1967 ומטבע משנת 1991 הנושא את דמותו של המלך חוסיין (צילום: טל רוגובסקי)

מפעל הסינון שאיתר את הממצאים לקראת יום ירושלים מנוהל על ידי ד"ר גבריאל ברקאי ויצחק דבירה (צויג), בחסותה של אוניברסיטת בר אילן. הסינון שפסק לפני כשישה שבועות התבצע בסיוע רשות הטבע והגנים ועמותת אל עיר דוד (אלע"ד). בעבר חשף מפעל הסינון פריטים מתולדותיו הקדומים של הר הבית מזמן חורבן הבית הראשון, ממלחמות החשמונאים, מהמרד הגדול שהביא לחורבן הבית השני ומהקרבות שבין הצלבנים לבין המוסלמים.

נושאים קשורים: