"לא בטוח שבעוד כמה שנים יהיו יהודים אמריקנים שיעודדו את הממשל להעניק לישראל חבילת סיוע ביטחונית נוספת" – במילים אלה קיבל רב קונסרבטיבי בכיר בלוס־אנגל'ס משלחת שכללה שמונה חברי כנסת, שהגיעה לפני כמה שבועות לחוף המערבי בארה"ב מטעם הסוכנות היהודית והפדרציות היהודיות, ארגון־הגג של יהודי צפון אמריקה.

הרקע לדברים הוא מצבו התקוע של המתווה להקמת רחבה שוויונית בכותל המערבי. הרב מתח ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל במגוון תחומים אחרים, פעילות שלטענתו פוגעת בקהילה היהודית־אמריקנית. "לא בטוח שבעתיד איחלץ לטובת ישראל", אמר.

חברי הכנסת, מכל קצות הקשת הפוליטית, זעמו. עמיתיו של הדובר, רבנים מכל הזרמים שנכחו בפגישה, נעו בכיסאם באי־נוחות, וכמה רבות קונסרבטיביות לחשו לח"כ עליזה לביא כי "אנחנו לא עומדות מאחוריו, ולא מוכנות להשתתף בשיח הגברי המתלהם הזה".

ח"כ לביא מ'יש עתיד' נעמדה ואמרה באסרטיביות: "יום השואה היום – הובטח לנו דיון תיאולוגי, לא פוליטי. בוא נתחיל את השיח מחדש. אתה רב", פנתה אל הדובר והוסיפה כמה מילים על פרשת השבוע, אך הוא לא נענה לבקשותיה. "אני מוכן לקבל ביקורת", הבהיר ח"כ עודד פורר מ'ישראל ביתנו', "אבל לא הבעת תמיכה בישראל בתנאי שהיא תתנהג בצורה מסוימת". ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי השיב לדובר: "אתם צריכים אותנו יותר ממה שאנחנו צריכים אתכם. הקשר של הדור הצעיר שלכם עם מדינת ישראל הוא קריטי ליכולת שלהם לשמור על הזהות היהודית שלהם ולא ללכת לאיבוד".

בסופו של דבר אותו רב חזר בו, ולפי חברי המשלחת אף התנצל כשדמעות בעיניו. אין ספק שהוא היה נסער וכי הדברים קרובים ללבו. במשלחת השתתפו גם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, ח"כ נחמן שי, סגן שר הבינוי והשיכון ז'קי לוי, יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם, וח"כ חיים ילין.

"אסור לתת לרפורמים דריסת רגל בארץ". סמוטריץ' (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

אפילו לביא ושי שמכירים היטב את יהדות ארה"ב, נדהמו מליברליות־היתר של יהודי מערב ארה"ב. לביא מספרת כי הופתעה לגלות שמדובר כנראה במשלחת הח"כים הראשונה לסן־פרנסיסקו מאז ומעולם, וכי הפדרציה שם כל כך מזדהה עם השמאל האמריקני שהם אינם מוכנים להעביר תרומות לישראל דרך הסוכנות היהודית, אלא מחלקים את הכספים בעצמם לפרויקטים החשובים בעיניהם.

לסמוטריץ' מדובר בפעם השנייה בחו"ל מעולם. "אמנם התנגדתי למתווה הכותל, אך אני אוהב ללמוד לעומק", סיפר לחברי הקבוצה. "יהדות העולם לא הייתה על הרדאר שלי. כמי שהתנגד ומבין שבסוף החלטת הממשלה על הכותל המערבי יוצרת משבר עם יהדות ארה"ב, זה קצת פתח לי את הראש".

אך בניגוד לרושם שנוצר כאילו סמוטריץ' ישנה את דעותיו ביחס למתווה המדובר, הוא עצמו אומר בדיוק ההפך. "חזרתי לארץ מחוזק מאוד בדעתי שאסור לתת לרפורמים דריסת רגל בארץ. כשאני רואה מה הרפורמה עושה בארה"ב – היא הורגת את העם היהודי – אני מבין שאוי ואבוי אם הם יגיעו לארץ". הוא דיווח בטוויטר לאורך כל הביקור בארה"ב, למעט הביקור בבית הכנסת הקונסרבטיבי. כנראה לא בכדי.

סמוטריץ' הוסיף בסיכום הקבוצתי כי "התחזקתי בהבנה שיש משבר גדול בקרב יהדות העולם, ושמדינת ישראל חייבת לקחת אחריות ולטפל בו – כגון לפתוח בתי ספר יהודים בארה"ב ולהוריד את מחיר החינוך היהודי". סמוטריץ' נגע בנקודה הכואבת ביותר בקרב יהדות ארה"ב: שנת לימודים בבתי ספר יהודיים יכולה לעלות גם 30 או 40 אלף דולר לילד, וכך החינוך היהודי הוא עניין לעשירים בלבד.

בועת ה־BDS

במהלך ביקור בפדרציית סן־פרנסיסקו, כאשר נשאל סמוטריץ' מדוע הוא מתנגד למתווה הכותל, הוא השיב בחצי חיוך: "מדינת ישראל היא דמוקרטיה. תעלו כולכם לישראל, תהיו בארץ שלושה מיליון רפורמים ותהיה לכם רחבה". הוא שיתף אותם בסיפור אישי: "יש לי אח לא דתי. אבא שלי, שהוא רב גדול, לוקח אחריות עליו אבל לא נותן לו לגיטימציה. אני לא יכול לתת לגיטימציה ליהדות הרפורמית, אבל אני יכול לאהוב ולחבק אתכם – כמו עם אחי".

כמה מחברי הקבוצה העידו כי נושא מתווה הכותל כמעט לא עלה בפגישות, וכי נושאים אחרים שלטו בשיח. "מי שהעלה את נושא הכותל היו בעיקר רבנים ועסקנים במגזר הדתי. היהודי־אמריקני הממוצע בכלל לא עסוק בנושא", אומר סמוטריץ'. ואכן, בשיחות רבות שקיימתי בחודשים האחרונים עם גורמים בכירים ביהדות ארה"ב, עולה כי מתווה הכותל התקוע כלל אינו מעניין את הציבור היהודי הרחב – דבר שהפתיע גם אותי.

לדברי סמוטריץ', הביקורת שהופנתה אליו כוונה בעיקר לחוק המונע מפעילי BDS להיכנס לישראל, נושא שהוא לא היה מודע להשלכותיו על יהדות העולם. "הם אמרו לי שאנחנו צריכים להבין שמה שאנחנו עושים או אומרים בארץ משפיע עליהם לא פעם". בעקבות הדברים פנה סמוטריץ' לראש ארגון הפדרציות ג'רי סילברמן: "קח את מספר הטלפון שלי, תתקשר אליי אם יש משהו שאני מעורב בו ואתה חושב שהוא משפיע גם עליכם, ואני מבטיח לקחת את זה בחשבון בתוך כלל השיקולים".

פורר חיזק את טענתו של סמוטריץ' בעניין הכותל, והוסיף לספר לעמיתיו כי הופתע להיווכח שה־BDS הרבה פחות בעייתי בארה"ב ממה שתואר בתקשורת הישראלית. "השנה למשל, החקיקה נגד ישראל לא צלחה ברבים מהקמפוסים. בתקשורת זה מוצג כסוף העולם, כאן בארה"ב יש להם כנראה נושאים מרכזיים יותר לעסוק בהם".

אירוע נוסף שטלטל את חברי הכנסת היה במהלך טקס יום השואה במוזיאון השואה בלוס־אנג'לס. הדוברת המרכזית בטקס הייתה קימברלי אמרסון, נציגת ארגון Human Rights Watch העוין את ישראל. לביא זעמה ואמרה: "האישה הרעה הזאת, שכל היום מבקרת את ישראל, מקבלת את הזכות לדבר בהרצאה המרכזית ביום השואה? זו אמירה מאוד לא פשוטה של הקהילה היהודית שם".

לביא ניגשה אליה בתום הרצאתה ושאלה אותה אם הייתה אי פעם בישראל. אמרסון השיבה בשלילה, ואמרה כי אולי תגיע לביקור בקרוב. אמרסון הכירה ללביא את אביה ואמרה: "הוא יהודי, אני לא יהודייה". חברי המשלחת מספרים כי דווקא אותו אירוע בטקס יום השואה, שגרם להם להרגיש אי־נעימות, ליכד אותם וגרם להם להבין שאולי בסופו של דבר דעותיהם אינם שונות ומנוגדות כל כך.

נושאים קשורים: