כשאדם מקשיב לחדשות, לעתים קרובות הוא מרגיש כי בנקודה מסוימת הלכה לאיבוד הסולידריות של העם בישראל. התחושה שאין על מי לסמוך וכי בג'ונגל הנקרא מדינת ישראל הציניות והמרמה שולטות, עלולה לעתים לא רחוקות להשתלט על האדם ולגרום לו לניכור בתוך בני עמו. לצאת בבוקר לעבודה ולחזור בערב מבלי להפנות את פניו לעוברים ושבים – פן ייפגע.
 

מחקרים מראים שבתקופות חגים הבדידות עולה. חג שבועות (צילום: יהודה לחיאני)

אלמלא היה לנו ממי ללמוד, הייתי אומר כי נכון לעשות כך. העם היהודי התברך במנהיגים שראו את טובת הכלל לפני טובתם האישית. אם רק נשכיל ללמוד מהם, הסולידריות הכה חשובה להישרדות העם היהודי תפרח שוב במוחם של אנשים.

לפני שה' הטיל על משה רבנו להוציא את עם ישראל ממצרים, היה משה רועה צאן אצל חתנו יתרו. כאשר ברח גדי קטן מן העדר, משה – שלא רצה לאבד אף פרט מהצאן – רץ לחפש אותו ומצא את הגדי כשהוא שותה ממעיין מרוחק. משחשש כי הגדי עייף ומותש, נשא אותו משה על כתפיו כל הדרך בחזרה אל שאר העדר.

בתנ"ך אין מקריות. הכול מתוכנן על ידי ה'. במעשה זה רצה לבדוק האם למשה יש את התכונות המתאימות להיות מנהיג לעם ישראל. במסירות שלו לגדי הקטן הסורר, הוא הראה שהאיכות של מנהיג אמיתי נמדדת ברגישות שלו לכל אחד, גם לזה הבודד ו"חסר החשיבות". אם הצליח להוכיח זאת בצאן הבקר, יוכיח זאת גם כשיוביל את עם ישראל אל הארץ המובטחת.
 
מקרה זה מוכיח כמה עיקרון הסולידריות והקהילתיות חשוב לחוזקו של עם ישראל. מחקרים רבים הראו כי בתקופת החגים, כולל נקודת הזמן הנוכחית לפני חג השבועות, תחושת הבדידות בקרב אנשים עולה. בני זוג שאין להם ילדים מרגישים עצבות במהלך החג. נוספת לכך תופעת ההתאבדות, שהינה טראגית בכל ימות השנה אך עולה בתקופת החגים כתוצאה מאותה תחושת בדידות וניכור. אם כל אחד ישכיל ללמוד מהסיפור אשר סופר, תחושות שליליות יפחתו משמעותית.

בין אם מדובר בקהילה דתית או חילונית, חשיבותה של הקהילה היא לקרב את החברים שבשוליים כך שאף אדם לא ירגיש נטוש ומנודה. "מדינת ישראל תיבחן לא בעושר, לא בצבא ולא בטכניקה, אלא בדמותה המוסרית ובערכיה המוסריים" – כך אמר אחד מגדולי מנהיגי ישראל בכל הזמנים, דוד בן גוריון. ניתן להראות באמרה זו את שאיפותיו של ראש הממשלה הראשון לשלול כל סימן של אנוכיות ולסגל תכונות של אהבת הזולת – אשר היא הבסיס להצלחתנו כאומה וכעם.

הכותב הינו רב קהילתי וממייסדי מרכז רבני ברקאי להכשרת רבנים ופיתוח קהילות.

נושאים קשורים: