"היו הרבה מאוד ערבים שזרקו אבנים מכל הכיוונים. למזלי פגעו ברכב רק שתי אבנים  – אחת במכסה המנוע והשנייה בחלון של הנהג. על הכביש היו פחים בוערים, מאחוריי ומצדדי זרקו עלי אבנים. הם עמדו ממש קרוב לכביש. נצמדתי לאוטובוס של אפיקים והוא חסם את האבנים, התקשרתי למוקד וצרחתי להם שזורקים עלי אבנים. בחיים שלי לא נתקלתי במשהו כל כך מפחיד".

טוהר מהיישוב איתמר נסעה בחווארה רק כמה דקות לפני ניסיון הלינץ' שבוצע בשכן שלה, שפתח באש והרג את אחד הפורעים. במכונית היה גם בנה התינוק בן חצי השנה. "התינוק שלי נלחץ והתחיל לבכות וזה רק הוסיף לחץ", היא משחזרת בשיחה עם 360. "במשך דקות לא ראיתי אף חייל ורק כעבור כמה דקות של נסיעה ראיתי כוח צבאי וקראתי להם. הם הגיעו, פינו לי את הכביש וככה הצלחתי לברוח משם".
 

"בחיים שלי לא נתקלתי במשהו כל כך מפחיד". התפרעויות בחווארה (צילום: AP)

לצד הניסיונות התכופים לבצע פיגועים במתווים שונים, ושנבלמים בהצלחה על ידי השב"כ וצה"ל, מתחולל ביו"ש טרור אחר, שקט – טרור האבנים. אין עניין לציבור ביום יום, ובמקרה הטוב מדווחים עשרות מקרי יידויי אבנים במבזק בודד פה ושם. "לפני כרבע שעה יידו מחבלים אבנים ובקבוק צבע לעבר רכב בין אפרת לצומת ה-T. נגרם נזק לחלון, ב"ה לא היו נפגעים", דיווחו הערב (ה') בארגון הצלה יו"ש. "בנימין: בשעה האחרונה יידו ערבים אבנים לעבר רכבים בלובן א-שרקייה, צפונית מזרחית לרמאללה. נזק שמשה, ב"ה ללא נפגעים".

בתוך שעתיים בלבד דווח על ביהודה ושומרון על כעשרה מקרים של יידויי אבנים, בקבוקי תבערה ובקבוקי צבע, כולם ללא נפגעים, וכך מתרחש כמעט מדי יום. מנתונים שהגיעו לידי 360 עולה כי בחודשים האחרונים התרחשה עליה במקרי זריקות האבנים, שאף אינם נספרים על ידי השב"כ כפעולות טרור. בינואר התרחשו 232 מקרי יידויי אבנים, בפברואר 208 מקרים, במרץ 250 מקרי זריקות אבנים ובאפריל – 183 יידויי אבנים ביהודה ושומרון. בחודש האחרון עדיין לא פורסמו הנתונים הרשמיים, אך אם להעריך על פי הדיווחים, קשה להאמין שאלו ירדו. מספר ישראלים אף נפצעו באורח קל כתוצאה מפציעות מאבנים או מזכוכיות השמשות שהתנפצו.
 

חלה עליה גם באירועי הפרת הסדר. זריקת אבנים בהפגנה סמוך לשכם ביום הנכבה (צילום: AFP)

ביהודה ושומרון מספרים כי בשבוע האחרון, על רקע יום הנכבה שצוין ביום שני האחרון, וכן בעקבות שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, חלה עליה גם באירועי הפרת הסדר באזורים שונים. כך, הציתו פורעים צמיגים בוערים על הכביש בכניסה לבית לחם מכיוון אפרת, בחווארה התרחשו הפרות סדר אלימות וכך גם במספר מוקדים נוספים. בקלנדיה, דווח הערב, התרחשה הפרת סדר שבה הובערו צמיגים ויודו אבנים ובקבוקי תבערה, בטול כרם ירו מחבלים באוויר, כך על פי הדיווחים.

אחד המוקדים המשמעותיים ביותר בתקופה האחרונה הוא כביש עוקף חוסאן, שמוביל מהעיר ביתר עילית לכיוון ירושלים. "ראיתי אחד שזרק, אחר כך היו שניים. פגעו בשש מכוניות. רצנו אחרי המחבלים אבל הם כבר נעלמו", מספר כפיר הראל מהיישוב הר גילה שרכבו ספג אבן באמצע היום.

"היה נהג שנסע עם התינוק שלו. לא נלחצתי מהסיטואציה כי חוויתי אותה בצבא, אבל בדרך כלל אני שם עם אופנוע וזה היה יכול להיות גזר דין מוות. אם אשתי הייתה נוסעת שם עם הילדים היא הייתה יכולה לעשות תאונה. מפקד המשטרה אמר שזה קורה 12-10 פעמים ביום. זו שערורייה. אם אלו לא היו חרדים שנוסעים שם זה היה מקבל יותר הד בתקשורת", הוא מאשים.
 

"מפקד המשטרה אמר שזה קורה 12-10 פעמים ביום, זו שערורייה". (זריקת אבנים בהפגנה סמוך לשכם) (צילום: AFP)

אריאל גרונר מיצהר נסע ביום שלישי האחרון בכפר חווארה ונקלע לסיטואציה דומה לזאת שהתרחשה היום, שרק בנס הסתיימה מבלי שנפגע. "חזרתי בשעות אחר הצהריים מהעבודה והגעתי לכיכר בכניסה לחווארה. תוך כדי נסיעה איטית ראיתי שהמפגינים הפלסטינים מתארגנים לחסום את הכביש ולא נותנים לי לעבור. הם התיישבו על הציר, נתנו לרכב ערבי לעבור וחסמו אותי כך שהייתי הראשון, ממש מולם", הוא משחזר. "התחילו צעקות 'אללה אכבר' והרגשתי שאם אשאר ברכב זה יישדר פחד והם ינסו לעשות בי לינץ'. החלטתי לצאת מהרכב ובמקביל צילמתי כל הזמן את מה שקורה. לצערי אני לא חמוש – הגשתי לאחרונה כמה פעמים בקשות לקבלת רישיון לאקדח אבל סורבתי".

גרונר מספר שבזמן שעמד כך, מול הפורעים, עברו שני רכבי מנהלה צבאיים שעשו סיבוב פרסה וברחו כשראו את הסיטואציה. "התקשרתי לרכז הביטחון של היישוב ולקח לו בערך רבע שעה להגיע. חמש דקות אחר כך הגיעו חיילים ופתחו את הציר. אלו היו דקות של פחד. אתה לא יודע מתי הם יתהפכו ויחליטו להסתער עליך".
 

"אתה לא יודע מתי הם יתהפכו ויחליטו להסתער עליך". אחד הרכבים שנפגעו בחווארה (צילום: חיים/TPS)

גורם צבאי רשמי התייחס היום לאירוע בחווארה ואמר כי זו היתה הפרת סדר מתוכננת של 100 עד 150 איש. הוא סיפר: "אנחנו מבינים שזה אירוע מאורגן משכם וכפרים סמוכים, ואוטובוסים מביאים את האנשים והם פשוט פורקים על הציר. בהתחלה זו התקהלות ומתדרדר מהר מאוד עד חסימה של ציר ובלוקים על כלי הרכב". בצה"ל פועלים למנוע יציאות מסוג זה מחוץ לערים ולכפרים הפלסטיניים, אומר הגורם.

בעוד כשבוע יחל חודש הרמדאן, שעלול להתסיס את הרוחות אף יותר. במהלך הצום נרשמת עלייה במספר הניסיונות לבצע פיגועים, ובמערכת הביטחון מתחילים להיערך לנושא. "כמו בכל שנה יהיה תגבור כוחות וזו תקופה שיש בה פיגועים בכל שנה", אומר הגורם הצבאי ומשדר אווירה פסימית לאור המקרים האחרונים שהסתיימו בנס ללא נפגעים ישראלים.

בהכנת הידיעה השתתף יוחאי עופר