סטודנטיות וסטודנטים הפגינו היום (ג') ברחבה הראשית של אוניברסיטת בן גוריון במחאה על "הטיוח וההשתקה" בהם נוקטת הנהלת האוניברסיטה סביב הטרדות מיניות על ידי חברי סגל בכיר ככלל וסביב פרשיית דיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה לשעבר, דיוויד ניומן שהורשע בהטרדה מינית. להפגנה הגיעו מרצים בודדים לתמוך במאבק.

 


 
לפני כשנה, דוקטורנטית שעבדה כעוזרת המחקר של ניומן, אז דיקן הפקולטה למדעי הרוח החברה, הגישה נגדו תלונה על הטרדה מינית בבית הדין המשמעתי של האוניברסיטה. בחודש נובמבר האחרון הורשע ניומן על ידי בית הדין המשמעתי והוחלט שיקבל עונש של נזיפה עם הודעה במועצת הסנאט.

גם ניומן וגם הסטודנטית ערערו על העונש, ולפני כחודש וחצי הוחלט על ידי בית הדין לדחות את הערעורים, אך עם זאת הוחלט שהקראת ההודעה על הרשעתו בסנאט לא תתקיים. ניומן מצידו הכריז כי יתבע את המתלוננת בבית משפט אזרחי.

מארגני ההפגנה דורשים שינוי ועדכון התקנון למניעת הטרדה מינית, עונשים הולמים להטרדה מינית, שקיפות של ועדת המשמעת והקמת ועדת משמעת חיצונית ומקצועית. צליל רובינשטיין, ממארגנות ההפגנה, אמרה ל-360 במהלך ההפגנה כי "האוניברסיטה נוקטת במדיניות השתקה ולא מפרסמת את הפרוטוקולים מהדיונים. מה שנותר לנו זה לבוא ולצעוק בתקווה שדברים ישתנו. אנחנו רוצות ללמוד בביטחון בלי לפחד שיטרידו אותנו מינית".
 

ההפגנה באוניברסיטת בן גוריון (צילום: ניקי גוטמן)

רובינשטיין הסבירה כי קיימת מגמה של ניסיון לטייח הטרדות מיניות: "הסיפור הזה הוא לא מקרה יחיד, ב-2006 היה עוד מקרה כזה של חבר סגל בכיר במחלקה ללימודי מדינת ישראל שגם כן הורשע וקיבל נזיפה. המסר שעובר הוא שאפשר להטריד מינית, לקבל רק נזיפה ולהמשיך בחיים. אנחנו מוחים על קלות העונש ועל הדרך שבה האוניברסיטה מתנהלת".

רובינשטיין הסבירה כי יש בעיה גם בתקנון עצמו ובמבנה המערכת השיפוטית: "האוניברסיטה שופטת ותובעת. המטרה היא לשנות את התקנון של האוניברסיטה שמאפשר כרגע עונשים כאלה מגוחכים". יש לציין כי לפי התקנון של האוניברסיטה, במקרה של הרשעה בהטרדה מינית, בית הדין רשאי לגזור עונש של השעייה או פיטורין.
 

דיוויד ניומן (צילום: Newmanthfc, מתוך ויקיפדיה)

הסטודנטים בבן גוריון מחוייבים לעבור לומדה להכרת החוק למניעת הטרדה מינית ובלי לעבור את הלומדה אין באפשרותם לסיים את התואר. איש סגל בכיר מהפקולטה למדעי החברה סיפר ל-360 כי: "ההכשרה גרועה. אני גם חבר סגל באוניברסיטה בארה"ב ושם מחייבים לעבור הכשרה באינטרנט וקיימת בקרה בנושא.  צריכה להיות אחריות מוסדית, אנשים צריכים להבין איפה עובר הקו האדום. בחמש שנים שאני כאן זומנתי פעמיים להכשרה והלכתי אליה פעם אחת".
 
ד"ר חיים וייס מהמחלקה לספרות עברית אמר ל-360 כי: "לא יכול להיות שחברי סגל ישפטו חברי סגל, חייבת לקום ועדת שיפוט חיצונית שמורכבת מנשות ואנשי מקצוע בתחום. חברים לא יכולים לשפוט חברים שלהם".
                       
מיכל בר אשר סיגל מהמחלקה למחשבת ישראל מסרה כי, "הנאשמת לא קבלה את התמיכה הראויה. ידיד שלי מרצה באוניברסיטה העברית ושם עברו הליך רציני בקשר להטרדות.  אנשים לא יודעים מהי הטרדה מינית או איך לטפל בה".
 
פרופ' ניומן מסר בתגובה כי: "עושים לי לינץ' ציבורי על הטרדה שלא הייתה ולא התקיימה וכל מי שיקרא את תמלילי בית הדין  למשמעת, כולל כל העובדות והפרטים,  יבין מיד.  יש עכשיו אווירה ציבורית שאינה מאפשרת שום הגנה אמיתית מול האשמות שקריות מסוג זה, ולכן נצטרך לעבור לבית דין אזרחי לברר את הדברים  עד הסוף. בכוונתי לעבוד מול מערכת המשפט נטול אינטרסים להוכיח את חפותי המלאה.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר: "מבלי להתייחס למקרה ספציפי, מהותו של כל דין משמעתי הוא בכך שעובד המפר את מערכת החובות החלה עליו- ייתן את הדין במסגרת הטלת אמצעי משמעת ועונשים, במסגרת בתי דין למשמעת המוקמים ע"י המעביד. לבתי הדין למשמעת שיקול דעת במסגרת הענישה, המוכתב מעקרון על של הלימה  בין חומרת המעשה לעונש, כאשר במסגרת זו שוקל בית הדין שיקולים שונים הקשורים, בין השאר, בנסיבות כל מקרה. פרסום פסק דין יכול להתבצע באופנים שונים- לאו דווקא בהודעה בסנאט. האוניברסיטה פועלת עפ"י חובתה החוקית ומקיימת הדרכות ופעילות הסברה לחברי הסגל אשר האוניברסיטה רואה את ההשתתפות בהם כחובה.

נושאים קשורים: