תקרית נוספת של פשיעה חקלאית. 11 עגלים, שנגנבו ביום העצמאות ממושב בית אלעזרי הסמוך לגדרה, נמצאו במכונית נטושה בפארק בריטניה שבאזור שפלת יהודה, כאשר ארבעה מהם מתים. הגנבים הגיעו ביום שלישי שעבר בשעות הערב לביתו של החקלאי עובדיה חזן, ודחסו באכזריות את 11 העגלים לג'יפ שגנבו. הם נסעו לכיוון חברון ושם, ככל הנראה, רכבם נתקע. בעקבות כך, הם נטשו את הרכב עם העגלים ונמלטו מהמקום. מטייל שהיה באזור ביום שישי האחרון מצא את בעלי החיים, שהיו דחוסים ברכב ללא אוכל או מים.

אלי חזן, בנו של עובדיה, סיפר ל-360 על האירוע: הגנבים הגיעו דרך השטח של השכנים, עצרו אצלם, חתכו אצלנו את הגדר והעבירו 11 עגלים. הם העבירו אותם לאוטו גנוב ויצאו אתם לכיוון חברון, וביום שישי קבלנו דיווח שמצאו את העגלים. חלקם מתו, ואת חלקם הצלחנו להחזיר, הם קצת בסטרס ולא כל כך בריאים בגלל מה שעברו".

המטייל שהיה באזור ומצא את העגלים יחד עם חבריו סיפר ל-360 על המצב הקשה בו היו בעלי החיים שנגנבו: "זה היה מזעזע מאוד. העגלים היו בתוך אוטו סגור, וארבעה כבר היו מתים. הוצאנו את העגלים החיים ונתנו להם לשתות כל מה שהיה לנו. כשבאנו, זה היה נראה כעניין של שעה, שעתיים והם כולם כבר היו מתים. הם בקושי עמדו על הרגליים. הם שתו כאילו אין מחר. אני במקרה עובד בחברה שמספקת ציוד לרפתנים באזור ושמעתי על הגנבה בבית אלעזרי. דיברתי עם החקלאי משם, והסתבר שאלה היו העגלים שלו".

חזן אמר כי הגניבה האחרונה היא חלק ממכת הגניבות שממנה הם סובלים במושב: "זאת ממש לא הפעם הראשונה, אי אפשר לספור כבר כמה פעמים גנבו מאתנו. היו לנו בסביבות המאה גניבות בחמש עשרה השנים שאנחנו נמצאים פה. אנחנו נשמרים הרבה, שמים אזעקות, מצלמות וכלבים, אבל עדיין גונבים. אנחנו מרגישים חוסר אונים, אתה לא יכול לעשות כלום".

(צילום: אנצ'ו גוש, ג'יני)

לאחרונה פורסם תחקיר מיוחד של 360 על נושא הפשעים החקלאיים בישראל, אשר חשף כי מקרים אלו לא פוסחים על שום ענף בתחום החקלאות. ביוני 2016 פרסמה הכנסת, לבקשתו של ח"כ חיים ילין, מסמך ששופך אור על הפשיעה החקלאית ומציג תמונה קשה של אוזלת ידם של הרשויות בטיפול בתופעה.

על פי נתוני משטרת ישראל, בין השנים 2015-2011 נפתחו 5,239 תיקים בתחום הפשיעה החקלאית, מתוכם נגנזו 4,703 תיקים. הסיבות לגניזת התיקים מגוונות: 3,613 תיקים נסגרו בשל "עבריין לא ידוע", 613 תיקים נסגרו מחוסר ראיות ו-477 תיקים נסגרו בשל מה שהוגדר חוסר עניין לציבור. רק 95 (1.8 אחוזים) מהם נדונו בבית משפט.