שם: הדר חג'ג'
(לפרופיל של הדר)

גיל: 39

 
מצב משפחתי: נשואה, אימא ועייפה.

מגורים: באר שבע

פז״ם ברשת: הפייסבוק נפתח ב-2007 אבל הפך לפעיל מ-2015. לקח לי בסביבות השמונה שנים להבין את הכוח של הרשת החברתית.

מספר עוקבים / חברים: 5,000 חברים 9,135 עוקבים, נכון לעכשיו.

15 שיתופים, אלף לייקים, אמא מוטרדת אחת
 

(צילום: מתוך הפייסבוק)

כמה מתוכם חברים שלך באמת? אימא זה נחשב?

משפט שמזוהה איתך ברשת החברתית?­אמצעי מניעה אנושי.

איך הכל התחיל? ביולי 2015 כתבתי פוסט על פעילות בחופש הגדול עם אימא, לעומת פעילות בחופש הגדול עם אבא. הפוסט הגיע לדף של חנוך דאום, ומשם החלה ההתדרדרות להתמכרות הקשה.

למה, לדעתך, הפרופיל שלך הפך לסיפור הצלחה? בניגוד להמון אנשים ברשתות החברתיות, אני לא "מוכרת" תמונת חיים נוצצת ומושלמת שמנותקת מהמציאות, אלא מעלה תחושות ומחשבות שיש לכל הורה ונותנת לזה לגיטימציה. בדף שלי, באופן מטאפורי, אפשר לשחרר את הכפתור של הג'ינס, להוריד את המחטב ולנשום, וחוץ מזה אני בלונדינית עם עיניים כחולות וזה עושה את זה.

מה המטרות הבאות שלך ברשת באופן כללי? אני מתלבטת בין התשובה המצחיקה לרצינית.. אני אענה את הרצינית. יש לי שני ילדים נהדרים, בן 7 שיהיה רופא חתיך, עשיר ונשוי לאיזו קלפטע שאני כבר לא אוהבת ובת 9 שתהיה סטנדאפיסטית – היא מצחיקה ומוכשרת (כבר היום היא מופיעה על במות) ואני מרגישה שכל מה שאני כותבת הוא בדיקת חומרים עבורה לכשתגדל ותופיע.

כמה זה קשה האמת להיות הורה? הכי בעולם, אבל יחד עם זאת צריך לזכור שהם יבחרו עבורנו את בית האבות, ולכן אני משכנעת את עצמי שלמרות שקשה עדיין צריך להשקיע בהם.

הפוסט הכי ויראלי של הדר:
 
יש לך מודל לחיקוי? אימא שלי. תמיד אמרתי שאני רוצה להיות עשירית ממה שהיא. היא אימא מדהימה, החברה הכי טובה שלי.

אם הילדים שלך היו כותבים סטטוסים, מה הם היו משרבטים ברשת? "אימא, רק לא פנימייה".

מה ההבדל בין הפוסטים שלך שעולים כעת לעומת פוסטים שלך שעלו בעבר, אם בכלל? היום אני יותר עניינית. קצר וקולע, הכביסה מחכה לי.

מה למדת על העוקבים שלך? שיש משהו מאוד מנחם בצרת רבים – דרכם הגעתי לתובנה שבסופו של דבר, עם שינויים קטנים לפה ולשם, כולנו מתמודדים עם אותם הקשיים, יש לנו את אותן המחשבות, הדילמות, בעיות במשקל. בנוסף לזה, נדמה שכולנו נשואות לאותו הבעל.

מה מעצבן אותך וגורם לך להתיישב מול המחשב ולהתחיל לכתוב? כשאני עצבנית מצליח לי יותר עם האוכל מאשר עם הכתיבה.

מחקת פעם פוסט? בהחלט. יש את הקטע של כמות הלייקים, אבל יחד עם זאת אני יכולה להעיד על מספר פעמים שהפוסטים היו מצוינים בעיניי, וכמות הלייקים היתה גרועה אבל החלטתי לא למחוק כי אהבתי אותם. לעומת זאת, היו פוסטים עם כמות מכובדת של לייקים שמחקתי. הכל עניין של כמה אני אוהבת ומתחברת לפוסטים שלי בזמנים שונים.

 
קיבלת איומים על חייך בעקבות פוסטים שפרסמת? אימא שלי התקשרה אליי ואיימה שאפסיק עם הפייסבוק, ואבוא לקחת את הילדים ממנה.

היו איומים פיזיים של ממש? כן, הילדים היו איתה ממש מחוץ לדלת של הבית שלי.

יצא לך להיפגש עם עוקב/ים/ות? עם עוקבים לא, אבל עם כותבים כן. זו חוויה.

מה יכול לשבש את הפעילות שלך בפרופיל? מענה לראיונות.

האם שקלת לסגור פעם את הפרופיל בגלל אכזבה מסוימת? הייתה פעם אחת שהכרזתי שאני לוקחת הפסקה לחצי שנה מהרשת החברתית (קרה נס וחצי שנה עברה באופן פלא בחמישה ימים), לא בגלל אכזבה מסוימת אלא יותר בגלל תחושה אישית שלי – חשתי מותשות. הרגשתי שהפייסבוק שואב אותי לתוכו. אמרתי לעצמי "הדר, הפעם את לא תחזרי לפעילות באותן העוצמות" והנה, ברוך השם, אני חושבת 24/7 על סטטוסים.

כמה שעות ביום את מבלה מול המסך? בזמן העבודה אני לא נוגעת בפייסבוק, כך שיש לי שעות איכות בלעדיו. אבל מיד אחרי שאני חוזרת הביתה אני עם הפייסבוק. לפעמים אני איתו יותר, לפעמים פחות, אף פעם לא כימתתי את זה לשעות.

איך המשפחה הקרובה מתייחסת לזמן שאת מקדישה לפרופיל שלך? בעלי שמח שיש משהו שמעסיק אותי, ואני לא פנויה ליזום שאלות בסגנון של "אתה אוהב אותי?" ו-"שמנתי?"

מה יגרום לך לחסום מגיב, אם בכלל? אני חוסמת "גונבי סטטוסים" סדרתיים.

 
על מה לא תכתבי לעולם? סקס, עבודה וחמותי.

הפוסט הכי ויראלי שלך? היו כמה. אני זוכרת לטובה את הפוסט שהעליתי של ההתכתבות ביני לבין בעלי לגבי תכנוני החגיגות שלנו את יום האהבה.

יש פוסטים שאת מפרסמת רק לחברים קרובים? כן. דרך אגב, אלה הפוסטים שהכי מצחיקים אותי, אבל הם כל כך "שחורים" שעדיף לא לפרסם אותם פה.

איזו הודעה הכי מוזרה קיבלת בפרטי או על גבי פוסט? מאמנת הכושר שלי הציעה לי לבוא לעשות כושר.

מקרה הזוי שקרה לך ברשת החברתית: התאהבתי באנשים. אני מרגישה שאני אוהבת כל חבר/ה ועוקב/ת שפעילים אצלי בפוסטים. זה ממש הזוי, אבל אוהבת אותם על אמת.

אם היית יודעת שזה הסטטוס האחרון, מה היית כותבת בו? אני לא באמת שמנה כמו שאתם חושבים.

 
פייסבוק קורס ל-24 שעות. את…? שוטפת כלים.

אושיות רשת שמומלץ לעקוב אחריהן: TAMAR SION ו-NANI TOHAR FINKELSHTEYN: אם היו בודקים את ה-DNA של שלושתינו היו מגלים שאנחנו נושאות את אותו המטען הגנטי. מעבר לזה שהן אושיות – הן הכי מהממות, מצחיקות, אמיצות, מוכשרות, חריפות, שנונות, מטורפות ושתיהן זורמות אצלי בכל וריד ועורק בגוף. אני מכורה אליהן.

אלון תמיר: בתחילת הדרך של תהליך הכתיבה שלי בפייסבוק שאלו אותי מי אני רוצה כשאהיה גדולה, והתשובה שלי הייתה אלון תמיר. הוא מצחיק אותי באמת, צחוק אמיתי כזה עם קול רם.

נושאים קשורים: