קשיש בן 85, שניסה לשבור את שיא האדם המבוגר ביותר שעלה להר האוורסט, נמצא מת במחנה הבסיס בשבת, זאת ככל הנראה לאחר שלקה בדום לב. האיש, מין בהאדור שרקן, סב ל-17 וסבא רבא לשישה, התכונן בחודשים האחרונים לעלייה להר, אך ככל הנראה ליבו לא עמד בעומס והוא נפטר לפני התחלת הטיפוס לפסגת ההר.

שרקן הפך לפני עשור, כשהיה בן 76, לאדם המבוגר ביותר שעמד על פסגת ההר הגבוה, אך ב-2013 הדיח אותו קשיש יפני שעלה להר בגיל 80. שרקן ניסה לשבור את השיא מחדש, אך נפטר בעודו מתכונן לטיפוס המפרך.

 

בריאיון לסוכנות הידיעות AP בחודש שעבר, טרם צאתו לדרך, אמר הקשיש כי הוא לא סובל מבעיות בריאות וכי לחץ הדם שלו 'נורמלי'. הוא ציין כי מטרתו, לאחר שיטפס על ההר, היא לנסוע למקומות בעולם בהם קיימים סכסוכים ולהביא עמו מסר של שלום.

במחנה הבסיס דיווחו על מותו של הקשיש, אך לא ברור באופן חד משמעי כי הסיבה למותו היא דום לב, זאת בשל קשיי קליטה בטלפון הלווייני במקום. יצוין כי ההכנות לטיפוס מעין אלו מפרכות ביותר וכי רבים מתקשים להתמודד עם לחץ האוויר הנמוך בהר בשל גובהו.

לא מדובר כמובן בטרגדיה הראשונה שמתרחשת על ההר ובמהלך השנים מתו עשרות בני אדם בניסיון להגיע לפסגת האוורסט. ב-2015, בעקבות רעידת האדמה החזקה שפקדה את נפאל, נהרגו עשרות מטפסים, זאת כתוצאה מרעידות נוספות שגרמו למפולות שלגים. למרות הסיכונים הרבים ממשיכים מטיילים להגיע למקום בניסיון לצלוח את הטיפוס המסוכן ולהעפיל לראש ההר הגבוה בעולם.

 

נושאים קשורים: