רוצים להיכנס לכושר מיד? לרוץ מרתון בלי להתאמן בצורה אינסופית? מתברר שהדבר אפשרי וקרוב להפוך למציאות ריאלית גם בבני אדם. גלולה חדשה שנקראת GW פועלת בצורה ישירה על הגן שקשור לריצה ולפעילות לטווח ארוך, תוך כדי שההפעלה של הגן מנטרלת בעת הפעילות פקטורים כמו משקל וקשיים אחרים שמפריעים בדרך כלל בעת עיסוק בספורט.

החומר הייחודי נוסה על עכברים שחיו חיים לא ספורטיביים במיוחד במעבדות מחקר. ללא התרופה העכברים פעלו על ההליכון שלהם במשך שעתיים וארבעים דקות בממוצע. אולם, אחרי נטילת התרופה, משך הפעילות של העכברים על ההליכון עלה לארבע שעות ו-30 דקות – שיפור של כ-70% – זאת ללא שום הכנה מיוחדת או משטר אימונים מכל סוג שהוא.

ד"ר וויווי פאן ממכון סאלק בארצות הברית אמר ביחס לתגלית כי "מתברר שניתן לגרום לאדם רגיל להגיע לפעילות שיא המקבילה לזו של ספורטאי, גם ללא כל הכנה מוקדמת. במילים אחרות, על ידי נטילת גלולה פשוטה אנחנו יכולים לייצר לאדם יכולת סיבולת נפשית ועמידות בקשיים בצורה יעילה, ללא הכנה מנטלית וללא כל תהליכים קודמים".

החוקר הודה כי חומר כזה עלול להיות פופולרי בקרב ספורטאים בתחומים הדורשים סיבולת רבה. אולם, הוא ציין כי המטרה של המחקר ושל יצירת החומר היא לסייע לקשישים, חולי לב ואנשים בעלי משקל גבוה לבצע אימוני כושר כדי לשפר את איכות החיים שלהם.

פרופסור רונלד אוונס ממכון סאלק הוסיף כי "ידוע שניתן להגדיל את הסיבולת של הגוף במשטר אימונים. אנחנו בחנו מה קורה לגוף במשטר הזה, כששאלת המטרה שלנו הייתה האם אנחנו כמדענים יכולים להחליף את משטר האימונים בחומר כימי. זו בעצם אחת מתכליות המדע – להבין את התהליכים ולנסות לייצר אותם בצורה עצמאית".
 

כבר כעת חברות ענק מגלות עניין רב במחקר. רצים במרתון ירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

 
בדרך כלל באימון כושר החומר הזמין הראשון שנשרף הוא הסוכר המצוי בו. אולם, תהליך זה מייצר לחץ גדול על המוח האנושי שמתקיים על סוכר, ולכן אנשים מתעייפים במהירות. כאן נכנס לפעולה החומר החדש, שגורם לשרירים לא לפרק סוכר אלא דווקא שומנים. בצורה זו לא נוצר לחץ על המוח ולא הייתה לעכברים המתאמנים בשיטה החדשה תחושת סבל בעת האימון לטווח ארוך מאד.

נוסף לכך, בדיקת סיבי השרירים של העכברים אחרי המאמץ הראתה כי לא נגרם בעקבות התרופה שום פגם בשרירים, ולא היה בהם שום שינוי לרעה. מכיוון שמנגנון פירוק החומרים של בעלי החיים דומה לזה של בני האדם, בהמשך ניתן יהיה להשתמש בחומר ליצירת אפשרויות אימון חדשות גם עבורם.

כך, בזכות שימוש בגלולה, אחד החסמים המרכזיים שפוגעים באפשרות האימון של החולים בסוכרת 2 או הסובלים מהשמנה – ייעלם. יש לציין כי כבר כעת חברות ענק מגלות עניין רב במחקר, וזאת למרות שהוא בשלב הראשוני שלו ונוסה רק על עכברים. 

נושאים קשורים: