מדאיג:­משקאות אנרגיה ממותקים המכילים קפאין מסוכנים יותר מקפאין רגיל, כך פורסם במחקר חדש שהתפרסם היום (ה') באתר הדיילי מייל הבריטי. המחקר מצא כי ארבע פחיות של משקה אנרגיה הביאו לשינויים חריגים בלחץ הדם וקצב הלב בתוך שעתיים בלבד.

המשקה הארוז מכיל כ-108 גרם של סוכר, המשתווים ל-27 כפות וכן מכיל 320 מיליגרמים של קפאין, הקרוב למגבלה היומית המומלצת, יחד עם חומרים "טבעיים" אחרים כגון טאורין, ג'ינסנג וקרניטין.
 
החוקר ד"ר אמילי פלטשר, מהמרכז הרפואי של חיל האוויר האמריקני בטרוויס שבקליפורניה, אמר כי "החלטנו לחקור את ההשפעה הפוטנציאלית של משקאות אנרגיה על בריאות הלב, משום שמחקרים קודמים הראו כי 75 אחוזים מאנשי הצבא של הבסיס צורכים משקה אנרגיה.

המחקר, שממצאיו פורסמו בעיתון של איגוד הלב האמריקני, הראה כי ישנם יותר מ-500 סוגי משקאות אנרגיה בשוק, ועלייה בקריאות לאמבולנסים לאחר צריכת המוצרים עוררה שאלות לגבי בטיחותם.

הם עקבו אחר 18 משתתפים צעירים וחילקו אותם באקראי לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה 946 מ"ל של משקה אנרגיה, ואילו הקבוצה השנייה קיבלה משקה שהכיל 320 מ"ג של קפאין, 40 מ"ל של מיץ ליים ו-140 מ"ל של סירופ דובדבן במים מוגזים.

החוקרים בדקו את הפעילות החשמלית של לב המתנדבים על ידי אלקטרוקרדיוגרם ולחץ הדם שלהם בתחילת המחקר ובמשך אחת, שתיים, ארבע, שש ושבע שעות לאחר צריכת המשקה. הם גילו כי בהשוואה לקבוצת הקפאין, אלו שהיו בקבוצת משקה האנרגיה הראו סימנים של "השהיה" בלב למשך 10 מילי-שניות נוספות בין הפעימות, השהיה שגורמת להפרעת קצב הלב יכולה להיות סכנת חיים.

ד"ר פלטשר: "אלה שצרכו את משקאות האנרגיה עדיין היו בעלי לחץ דם מתון מעט לאחר שש שעות". עם זאת היא אמרה כי, "זה מחקר קטן ויש צורך במחקרים נוספים כדי לאשר את התוצאות".