מזכיר ההגנה של ארצות הברית ג'יימס מאטיס נפגש היום (ו') עם שר הביטחון אביגדור ליברמן בקריה בתל אביב. בתום הפגישה קיימו השניים מסיבת עיתונאים, שבה הצהירו על הקשר האמיץ בין ישראל לארצות הברית ועל המטרות המשתפות במלחמה בטרור העולמי.
 
מזכיר ההגנה האמריקאי התייחס בפתח דבריו ליום הזיכרון לשואה שיחול בשבוע הבא, ואמר כי "אנו חולקים החלטה נחושה לעולם לא להרשות שאירועים כאלה יישנו".

גם ליברמן וגם מאטיס ציינו כי זהו ביקורו הראשון של חבר קבינט מממשל טראמפ בישראל, ומאטיס הוסיף וסקר את המגעים הדיפלומטיים בין ממשל טראמפ לבין הדרגים המדיניים בישראל, ובהם ביקורי נתניהו וליברמן בוושיגנטון ומינוי השגריר דייוויד פרידמן. 

מזכיר ההגנה ציין כי זוהי פגישתו השלישית עם שר הביטחון הישראלי מאז מינויו למזכיר ההגנה בינואר, ואמר כי "הדיאלוג הקרוב והתכוף שלנו משקף את הקשר המתמשך בין צבאות המדינות שלנו". לדבריו בפגישה ניהלו השניים שיחה מעמיקה ודנו בצעדים להמשך הגנת האינטרסים הביטחוניים המשותפים של שתי המדינות.

"עומק היחסים שלנו ניכר לאחר התקיפה האמריקאית בסוריה, כשישראל ביטאה מיד את תמיכתה המובהקת בנקיטת פעולות לאכיפת האיסור על שימוש בנשק כימי", אמר מאטיס. 
 

מזכיר ההגנה מאטיס, השר ליברמן והרמטכ"ל איזנקוט (צילום: גדעון מרקוביץ)

המזכיר הדגיש בדבריו את המאבק בדאעש, ואמר כי "ארצות הברית מזהה איום מצד דאעש לא רק על סוריה ועיראק, אלא גם על ישראל ומדינות אחרות באזור, על אירופה, וגם על ארצות הברית עצמה". הוא הצהיר כי "המאבק נגד דאעש ממשיך להתנהל, ובכוונתנו להעמיק את המערכה כדי להקיף את האויב ולבודד אותו".

כמו כן התייחס מאטיס לאיראן, שלדבריו "מאיימת על ישראל ועל שכנותיה בטילים בליסטיים, בפעולות הסייבר שלה, ובאמצעות שליחים כמו חיזבאללה בלבנון – ארגון טרור שעוזר להשאיר את אסד בעמדת כוח בסוריה".

הוא שב והזכיר בדבריו את מחויבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל, ואמר כי "היסוד למחויבות ארוכת הטווח שלנו הוא הסכם הסיוע הביטחוני שעליו חתמנו לאחרונה עם ישראל, שיאפשר לישראל להמשיך לרכוש את הטכנולוגיה הצבאית המתקדמת ביותר של ארה"ב".

מאטיס הזכיר גם את שיתוף הפעולה בין מדינתו לבין ישראל בענייני מודיעין, ובהגנה מפני איום הטילים הבליסטיים. בהקשר זה שיבח המזכיר את מערכות ההגנה המתקדמות מפני טילים קלע דוד וחץ 3 שפיתחה ישראל.

שר ההגנה של ארה"ב בביקור בישראל. צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון
 


  
בסיום הצהרתו אמר מאטיס: בכוונת ארצו "להציב את בריתנו עם ישראל כאבן פינה במבנה רחב יותר של הגנה אזורית, הכולל שיתוף פעולה עם מצרים, ירדן, ממלכת ערב הסעודית", כדי "להביס ולמגר את האיומים".

בתשובה לשאלות העיתונאים אמר מזכיר ההגנה בממשל טראמפ: "אין ספק בקהילה הבינלאומית שסוריה החזיקה נשק כימי תוך הפרה של ההסכמים, ולמרות הצהרתה שתיפטר ממנו. אני לא רוצה להיכנס כרגע לכמות הנשק, כדי לא לחשוף את מקורות המידע שלנו, אבל השורה התחתונה היא שאני יכול לומר רשמית שסוריה עדיין מחזיקה נשק כימי. זוהי הפרה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, וסוריה תעשה טעות גדולה אם תשתמש שוב בנשק כימי. הבהרנו זאת היטב במתקפה שלנו".
 

מזכיר ההגנה מאטיס והשר ליברמן סוקרים את משמר הכבוד (צילום: גדעון מרקוביץ)

 
ליברמן הביע הוקרה לארצות הברית ולממשל האמריקאי בראשות הנשיא דונלד טראמפ על תמיכתם בישראל, ואמר: "אנחנו חולקים את אותם ערכים והשקפות עולם, ואני מקווה שבתמיכתכם נצליח להתגבר על כל האיומים וכמובן להביא שלום ויציבות לאזור הזה".

שר הביטחון הצביע על איראן בתור "החוליה העיקרית בשרשרת" של מדינות המאיימות בהתנהלותן על העולם כולו – צפון קוריאה, טהרן, דמשק והחיזבאללה בלבנון. לדברי ליברמן "האיראנים מנסים לערער את היציבות במזרח התיכון. בתימן, בעיראק, בסוריה ובלבנון, וכמובן בפעולותיהם נגד ישראל".

ביחס לתקיפה האמריקאית בסוריה אמר ליברמן כי "זהו מסר חדש וחזק מאוד לאזור כולו". עוד התייחס ליברמן בדבריו למאבקה של ארצות הברית בארגון המדינה האסלאמית (דאעש), ואמר כי זהו "צעד גדול קדימה לקראת הכנעת הטרור בכל העולם". בסיום דבריו הביע ליברמן תקווה שגם הנשיא טראמפ יבקר בישראל עוד השנה.