בעקבות פיגוע הטרור בפריז אמש (ה') בו נרצח שוטר, אומר עוזרו של  הרב הראשי לצרפת משה לוין כי הוא משוכנע שלהתקפה תהיה השפעה על תוצאות הבחירות הקרובות במדינה. "אין ספק שהפיגוע אמש ישפיע על הבחירות ביום ראשון. האירוע המצער יעזור באופן חד משמעי למרין לה פן. אם עד כה לא היה בטוח שתעלה לסיבוב השני, כעת אין בכלל שאלה", אומר הרב.

עוד אומר הרב לוין, המשמש גם כמנכ"ל ועידת רבני אירופה, כי מיקום הפיגוע נבחר במיוחד כדי ליצור אפקט תודעתי: "פגיעה בשוטרים ובחיילים, במיוחד במיקום כה מרכזי בשאנז אליזה, היא פגיעה חמורה בלאומיות הצרפתית. השאנז אליזה הוא סמל  צרפתי ואין ספק כי המטרה היתה לפגוע דרכו בכל אזרחי צרפת".                       
 

כוחות הביטחון הצרפתיים בזירת הפיגוע בשאנז אליזה (צילום: AFP)

העיתונאי היהודי-צרפתי דניאל חייק מוסיף כי זו לא הפתעה שהפיגוע התרחש בסמוך לבחירות. "היו התרעות חמות מאוד על כך שינסו להתנקש באחד המועמדים. אין ספק שהפיגוע ישפיע על קולות הבוחרים ויחזק את מועמדי הימין. בעיניי כעת בצרפת יתחילו להצביע כמו שמצביעים בישראל:  הצבעה עבור מועמד שמקנה לי הכי הרבה בטחון,  במיוחד אחרי תקופתו של הנשיא פרנסואה הולנד שהייתה מלאה בפיגועים. אם הבטחון יהיה השיקול, הימין רק יילך ויתחזק".
 
בועז ביסמוט – שליח ישראל היום מדווח מצרפת (צילום: רויטרס)

בפיגוע שהתרחש בשדרות האליזה הידועות נרצח שוטר אחד ושניים נפצעו, לאחר שמחבל פתח לעברם באש מנשק אוטומטי. המחבל חוסל לאחר מרדף קצר וזוהה כקארים שרופי, שריצה בעבר עונש מאסר בכלא הצרפתי על תקיפת שוטרים. ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) נטל אחריות על הפיגוע.
 

מארין לה פן, בנואה המון, פרנסואה פילון (צילום: EPA)

הבחירות בצרפת יתקיימו ביום ראשון הקרוב, והמרוץ לנשיאות נראה צמוד מתמיד. אמש אמרה מנהיגת החזית הלאומית, מרין לה פן, כי היא חשה תחושות של זעם ועצב, כפי שחשה בעבר במקרים דומים: "זאת תוצאה של הרפיון בצרפת. הסיוט מתחיל שוב", אמרה.

ראש המפלגה השמרנית פרנסואה פיון אמר כי לאור הנסיבות הקשות, יש לבטל את אירועי הבחירות המתוכננים לימים הקרובים: "כל צרפת צריכה לעמוד ביחד עם השוטרים שנהרגו ונפצעו. כולנו מודאגים מהמספר ההולך וגדל של אירועי הטרור במדינה", אמר.

נושאים קשורים: