חברי הכנסת של הרשימה המשותפת ערכו השבוע קבלת פנים ללינה ג'רבוני, אסירה ביטחונית שהורשעה בסיוע לטרור והשתחררה בתחילת השבוע לאחר ריצוי מאסר של 15 שנים. ג'רבוני, תושבת עראבה שבצפון, סייעה לפעיל הטרור ת'אבת מורדאווי, בכיר בג'יהאד האסלאמי שאחראי לפיגועי התאבדות קשים בישראל. חברי הרשימה המשותפת עלו לקבל את פניה בשחרורה מהכלא, וכל הסיעה צפויה להשתתף בכנס הצדעה לכבודה שייערך ביום שישי בעראבה מטעם ועדת המעקב של ערביי ישראל.

לינה ג'רבוני הייתה האסירה הביטחונית הוותיקה ביותר בכלא הישראלי. היא נעצרה יחד עם אחותה למיס אחרי פיגועים אחדים בצפון. השתיים הורשעו בעברות של מגע עם סוכן חוץ, סיוע לאויב במלחמה, תמיכה בארגון טרור והתארגנות בלתי חוקית.
 
ג'רבוני ואחותה סייעו לת'אבת מרדאווי, מבכירי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בשומרון. מרדאווי אחראי לרציחתם של עשרים ישראלים ולפציעתם של כ־150 איש בפיגועי התאבדות, ובהם הפיגוע בצומת מוסמוס ב־2002 שבו נהרגו חמישה ישראלים. מרדאווי עומד גם מאחורי הפיגוע בתחנה המרכזית בחדרה באותה שנה. הוא נעצר במבצע 'חומת מגן', ומרצה את עונשו בכלא הישראלי.

הראשונים לקבל את פניה של הטרוריסטית המורשעת היו ח"כ עבד אל־חכים חאג'־יחיא מסיעת רע"ם ברשימה המשותפת, וח"כ לשעבר אבראהים צרצור, איש התנועה האסלאמית מהפלג הדרומי. "אחת הבעיות של הציבור הישראלי היא שהם לא מסתפקים בגזרי הדין המוגזמים של בתי המשפט הצבאיים, וחושבים שמי שנגזר עליו עונש צריך לשאת אותו כל החיים", הסביר ח"כ חאג'־יחיא את עלייתו לרגל אל ג'רבוני, והוסיף שמדובר ב"עברות קלות".

"היא שילמה את עונשה. הרבה רוצחים יהודים קיבלו חנינה. היא לא קיבלה הנחה וישבה עד היום האחרון של 15 השנים. אני הולך לעניין האנושי. היא שילמה מחיר גבוה מאוד. העברה שביצעה לא שווה 15 שנים. אני עומד איתה ועם משפחתה. לינה לא רוצחת. דיברו על תיאום או דברים כאלה, לא יותר מזה. אין לה דם על הידיים. לרוצח ברוך גולדשטיין הקימו אנדרטה".
 

תומך במחבלת? ח"כ עודה (צילום: AFP)

לאחר שג'רבוני השתחררה היא חזרה אל ביתה בעראבה שבגליל, ושם קיבל את פניה בין השאר ח"כ אוסמה סעדי מסיעת תע"ל. "לינה ג'רבוני היא מהכפר שלי, אנחנו שכנים בעראבה. אני מכיר את ההורים והמשפחה. ביקרתי אותה בכלא פעמים אחדות כדי לעמוד על תנאי השהייה של האסירים, ובמיוחד של האסירות. הייתי בכפר, והלכתי לקבלת הפנים שלה", אמר סעדי.

"אנחנו ברשימה המשותפת הבהרנו שאנחנו נגד פגיעה באזרחים חפים מפשע", הוא הוסיף, "הדרך שלנו היא מאבק עממי במסגרת החוק. יש פה סכסוך דמים, מאבק לשחרור לאומי. האנשים האלה עושים את מה שעושים לא כדי לזכות בכסף, אלא למען מאבק לאומי. אנחנו חושבים שדרך המאבק צריכה להיות עממית ובמסגרת החוק".

כאמור, מנהיגי הציבור הערבי יקיימו כנס לכבודה של האסירה המשוחררת בעראבה שבצפון. ח"כ סעדי אמר כי כל חברי הכנסת של הרשימה המשותפת מתכוונים להשתתף באירוע ההוקרה. "בעניין הזה לא תמצאו אצלנו חילוקי דעות", הוא הצהיר.

בתוך כך, מפלגת חד"ש פרסמה פוסט המהלל ומשבח מחבלים פלסטינים. בעמוד הפייסבוק בערבית של חד"ש הביעו הכותבים הזדהות עם שביתת האסירים בבתי הכלא הישראליים, ובין השאר הוצגו תמונותיהם של מחבלים שהורשעו בטרור, ובהם מרוואן ברגותי, מזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת, איש חמאס עבדאללה ברגותי, שאחראי לפיגועים רבים ובהם זה במסעדת 'סבארו', ועוד. גם תמונתו של פואד שובכי, איש הרש"פ שניצח על הבאת ספינת הנשק 'קארין איי' מתנוססת בפוסט.

אנשי חד"ש צירפו לפוסט שיר שמשבח את אנשי הטרור, ובו נאמר: "הנכם התפארת של אומתנו, הנכם המנהיגים והכתר שעל ראשינו, והנכם האדונים (…) באמצעותכם נבנה מחר יפה יותר. באמצעותכם נמשיך וננצח". ארגון 'מבט לתקשורת הפלסטינית', שגילה את הפוסט, הגיש תלונה במשטרה נגד חד"ש בטענה להסתה.

יו״ר סיעת ישראל ביתנו, ח״כ רוברט אילטוב, הגיב לכנס המתוכנן ואמר: "חברי הרשימה המשותפת איבדו לגמרי את הבושה. עבור הגיס החמישי שבתוכנו, הלא הם חברי הרשימה המשותפת ובראשם איימן עודה, סיוע לת'אבת מורדאווי, בכיר בג'יהאד האסלאמי שאחראי לפיגועי התאבדות קשים בישראל אינו עונה להגדרה של טרור, אלא נחשב מאבק לשחרור לאומי.
 

ח"כ רוברט אילטוב. (צילום: דודי ועקנין)

"בכוונתי לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית כנגד כל חברי הרשימה המשותפת אשר מתכוונים להשתתף באירוע הזה. חברי הרשימה המשותפת מוכיחים שוב למי הם נאמנים ואת מי הם באמת משרתים – בטח לא את ערביי ישראל, שרוצים לחיות בדו-קיום ולהיות נאמנים למדינה. אני קורא לשר גלעד ארדן להורות למשטרת ישראל לעצור את האירוע הבזוי הזה, שנותן לגיטימציה ותמיכה בפעולות טרור".

חבר סיעתו, ח"כ עודד פורר, הוסיף: "השתתפותם של חברי הרשימה המשותפת בחגיגות לשחרורה של המחבלת לינה ג'רבוני מהווה המשך ישיר להודעות התמיכה בטרוריסטים, לעמידת דקת דומיה לזכר המחבלים, להברחת הטלפונים לאסירים הבטחוניים ולשאר הפרובוקציות ומופעי התמיכה בטרוריסטים ושולחיהם על ידי חברי הרשימה. שבוע לפני אירועי יום הזיכרון, שבים ומזכירים לנו חברי הכנסת האלה שנאמנותם נתונה לארגוני הטרור ולטרוריסטים. השתתפותם בחגיגת שחרור של מחבלת שסייעה לרצוח 20 ישראלים מהווה עוד עדות לכך שהם צריכים להצטרף לחברם הטרוריסט באסל גטאס בכלא".

נושאים קשורים: