בתגובה להחלטת משרד החינוך לדחות את חופשת ל"ג בעומר ביום אחד על מנת לא לחלל שבת, אמר פז כהן, יו"ר פורום ועדי ההורים כי ההורים מתנגדים בתוקף להחלטה. "ל"ג בעומר לא אמור בכלל להיות יום חופש, ואם כבר נקבע – אין סיבה בעולם להזיז אותו שלושה שבועות מראש", אמר כהן.

עוד הוסיף כהן כי הזזת החופש רק מוכיחה את הזילות בתכנון ימי החופש במערכת החינוך. "ההורים העובדים עושים תכניות בהתייחס לימים שנקבעו בתחילת השנה: משמרות בעבודה, חופשות וכד'. אין סיבה שמשרד החינוך יזיז את ימי החופשה של המשק הישראלי – בלי לקיים על כך דיון במקומות המושפעים מכך", טען.
 
כפי שפורסם לראשונה ב-360, החופשה במוסדות החינוך בחג ל"ג בעומר תידחה ביום אחד, מיום ראשון ליום שני, בשל השבת הסמוכה – כך החליט הבוקר (ו') שר החינוך נפתלי בנט. החופשה, שאמורה הייתה להתקיים ב-14 במאי, תתקיים בפועל ב-15 לחודש ומנהג הילדים להדליק מדורות יתקיים ביום ראשון בערב.

השינוי מתבצע בעקבות בקשתו של הרב הראשי דוד לאו, אשר פנה לשר החינוך בבקשה לדחות את החופשה, כדי למנוע מהילדים להדליק את המדורות בשבת בערב, דבר שיגרום לחלקם להחל את ההכנות להדלקה כבר במהלך השבת.

נפתלי בנט (צילום: מירי צחי)

מי שעוד ייאלצו להתמודד עם החלטת משרד החינוך הם 390 בתי חב"ד בישראל. כבכל שנה הספיקו שליחי חב"ד כבר להתקשר עם שלל אומנים מהשורה הראשונה ושריינו אולמות בהם הם מקיימים את ההפנינג המסורתי שהם עורכים לילדים סביב תכני ל"ג בעומר. "החלטת משרד החינוך תפסה אותנו בהחלט בסיטואציה מורכבת. כבר בתחילת השבוע נקיים דיון מסודר עם כל שליחינו כדי למצוא את הפתרונות המתאימים לכל יישוב. דבר אחד בטוח – גם השנה, כרבע מיליון ילדים ישתתפו ב-500 התהלוכות שאנו עורכים", מבטיח הרב נפתלי ליפסקר, מנהל אגף הסניפים של צעירי אגודת חב"ד.

ממשרד החינוך נמסר ל-360 כי ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר לציבור ההורים שומרי השבת לחגוג עם ילדיהם בצורה נוחה יותר. "השבת יוצאת רק בשמונה בערב, ולהתחיל מדורה עם הילדים בשעת לילה מאוחרת זה לא סביר ולא הוגן. הפתרון של העברת החג ליום ראשון בערב הוא נוח יותר לכולם, ובמיוחד לציבור הגדול של שומרי שבת והתלמידים הדתיים במערכת החינוך".

בהתייחס לבחינת הבגרות במחשבים, שאמורה היתה להתקיים ביום שני ה- 15.5.2017, מציינים במשרד כי זו תדחה ובמקומה ייקבע מועד חלופי. המשרד יפרסם בראשית השבוע הקרוב הודעה מסודרת למוסדות החינוך אודות המועד החדש.

נושאים קשורים: