פרסום ראשון: החופשה במוסדות החינוך בחג ל"ג בעומר תידחה ביום אחד, מיום ראשון ליום שני, בשל השבת הסמוכה – כך החליט הבוקר (ו') שר החינוך נפתלי בנט. החופשה, שאמורה הייתה להתקיים ב-14 במאי, תתקיים בפועל ב-15 לחודש ומנהג הילדים להדליק מדורות יתקיים ביום ראשון בערב.

השינוי מתבצע בעקבות בקשתו של הרב הראשי דוד לאו, אשר פנה לשר החינוך בבקשה לדחות את החופשה, כדי למנוע מהילדים להדליק את המדורות בשבת בערב, דבר שיגרום לחלקם להחל את ההכנות להדלקה כבר במהלך השבת.
 

נפתלי בנט (צילום: מירי צחי)

ממשרד החינוך נמסר ל-360 כי ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר לציבור ההורים שומרי השבת לחגוג עם ילדיהם בצורה נוחה יותר. "השבת יוצאת רק בשמונה בערב, ולהתחיל מדורה עם הילדים בשעת לילה מאוחרת זה לא סביר ולא הוגן. הפתרון של העברת החג ליום ראשון בערב הוא נוח יותר לכולם, ובמיוחד לציבור הגדול של שומרי שבת והתלמידים הדתיים במערכת החינוך".

השינוי מתבצע כשלושה שבועות לפני החופשה, ובמשרד החינוך מבטיחים כי הם ערוכים אליו מקצועית, כולל פתרון לבחינה במדעי המחשב שהייתה אמורה להתקיים ביום שני, בו תתקיים בפועל החופשה.  במשרד החינוך פנו לארגוני המורים על מנת להסדיר את השינוי, ויפעלו מול המורים כדי לגלות גמישות בלוח החופשות.
  
אנשיו של הרב לאו טוענים כי הרב פנה בעניין למשרד החינוך  כבר לפני שלושה חודשים, אך נענה רק היום. בפנייתו כתב הרב לאו כי  "סמיכות ל"ג בעומר לשבת היא פתח לחילולה. רבים חושבים שבהדלקת המדורות הם מקיימים מצווה ואין כל מניעה לחלל שבת לצורך עניין זה. אני חושש מכך שמדורות רבות תודלקנה טרם צאת השבת".
 

הרב לאו (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90 )

בשנת 2014 נקט שר החינוך דאז שי פירון במהלך דומה, ודחה את חופשת ל"ג בעומר מיום ראשון ליום שני. שינוי החופשה הנוכחי יחול רק בשנה הזו, ואילו בפעם הבאה שהחג יחול ביום ראשון, שוב יהיה זה נתון להחלטת השר שיעמוד אז בראשות משרד החינוך.

במשרד החינוך ציינו כי בבסיס ההחלטה עמד הצורך לתת מענה לכ-750,000 תלמידים במערכת החינוך, שלא יוכלו לחגוג את ל"ג בעומר באופן ראוי, בשל ציון החג ביום שבת. בעניין זה הדגישו במשרד, כי "מערכת ציבורית מחויבת לראות את הצרכים של כל תלמידיה". לצד זאת, המשרד גם התייחס  לפניות אשר הגיעו מצד הרבנות הראשית לישראל.

בהכנת הידיעה השתתפה שירית אביטן-כהן

נושאים קשורים: