הטרור בפריז. פיגוע הטרור אמש (ה') בשאנז אליזה, בו נרצח שוטר ונפצעו שניים נוספים, התרחש במקביל לדיון טלוויזיוני בו הופיעו חלק מהמתמודדים בבחירות לנשיאות שיתקיימו ביום ראשון הקרוב. המועמדים אשר התבשרו על הפיגוע סמוך לתחילת השידור ניצלו את הבמה כדי להגיב ולהביע את תנחומיהם.
 
מנהיגת מפלגת החזית הלאומית, מרין לה פן, ביקשה להביע הזדהות עם כוחות הביטחון ואמרה כי היא חשה תחושות של זעם ועצב, כפי שחשה בעבר במקרים דומים: "זאת תוצאה של הרפיון בצרפת. הסיוט מתחיל שוב", אמרה. ראש המפלגה השמרנית פרנסואה פיון אמר כי לאור הנסיבות הקשות, יש לבטל את אירועי הבחירות המתוכננים לימים הקרובים: "כל צרפת צריכה לעמוד ביחד עם השוטרים שנהרגו ונפצעו. כולנו מודאגים מהמספר ההולך וגדל של אירועי הטרור במדינה", אמר.

בסקר שנערך בראשית השבוע בקרב שוטרים בצרפת, אמרו 65% מהשוטרים כי ישקלו להצביע למרין לה פן, אשר מובילה קו תקיף נגד ההגירה המוסלמית ובעד עזיבת האיחוד האירופי.
 
תיעוד חיסול המחבל בפריז

ב-23 באפריל, יום ראשון הקרוב, יתקיים השלב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת. המועמדים המרכזיים הם עמנואל מקרון, מועמדי הימין מרין לה פן ופרנסואה פיון ואיש השמאל הקיצוני ז'אן מארק מלנשון. ב-7 במאי יתקיים השלב השני בין שני המתמודדים שיקבלו את מרב הקולות בשלב הראשון.
 

זירת הפיגוע בשאנז אליזה (צילום: AP)

צרפת נמצאת בכוננות שיא לקראת הבחירות ובמצב חירום לאור סדרה של פיגועי טרור בשנים האחרונות שבהם נרצחו לפחות 230 בני אדם. שלשום עצרו רשויות הביטחון הצרפתיות שני גברים מוסלמים בחשד שתכננו לבצע פיגוע טרור ביום הבחירות במדינה. לפי גורמים המעורבים בחקירה, הרשויות גילו אצל השניים רובים וחומרים להרכבת פצצות בחיפושים שנערכו לאחר מעצרם.

לפי שר הפנים מתיאס פקל שני הגברים עברו "רדיקליזציה" ותכננו להוציא לפועל את תכניתם בימים הקרובים. "בוודאות נמנע פיגוע אלים שתוכנן לימים הקרובים", אמר. לפי המשטרה, הם פנו לאסלאם הקיצוני בזמן שהותם בכלא.

השר אמר אז כי מעל 50 אלף שוטרים וחיילים נפרסים בשטח לקראת יום הבחירות. "הכל נמצא במקום כדי להבטיח את הביטחון באירוע הגדול הזה לדמוקרטיה שלנו ולרפובליקה. נעשה הכל כדי לוודא שהביטחון יישמר", הוסיף.