פיגוע ירי אירע אמש (ה') בשדרה המרכזית בשאנז אליזה בפריז, שלושה ימים בלבד לפני הבחירות במדינה. שוטר אחד נהרג ושלושה אנשים נוספים נפצעו, בהם תיירת ושני שוטרים נוספים שנפצעו באורח קשה. המחבל חוסל במקום. ארגון המדינה האסלאמית (דאעש) קיבל אחריות על הירי, כך פורסם בסוכנות הידיעות "עמאק" המזוהה עם הארגון. בעמאק פורסם כי המחבל הוא אחד מחיילי ארגון הטרור, שזוהה כ"אבו יוסף, הבלגי".

צילום: רויטרס
 

התובע הכללי של צרפת מסר כי זהות המחבל אומתה, אך שמו לא יפורסם עד אשר יכריעו החוקרים אם היו לו משתפי פעולה. "זהות התוקף ידועה ונבדקה. אני לא אעביר אותה בגלל שהחקירה, הכוללת פשיטות על בתים, נמשכת", אמר הלילה התובע פרנסואה מולין לעיתונאים.

עם זאת, גורמים במשטרה מסרו לסוכנות הידיעות AP כי המחבל שחוסל הוא כרים שרפי, בן 39 מפרבר במזרח פריז. מקור המקורב לחוקרי המשטרה אמר לחדשות סי-אן-אן כי המחבל מחזיק באזרחות צרפתית והיה מוכר לרשויות בתור מוסלמי קיצוני. עוד דיווח המקור כי ב-2001 המחבל הורשע ונכלא לאחר שירה לעבר שוטרים בצרפת בתקרית נפרדת.
  

זירת הפיגוע בשאנז אליזה (צילום: רויטרס)

לפי הודעת המשטרה, היורה מוכר לכוחות הביטחון, שהגיעו לאזור מגוריו כדי לערוך חיפוש. לפי דיווחים בצרפת, המחבל הביע באפליקציית ההודעות המיידיות "טלגרם" את רצונו להרוג שוטרים. שוטרים בזירה אמרו כי הם מחפשים אחר חשוד נוסף בירי, והוסיפו כי לא נפסלה האפשרות כי הפיגוע נעשה בשיתוף פעולה עם גורמים נוספים.

לפי עד ראייה, אדם יצא מרכבו בשאנז אליזה כשהוא מחזיק ברובה והחל לירות ברובה קלשניקוב לעבר השוטרים שהיו מוצבים במקום. המשטרה כתבה בטוויטר שהשוטר, שהוצב במקום כדי לשמור על תחנת המטרו, היה במכוניתו ברמזור אדום, כשהיורה נסע לידו וירה בו. המשטרה המליצה לציבור להתרחק מהמקום. מסוקים רבים הוזעקו לאזור, כמו גם כוחות רבים שפינו מהשדרה המפורסמת את כל הנוכחים.
     

כוחות ביטחון עורכים סריקות באזור הפיגוע בפריז (צילום: AFP)

הנשיא פרנסואה הולנד אמר כי הוא משוכנע שמדובר בפיגוע טרור והודיע כי יכנס ישיבת חירום של הממשלה בעקבות האירוע. קודם לדיווח סוכנות הידיעות המזוהה עם דאעש, התבטא דובר משרד הפנים בזהירות ואמר כי "מוקדם מדי לומר מה היה המניע למתקפה".

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הגיב במהרה לאירוע הירי במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש ממשלת איטליה. "מה אפשר לומר? זה לעולם לא נגמר. עלינו להיות חזקים", אמר טראמפ. "אנו מוסרים את תנחומינו לעם הצרפתי. זה קורה שוב, כך נראה. זה נראה כמו פיגוע טרור נוסף".
   

זירת האירוע בשאנז אליזה (צילום: AP)

גם מישראל החלו להגיע תגובות. שר התחבורה ישראל כץ כתב בטוויטר: "פיגוע טרור אחד בפריז יכול להכריע את גורל העלייה לסיבוב השני והבחירות לנשיאות צרפת. האסלאם הקיצוני במתקפה על העולם החופשי, חייבים להיערך בהתאם".

 

ב-23 באפריל, יום ראשון הקרוב, יתקיים השלב הראשון בבחירות לנשיאות צרפת. המועמדים המרכזיים הם איש המרכז עמנואל מקרון, מועמדת הימין הקיצוני מרין לה פן, מועמד הימין פרנסואה פיון ואיש השמאל הקיצוני ז'אן מארק מלנשון. ב-7 במאי יתקיים השלב השני בין שני המתמודדים שיקבלו את מרב הקולות בשלב הראשון.

צרפת נמצאת בכוננות שיא לקראת הבחירות ובמצב חירום לאור סדרה של פיגועי טרור בשנים האחרונות שבהם נרצחו לפחות 230 בני אדם.
 

ניידות לסמוך לזירת האירוע בשאנז אליזה (צילום: AFP)

 
שלשום עצרו רשויות הביטחון הצרפתיות שני גברים מוסלמים בחשד שתכננו לבצע פיגוע טרור ביום הבחירות במדינה. לפי גורמים המעורבים בחקירה, הרשויות גילו אצל השניים רובים וחומרים להרכבת פצצות בחיפושים שנערכו לאחר מעצרם.

לפי שר הפנים המקומי, מתיאס פקל, שני הגברים עברו "רדיקליזציה" ותכננו להוציא לפועל את תכניתם בימים הקרובים. "בוודאות נמנע פיגוע אלים שתוכנן לימים הקרובים", אמר. לפי המשטרה, הם פנו לאסלאם הקיצוני בזמן שהותם בכלא.

השר אמר אז כי מעל 50 אלף שוטרים וחיילים נפרסים בשטח לקראת יום הבחירות. "הכל נמצא במקום כדי להבטיח את הביטחון באירוע הגדול הזה לדמוקרטיה שלנו ולרפובליקה. נעשה הכל כדי לוודא שהביטחון יישמר", הוסיף.

נושאים קשורים: