שופטי בג"ץ ביטלו היום את החלטתו של שר הפנים לשעבר גדעון סער לעכב את רישומן של שני חוקי עזר עירוניים בתל אביב אשר משמעותם היא פתיחת עסקים בשבת בעיר. החלטת בג"ץ הינה בעקבות עתירת בעלי המרכולים בעיר אשר מחו נגד פתיחת העסקים.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור קבעה כי מאחר והעסקים שיפתחו נמצאים במתחמים המרוחקים יחסית ממקום מגורים, הרי שיש בכך איזון ואי פגיעה בצביון העיר ומעמדו של יום השבת. עוד קבעה כי מאחר ושר הפנים גדעון סער לא נימק את החלטתו מדוע עיכב את החלת חוקי העזר, וכי שני שרי הפנים הבאים אחריו סילבן שלום וגדעון סער במשך שנתיים לא קיבלו החלטה בנושא הרי שהעיכוב בטל.
 
בפסק הדין כתבה השופטת דפנה ברק-ארז: "בפועל, העמדה שיום השבת אמור להיות יום מנוחה, שאינו כשאר ימות החול, היא מקובלת ומוסכמת. ואם יורשה לי להוסיף – טוב שאלה הם פני הדברים, הן מן ההיבט הלאומי-תרבותי והן מן ההיבט הסוציאלי. אולם, אנשים שונים מחזיקים בעמדות שונות באשר לתרגום המשפטי שיש לתת להכרה באופיו של יום השבת כיום מנוחה".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי בירך על החלטת בית המשפט העליון שאישר את החלטת מועצת העיר לגבי פתיחת מרכולים בשבת. ״כפי שאמרתי כבר לפני כארבע שנים – העיר תל אביב-יפו היתה חופשית ותשאר חופשית״.
 

"תל אביב תישאר חופשית". רון חולדאי (צילום: ראובן קסטרו)

ח"כ רחל עזריה (כולנו), יו״ר השדולה ליהדות ישראלית ומיוזמי הצעת חוק השבת יחד עם ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה בתגובה להחלטת בג"צ בעניין המרכולים בשבת בת"א: "בית המשפט העליון הבהיר היום שהרשויות המקומיות הן אלו שצריכות לקבל את ההחלטה כיצד השבת תראה במרחב הציבורי שלהן. ההחלטה דומה להצעת חוק שאנו מקדמים בכנסת אשר מבוססת על אמנת גביזון-מדן שמסדירה את מעמד השבת ונותנת סמכויות רחבות לרשויות המקומיות, זאת כיוון שהחברה הישראלית היא מגוונת, לכל מגזר וקהילה יש דרך אחרת לחגוג את השבת ויש לאפשר מקום לכולם".